There are a total of 515 bills of lading on file for Casda Biomaterials Co Ltd between October 24th, 2012 and April 29th, 2026.
Of those 515 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 515 |
|---|---|
| Shipper Records | 552 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 29th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASDA BIOMATERIALS CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Casda Biomaterials Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Casda Biomaterials Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CELANESE POLYMER PRODUCTS, LLC | Apr 2026 | 561 | 22 |
| XAMCHEM, LLC | Jan 2026 | 19 | 13 |
| HIGHCHEM AMERICA,INC. | May 2026 | 155 | 8 |
| AKZO NOBEL COATINGS INC. | May 2026 | 4,538 | 8 |
| ATTA INC | Sep 2025 | 176 | 7 |
| RECOCHEM INC. | May 2026 | 684 | 4 |
| ASCEND PERF. MATERIALS OPS LLC | May 2026 | 628 | 4 |
| GEON PS CANADA INC. | Apr 2026 | 14 | 3 |
| ICC CHEMICAL CORPORATION | Oct 2025 | 866 | 2 |
| GEON PERFORMANCE SOLUTIONS LLC | May 2026 | 273 | 2 |
| Oct 2025 | 9 | 2 | |
| POTOMAC SOURCES LLC | May 2026 | 92 | 1 |
| PMC BIOGENIX INC | May 2026 | 688 | 1 |
| FUERST DAY LAWSON(USA)LTD | Apr 2026 | 643 | 1 |
| Jan 2024 | 1 | 1 | |
| DUPONT SPECIALTY PRODUCTS USA, LLC | May 2026 | 25,304 | 1 |
| CHEMCEED CORPORATION | Apr 2026 | 140 | 1 |
| BIRDSBORO PLANTARKEMA INC | Nov 2022 | 213 | 1 |
| ATTS CHEMICALS LLC | May 2022 | 100 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Casda Biomaterials Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASCO AMERICA LLC | Apr 2023 | 220 | 0 |
| CASCO AUTOMOTIVE (SUZHOU) CO LTD | May 2026 | 571 | 5 |
| CASCO AUTOMOTIVE TUNISIA SARL | May 2026 | 290 | 8 |
| CASCO LOGISTICS GMBH | May 2026 | 292 | 11 |
| CASCO PET | May 2026 | 132 | 8 |
| CASCO PET PORTUGAL, LDA. | Aug 2025 | 72 | 0 |
| CASCO PET USA | Jan 2025 | 339 | 0 |
| CASCO PRODUCTS | May 2026 | 4,094 | 59 |
| CASCO PRODUCTS CORPORATION | May 2026 | 1,085 | 38 |
| CASCO SCHOELLER GMBH | Mar 2026 | 685 | 1 |
| CASDON LTD | May 2026 | 198 | 2 |
| CASE FURNITURE LTD | May 2026 | 998 | 31 |
| CASE IT INC. | May 2026 | 2,060 | 32 |
| CASE MARINE | Apr 2026 | 162 | 3 |
| CASE MATE INC | Sep 2025 | 333 | 0 |
| CASE NEW HOLLAND CE (I) PVT LTD | Sep 2025 | 197 | 0 |
| CASE NEW HOLLAND CONSTRUCTION EQUIP | May 2026 | 506 | 24 |
| CASE OPTICS & ACCESSORIES | May 2026 | 482 | 15 |
| CASE OPTICS LLC | May 2026 | 426 | 6 |
| CASE PAPER CO INC | May 2026 | 2,408 | 44 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | MAEU267850019 | 614E | In-bond Automated | MAEU | 9359038 | GUSTAV MAERSK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XINGANG CHINA (MAINLAND) | 80 BAG | 90,478 LB | Container Yard | CASDA BIOMATERIALS | HIGHCHEM AMERICA INC | MEIKO AMERICA INC | SEBACIC ACID PO NO PP RM SS EIN HINOHIGHCHEM.US MAILATLME IKOAMERICA.COM | |
| 2026-04-20 | MAEU267216867 | 613E | Simple BOL FROB | MAEU | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 38 BAG | 85,786 LB | Container Yard | CASDA BIOMATERIALS | GEON PS CANADA INC | SEBACIC ACID TEL () EXT EMAI L JMELANCONLIVINGSTONINTL.COM | ||
| 2026-04-09 | MAEU267058112 | 611E | In-bond Automated | MAEU | 9320245 | GERD MAERSK | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 80 BAG | 90,478 LB | Container Yard | CASDA BIOMATERIALS | HIGHCHEM AMERICA INC | MEIKO AMERICA INC | SEBACIC ACID PP RMSS EIN HINOHIGHCHEM.US MAILATLMEIKOAME RICA.COM | |
| 2026-03-03 | CMDUTJN0856171 | MLILMTJ26011313 | 0TNH | House FROB | MLIL | 9299628 | CMA CGM OTELLO | 2026-03-02 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 44 BAG | 22,612 KG | Container Yard | CASDA BIOMATERIALS | RECOCHEM INC | SEBACIC ACID | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | MAEU269273065 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9450442 |
| Vessel Name | FRANKFURT EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | XINGANG |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 128679 LB |
| Weight in KG | 58,368 KG |
| Quantity | 57 BAG |
| Volume | 4238 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
MRKU0811402 MRKU0475226 MRKU0999413 |
| Commodity Description |
SEBACIC ACID TEL XXXXXXXXXXXX EXT 2025 EMAI L JMELANCONLIVINGSTONINTL.COM SEBACIC ACID TEL XXXXXXXXXXXX EXT 2025 EMAI L JMELANCONLIVINGSTONINTL.COM SEBACIC ACID TEL XXXXXXXXXXXX EXT 2025 EMAI L JMELANCONLIVINGSTONINTL.COM |
