There are a total of 308 bills of lading on file for Animmo LLC between November 11th, 2018 and May 20th, 2026.
Of those 308 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 308 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 309 |
| Notify Party Records | 63 |
| First Shipment on File | Nov 11th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 74 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANIMMO LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Animmo LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Animmo LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DINGTAI ENTERPRISE CO LTD | May 2026 | 272 | 219 |
| GROESHOP COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,351 | 29 |
| SHANDONG DONGYANGTAI HANDICRAFTS CO | May 2026 | 1,033 | 11 |
| LONG WAY PLASTIC INDUSTRIAL CO.LTD | May 2026 | 210 | 5 |
| LOST HORIZON INTERNATIONAL HANDICRAFT INDUSTRY PVT LTD | Apr 2026 | 39 | 4 |
| Feb 2022 | 1 | 1 | |
| NINGBO BERREX TEXTILE CO.,LTD. | Mar 2026 | 174 | 1 |
| MINGBAI ENTERPRISE LTD | May 2026 | 571 | 1 |
| Jun 2025 | 2 | 1 | |
| May 2024 | 1 | 1 | |
| HANGZHOU WELL-TRANS SUPPLY CHAIN MA | May 2026 | 1,781,708 | 1 |
| FAIR PRODUCTION SDN BHD | May 2026 | 525 | 1 |
| CI INPROQUIM EXPORTS SAS | Jun 2024 | 29 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Animmo LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANIMAL NUTRITION & HEALTH, LLC | Apr 2026 | 320 | 55 |
| ANIMAL SUPPLIES INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 662 | 4 |
| ANIMAL SUPPLY COMPANY | Feb 2025 | 507 | 0 |
| ANIMALNUTRI MEXICO S.A. DE C.V. | May 2026 | 145 | 4 |
| ANIMATE NORTH AMERICA, LTD | May 2026 | 278 | 13 |
| ANIME KXYZ | Apr 2025 | 103 | 0 |
| ANIMEX FOODS SP Z O O SP K | May 2026 | 859 | 145 |
| ANIMEX FOODS SP. Z O.O. | May 2026 | 7,630 | 30 |
| ANIMEX K4 SP. Z O.O. | Apr 2021 | 178 | 0 |
| ANIMEX SP Z O O | Sep 2025 | 848 | 0 |
| ANIMORE GROUP CORP | Nov 2024 | 1,386 | 0 |
| ANIONTE INTERNATIONAL (ZHE JIANG) CO.,LTD | May 2026 | 806 | 7 |
| ANIPET ANIMAL SUPPLIES | Mar 2026 | 220 | 1 |
| ANISA CARPETS LIMITED | May 2026 | 902 | 23 |
| ANISA COSMETIC APPLICATORS | May 2026 | 1,803 | 50 |
| ANISA COSMETIC APPLICATORS (TIANJIN) CO LTD | Sep 2025 | 667 | 0 |
| ANISA INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 273 | 3 |
| ANISH INDIA EXPORTS | Mar 2026 | 239 | 2 |
| ANISHA INTERIORS & IMPEX LLP | Apr 2026 | 153 | 5 |
| ANISSA CANDELARIO | Mar 2026 | 422 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | MEDUWX378443 | 615N | In-bond Automated | MEDU | 9398371 | MSC IVANA | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 984 CTN | 19,659 K | House to House | DING TAI ENTERPRISE | ANIMMO LLC | WEST FORWARDING SERVICES INC | CAT TREES PO#XXXX | |
| 2026-05-05 | MEDUWX641220 | 615N | In-bond Automated | MEDU | 9398371 | MSC IVANA | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 989 CTN | 18,929 K | House to House | DING TAI ENTERPRISE | ANIMMO LLC | WEST FORWARDING SERVICES INC | CAT TREES PO 309G | |
| 2026-04-13 | ZIMUSHH32045966 | ILCDHWS226012152 | 18E | House Bill | ILCD | 9945485 | ZIM CANADA | 2026-04-12 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 436 CTN | 8,951 KG | Pier to Pier | DING TAI ENTERPRISE | ANIMMO LLC | CAT SHELF HS CODE | |
| 2026-04-10 | MEDUWX148283 | 611N | In-bond Automated | MEDU | 9399052 | MSC EMANUELA | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 870 CTN | 20,672 K | House to House | DING TAI ENTERPRISE | ANIMMO LLC | WEST FORWARDING SERVICES INC | CAT TREES PO#E | |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | MAEU267727302 |
|---|---|
| House BOL # | EQACJYQDH2603326 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EQAC |
| Voyage # | 618N |
| IMO # | 9209104 |
| Vessel Name | NEWYORKER |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | CARTAGENA COLOMBI |
| Foreign Port of Lading | CARTAGENA COLOMBIA (30107) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2768 K |
| Weight in KG | 2,768 KG |
| Quantity | 187 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NWRU3670886 |
| Commodity Description |
CAT BED PO316 |
| Shipper Name | DINGTAI ENTERPRISE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT E, 20TH FLOOR, TOWER A, |
| Address Line 3 | CAPITAL TOWER, 38 WAI YIP |
| City | KOWLOON |
| Country Code | HK |
| Consignee Name | ANIMMO LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 811 MERIDIAN LANE |
| City | HOLLYWOOD |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33019 |
| Country Code | US |
| Container Number | NWRU3670886 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6660541 |
| Seal Number 1 | CN6660541 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CAT BED PO316 |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 244 | 2026-05-21 |
| Port Everglades, Florida | 21 | 2025-05-17 |
| Long Beach, California | 18 | 2026-05-05 |
| Los Angeles, California | 9 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2022-08-29 |
| Seattle, Washington | 3 | 2025-12-12 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2021-07-09 |
| Houston, Texas | 1 | 2023-06-09 |
| Tampa, Florida | 1 | 2022-02-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 154 | 2026-05-05 |
| Qingdao China (Mainland) | 40 | 2025-11-11 |
| Cartagena Colombia | 22 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 18 | 2025-12-19 |
| Vung Tau Vietnam | 13 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 11 | 2026-04-13 |
| Xiamen China (Mainland) | 11 | 2025-12-12 |
| Yantian China (Mainland) | 9 | 2025-12-19 |
| Lianyungang China (Mainland) | 7 | 2025-09-25 |
| Singapore Singapore | 4 | 2025-03-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Animmo LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANIMMO LLC | 811 MERIDIAN LANE HOLLYWOOD FL 33019 US | 2026-05-07 | 60 |
| ANIMMO LLC | 811 MERIDIAN LANE,HOLLYWOOD,FLORIDA 33019,US | 2026-05-21 | 45 |
| ANIMMO LLC | 2026-05-05 | 19 | |
| ANIMMO LLC | 2025-07-29 | 13 | |
| ANIMMO LLC | 2026-05-21 | 4 | |
| ANIMMO LLC | 2026-04-09 | 3 | |
| ANIMMO LLC | 2025-10-18 | 3 | |
| ANIMMO LLC | 2025-11-21 | 3 | |
| ANIMMO LLC | 2025-12-24 | 3 | |
| ANIMMO LLC | 2026-04-04 | 2 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Animmo LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-09 | 3 | |
| 2025-11-21 | 24 | |
| 2025-10-02 | 2 | |
| 2023-02-14 | 1 | |
| 2022-10-06 | 2 | |
| 2021-08-24 | 16 | |
| 2021-08-24 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Animmo LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-07-28 | 1 |