There are a total of 688 bills of lading on file for ANJI Hetian Furniture Co.,Ltd between November 5th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 688 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 688 |
|---|---|
| Shipper Records | 795 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 79 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANJI HETIAN FURNITURE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with ANJI Hetian Furniture Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with ANJI Hetian Furniture Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EVOQUE GROUP LLC | May 2026 | 1,081 | 93 |
| OPEN PLAN SYSTEMS, LLC | May 2026 | 2,859 | 50 |
| FOLIOT FURNITURE PACIFIC INC | May 2026 | 1,476 | 28 |
| FOLIOT FURNITURE EXT. WILSON NC | May 2026 | 103 | 28 |
| REGENCY | May 2026 | 688 | 24 |
| ANJI TAKUMIDETAIL SMART HOME | May 2026 | 21 | 21 |
| INTERNATIONAL TRADING COMPANY | May 2026 | 5,554 | 14 |
| REIMERS FURNITURE MANUFACTURING | May 2026 | 607 | 8 |
| OFFICE FACTOR INC | Oct 2025 | 187 | 8 |
| HEARTWOOD DISTRIBUTORS LTD | May 2026 | 564 | 7 |
| G.O INTERNATIONAL TRADING INC | Apr 2026 | 436 | 5 |
| FOLIOT FURNITURE INC | May 2026 | 583 | 5 |
| THE OUTLET CENTER OF FLORIDA, INC. | Apr 2026 | 66 | 4 |
| Jun 2022 | 6 | 4 | |
| Jul 2022 | 3 | 3 | |
| HOME FURNISHINGS RESOURCE GROUP INC | May 2026 | 826 | 2 |
| HEARTWOOD MANUFACTURING LTD. | Apr 2026 | 161 | 2 |
| WOODSTOCK MARKETING, LLC | Jan 2023 | 471 | 1 |
| REGENCY SEATING | May 2026 | 542 | 1 |
| LAYAMI SWEART INC | Apr 2026 | 838 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ANJI Hetian Furniture Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANJI HAIXIN FURNITURE CO.,LTD | Aug 2025 | 379 | 0 |
| ANJI HAOXIN FURNITURE CO., LTD. | May 2026 | 284 | 1 |
| ANJI HEFENG FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 433 | 3 |
| ANJI HENGCHI IMPORT AND EXPORT | Mar 2026 | 135 | 4 |
| ANJI HENGJIAN SMART HOME TECHNOLOGY | Apr 2026 | 1,045 | 19 |
| ANJI HENGMING FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 313 | 7 |
| ANJI HENGRUI FURNITURECO.,LTD | Aug 2022 | 118 | 0 |
| ANJI HENGYI FURNITURE CO., LTD | May 2026 | 7,376 | 9 |
| ANJI HENGYOU TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 1,783 | 60 |
| ANJI HERUI FURNITURE | May 2026 | 120 | 45 |
| ANJI HONG YE FURNITURE | May 2026 | 84 | 15 |
| ANJI HONGLI BAMBOO AND WOOD | Jul 2024 | 498 | 0 |
| ANJI HUAHENG HOME SUPPLIES CO.,LTD | May 2026 | 144 | 36 |
| ANJI HUAQI FURNITURE | May 2026 | 587 | 132 |
| ANJI HUAXIN BAMBOO&WOOD PRODUCTS CO | May 2026 | 742 | 24 |
| ANJI HUIFENG SURGICAL DRESSINGS CO | May 2026 | 94 | 6 |
| ANJI IDEA OFFICE FURNITURE CO., LTD | Mar 2026 | 1,281 | 1 |
| ANJI INTERNATIONAL (U.S.) LLC | Jun 2025 | 528 | 0 |
| ANJI JIANGHONG INTELLIGENT FURNITUR | Dec 2022 | 165 | 0 |
| ANJI JIAYU METAL PRODUCTS FACTORY. | Jun 2025 | 90 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | YMJAE237058206 | THGLSHA26040057 | 019E | House Bill | THGL | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2026-05-21 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 121 CTN | 3,842 KG | House to House | ANJI HETIAN FURNITURE | FOLIOT FURNITURE EXT. WILSON NC | FOLIOT FURNITURE EXT. WILSON NC | OFFICE CHAIR CHAIR PARTS PO:XXXXXXXXXX |
| 2026-05-22 | MAEU268784436 | CGGMSGH5148126 | 616E | House Bill | CGGM | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-21 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 21 CTN | 277 KG | ANJI HETIAN FURNITURE | ANJI TAKUMIDETAIL SMART HOME | OFFICE CHAIR | ||
| 2026-05-22 | HDMUSHAZXG380800 | EXDO65F0002974 | 0019E | House Bill | EXDO | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2026-05-21 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 326 CTN | 8,234 KG | ANJI HETIAN FURNITURE | OPEN PLAN SYSTEMS, LLC | OFFICE CHAIR HTS: 94017190 | ||
| 2026-05-15 | YMJAE237058375 | THGLSHA26031282 | 0010E | House Bill | THGL | 9944467 | HMM AMETHYST | 2026-05-13 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 121 CTN | 3,842 KG | House to House | ANJI HETIAN FURNITURE | FOLIOT FURNITURE EXT. WILSON NC | FOLIOT FURNITURE EXT. WILSON NC | OFFICE CHAIR CHAIR PARTS PO: XXXXXXXXXX |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | ZIMUSNH22710938 |