| Shipper Name | CASDA BIOMATERIALS CO.LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 86 DONGFENG ROAD NORTH INDUSTRIAL |
| City | HENGSHUI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 053000 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | HILL.WANG@ARKEMA.COM |
| Shipper Name | CASDA BIOMATERIALS CO.LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 86 DONGFENG ROAD NORTH INDUSTRIAL |
| City | HENGSHUI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 053000 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 863186859071 |
| Consignee Name | GEON PS CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SOLUTIONS CANADA INC. 177 STANDRE S |
| City | SAINTREMI |
| State Province | QC |
| Zip Code | J0L 2L0 |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | KAREN.TURCOTTE@GEON.COM |
| Consignee Name | GEON PS CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SOLUTIONS CANADA INC. 177 STANDRE S |
| City | SAINTREMI |
| State Province | QC |
| Zip Code | J0L 2L0 |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 14504548015 |
| Container Number | MRKU0811402 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN2727069 |
| Seal Number 1 | CN2727069 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SEBACIC ACID TEL XXXXXXXXXXXX EXT 2025 EMAI L JMELANCONLIVINGSTONINTL.COM |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 291713 | 00386037 | 0000042893 LB |
| Container Number | MRKU0475226 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN2727032 |
| Seal Number 1 | CN2727032 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SEBACIC ACID TEL XXXXXXXXXXXX EXT 2025 EMAI L JMELANCONLIVINGSTONINTL.COM |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 291713 | 00386037 | 0000042893 LB |
| Container Number | MRKU0999413 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN2721230 |
| Seal Number 1 | CN2721230 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SEBACIC ACID TEL XXXXXXXXXXXX EXT 2025 EMAI L JMELANCONLIVINGSTONINTL.COM |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 291713 | 00386037 | 0000042893 LB |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 162 | 2025-09-15 |
| Newark, New Jersey | 85 | 2025-10-23 |
| Los Angeles, California | 60 | 2026-04-30 |
| Charleston, South Carolina | 55 | 2022-05-26 |
| Norfolk, Virginia | 49 | 2025-04-12 |
| Seattle, Washington | 36 | 2026-03-03 |
| Tacoma, Washington | 22 | 2026-04-20 |
| New York, New York | 18 | 2017-05-05 |
| Savannah, Georgia | 14 | 2024-06-22 |
| Boston, Massachusetts | 5 | 2017-06-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 300 | 2026-04-20 |
| Xingang China (Mainland) | 132 | 2026-04-30 |
| Qingdao China (Mainland) | 31 | 2025-04-19 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 26 | 2026-02-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 15 | 2020-04-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2022-05-16 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2026-04-09 |
| Tangier Morocco | 1 | 2020-08-21 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2017-03-30 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2013-08-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Casda Biomaterials Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASDA BIOMATERIALS CO LTD | NO 86 DONGFENG ROAD NORTH ZONE HENG HENGSHUI HE CHINA 2101356 | 2025-09-15 | 4 |
| CASDA BIOMATERIALS CO.,LTD. | NO.86 DONGFENG ROAD NORTH INDUSTRIA HENGSHUI HEBEI CHINA HENGSHUI,HEBEI,,CN | 2020-05-25 | 106 |
| CASDA BIOMATERIALS CO.,LTD | 2025-04-19 | 45 | |
| CASDA BIOMATERIALS CO.,LTD | 2020-03-16 | 41 | |
| CASDA BIOMATERIALS CO LTD | 2022-07-13 | 32 | |
| CASDA BIOMATERIALS CO LTD | 2020-06-27 | 29 | |
| CASDA BIOMATERIALS CO LTD | 2020-06-27 | 27 | |
| CASDA BIOMATERIALS CO LTD | 2025-04-12 | 21 | |
| CASDA BIOMATERIALS CO LTD | 2025-04-11 | 14 | |
| CASDA BIOMATERIAL CO.,LTD. | 2015-04-17 | 13 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Casda Biomaterials Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-26 | 6 | |
| 2024-08-21 | 1 | |
| 2024-06-22 | 1 | |
| 2022-05-16 | 115 | |
| 2020-08-26 | 1 | |
| 2020-06-27 | 28 | |
| 2020-04-27 | 4 | |
| 2020-03-05 | 6 | |
| 2012-11-05 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Casda Biomaterials Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-30 | 8 | |
| 2025-04-10 | 1 |