|---|---|
| House BOL # | BWLESHA69802344 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | 34E |
| IMO # | 9290555 |
| Vessel Name | SANTA LINEA |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8240 KG |
| Weight in KG | 8,240 KG |
| Quantity | 427 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU8511769 |
| Commodity Description |
OFFICE CHAIR |
| Shipper Name | ANJI HETIAN FURNITURE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | TANGPU INDUSTRIAL ZONE |
| Address Line 3 | ANJI COUNTY |
| City | HUZHOU |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +865725889007 |
| Shipper Name | ANJI HETIAN FURNITURE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | TANGPU INDUSTRIAL ZONE |
| Address Line 3 | ANJI COUNTY |
| City | HUZHOU |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +865725889017 |
| Consignee Name | EVOQUE GROUP LLC DBA CLEAR DESIGN |
|---|---|
| Address Line 1 | 12626 SILICON DR |
| City | SAN ANTONIO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78249-341 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ACCOUNTING@CBI-OFFICE.COM |
| Consignee Name | EVOQUE GROUP LLC DBA CLEAR DESIGN |
|---|---|
| Address Line 1 | 12626 SILICON DR |
| City | SAN ANTONIO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78249-341 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12109636674 |
| Notify Party Name | EVOQUE GROUP LLC DBA CLEAR DESIGN |
|---|---|
| Address Line 1 | 12626 SILICON DR |
| City | SAN ANTONIO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78249-341 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ACCOUNTING@CBI-OFFICE.COM |
| Notify Party Name | EVOQUE GROUP LLC DBA CLEAR DESIGN |
|---|---|
| Address Line 1 | 12626 SILICON DR |
| City | SAN ANTONIO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78249-341 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12109636674 |
| Container Number | ZCSU8511769 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4230881933 |
| Seal Number 1 | A4230881933 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | OFFICE CHAIR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940171 | 00000000 | 0000008240 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 295 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 154 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 54 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 47 | 2026-05-04 |
| Long Beach, California | 40 | 2026-01-06 |
| Seattle, Washington | 34 | 2025-04-07 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2026-03-14 |
| Miami, Florida | 8 | 2024-02-10 |
| Portland, Oregon | 8 | 2023-10-19 |
| International Falls/Rainer, Minnesota | 8 | 2018-04-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 565 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 90 | 2025-01-31 |
| Pusan South Korea | 30 | 2026-05-22 |
| Xingang China (Mainland) | 1 | 2021-09-25 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2021-01-27 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2016-08-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for ANJI Hetian Furniture Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANJI HETIAN FURNITURE CO.,LTD | TANGPU INDUSTRIAL ZONE ANJI COUNTY, ZHEJIANG 313300 CN | 2025-09-17 | 21 |
| ANJI HETIAN FURNITURE CO LTD | TANGPU INDUSTRIAL ZONE ANJI ZHEJIANG ANJI 313300 CN | 2017-12-25 | 96 |
| ANJI HETIAN FURNITURE CO LTD | 2025-10-07 | 94 | |
| ANJI HETIAN FURNITURE CO.,LTD | 2023-04-07 | 67 | |
| ANJI HETIAN FURNITURE CO.,LTD | 2015-01-28 | 67 | |
| ANJI HETIAN FURNITURE CO., LTD. | 2025-06-14 | 35 | |
| ANJI HETIAN FURNITURE CO.,LTD. | 2025-07-28 | 29 | |
| ANJI HETIAN FURNITURE CO LTD | 2021-01-27 | 28 | |
| ANJI HETIAN FURNITURE | 2026-05-22 | 21 | |
| ANJI HETIAN FURNITURE CO., LTD. | 2025-09-20 | 20 |
Below are the top 3 phone numbers on file for ANJI Hetian Furniture Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 107 | |
| 2026-05-23 | 107 | |
| 2019-12-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||