There are a total of 1,168 bills of lading on file for Comercial De La Forja Sau Comforsa between November 6th, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 1,168 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 29 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,168 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,189 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 29 |
| Records in the Past Year | 59 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORSA.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Comercial De La Forja Sau Comforsa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Comercial De La Forja Sau Comforsa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENDRICKSON TRAILER COMMERCIAL | May 2026 | 1,835 | 464 |
| HENDRIKSON TRAILER COMMERCIAL | Feb 2024 | 231 | 230 |
| HENDRICKSON TRAILER SUSPENSION SYST | Jul 2024 | 40 | 29 |
| SISTEMAS AUTOMOTRICES DE MEXICO SA | May 2026 | 3,501 | 12 |
| SAF-HOLLAND USA | May 2026 | 4,823 | 12 |
| HENDRICKSON T.S.S. MARSH INDUSTRIAL | Jun 2022 | 36 | 9 |
| SAF-HOLLAND GMBH | May 2026 | 2,723 | 7 |
| HENDRICKSON T.S.S. | May 2026 | 3,424 | 7 |
| NIVEL PARTS AND MANUFACTURING CO. | Apr 2026 | 6,923 | 2 |
| CTP COSTEX TRACTOR PARTS | Aug 2024 | 35 | 2 |
| ABILENE MACHINE | May 2026 | 1,255 | 2 |
| Feb 2024 | 1 | 1 | |
| Nov 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Comercial De La Forja Sau Comforsa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COMER INDUSTRIES (SHAOXING) CO. | Oct 2025 | 1,050 | 0 |
| COMER INDUSTRIES COMPONENTS SRL | May 2026 | 2,076 | 31 |
| COMER INDUSTRIES JIAXING CO LTD. | May 2026 | 680 | 20 |
| COMER INDUSTRIES SPA | May 2026 | 3,012 | 245 |
| COMER INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 8,453 | 45 |
| COMER PRODESA SA DE CV | May 2026 | 3,116 | 156 |
| COMERCIAL AUSTRAL S.A. | May 2026 | 1,340 | 29 |
| COMERCIAL CERRILLOS S.A | Apr 2026 | 404 | 1 |
| COMERCIAL CHOCOLATES LACASA S.A. | May 2026 | 255 | 20 |
| COMERCIAL CONDE Y DIAZ LTDA | Oct 2025 | 194 | 0 |
| COMERCIAL DELICIAS COMERDELI S.A. | Apr 2026 | 99 | 6 |
| COMERCIAL DIALUM S.A. | May 2026 | 1,394 | 37 |
| COMERCIAL E INDUSTRIAL FRIGOBERRIES | May 2026 | 316 | 10 |
| COMERCIAL ECCSA S.A. | Mar 2026 | 382 | 1 |
| COMERCIAL EL CAMINO SPA | May 2026 | 320 | 1 |
| COMERCIAL EUROPEA DISENO Y MATRICERIA, S.L. | Jun 2023 | 178 | 0 |
| COMERCIAL EXPORTADORA DE CAFE SAN V | May 2026 | 1,045 | 28 |
| COMERCIAL EXPORTADORA WK LTDA | Feb 2026 | 154 | 0 |
| COMERCIAL F2 PA, S.R.L. | May 2026 | 105 | 10 |
| COMERCIAL FULL SELLO LTDA. | Jan 2026 | 108 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | ZIMUBCN10204541 | 359E | Regular Bill | ZIMU | 9440837 | ZIM PACIFIC | 2026-04-30 | SAVANNAH, GEORGIA | BARCELONA SPAIN | 11 PKG | 41,987 LB | Pier to House | COMERCIAL DE LA FORJA, S.A.U. | HENDRICKSON TRAILER COMMERCIAL | PACKAGES PCS OF SPINDLES PART NUM. D- - M- HX SPINDLE SAE HS CODE INVOICE / THD PREPAID ANOTH ER DELIVERY NOTIFY: NAM: LISA HARR... | ||
| 2026-05-01 | ZIMUBCN10205399 | 359E | Regular Bill | ZIMU | 9440837 | ZIM PACIFIC | 2026-04-30 | SAVANNAH, GEORGIA | BARCELONA SPAIN | 1,584 PCS | 41,700 LB | Pier to House | COMERCIAL DE LA FORJA S.A. | HENDRICKSON TRAILER COMMERCIAL VEHI | LIVINGSTON INTERNATIONAL(MI) | IN PALLETS HX SPINDLE SAE , REF D- - ARTICLE M INVOICE / HTS CODE STAT C DELIVERY ADDRESS MARSH INDUSTRI AL WAREHOUSING GILBERT ... | |
| 2026-04-28 | ZIMUBCN10204351 | 40E | Regular Bill | ZIMU | 9440801 | ZIM ATLANTIC | 2026-04-25 | SAVANNAH, GEORGIA | BARCELONA SPAIN | 1,475 PCS | 43,691 LB | Pier to House | COMERCIAL DE LA FORJA S.A. | HENDRICKSON TRAILER COMMERCIAL | LIVINGSTON INTERNATIONAL(MI) | IN PALLETS PIECES HP SPINDLE PRE-MACHI NED SAE , REF C- ARTICLE M P IECES HP SPINDLE. WALL SAE , REF C- ARTICLE M INVOICE / HTS ... | |
| 2026-04-28 | ZIMUBCN10204542 | 40E | Regular Bill | ZIMU | 9440801 | ZIM ATLANTIC | 2026-04-25 | SAVANNAH, GEORGIA | BARCELONA SPAIN | 13 PKG | 42,760 LB | Pier to House | COMERCIAL DE LA FORJA S.A. | HENDRICKSON TRAILER COMMERCIAL | LIVINGSTON INTERNATIONAL(MI) | PCS HP SPINDLE PRE-MACHINED SAE M INVOICE: / THD PREPAID ANOTHER DELIV ERY NOTFY: NAM: LISA HARRIS EMAIL ADDRESS: LI NBWESTAO@LI... | |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | ZIMUBCN10204545 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 51E |
| IMO # | 9389382 |
| Vessel Name | ZIM CHINA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BARCELONA |
| Foreign Port of Lading | BARCELONA SPAIN (47061) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 41980 LB |
| Weight in KG | 19,042 KG |
| Quantity | 12 PKG |
| Volume | 459 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU2373656 |
| Commodity Description |
336 PCS D-40283-1 HX SPINDLE MACHINED M8533 S AE1038 1193 PCS D-4216-1 HX SPINDLE M8576 SAE 1038 HS CODE 87085091 INVOICE D-42106-1 ANO THER DELIVERY NOTIFY: NAM: XXXXXXXXXXX EMAIL ADDRESS: XXXXXXXXXX@LIVINGSTONINTL.COM PHON E NUMBER: XXXXXXXXXXXXX CNEE'S MAIL: XXXXXX@ HENDRICKSON-INTL.COM DELIVERY MARSH INDUSTRI |
| Shipper Name | COMERCIAL DE LA FORJA S.A. COMFORSA |
|---|---|
| Address Line 1 | CORCEGA 288 3O2A |
| Address Line 2 | 08036 BARCELONA SPAIN |
| Address Line 3 | PH +34932417272 |
| Address Line 4 | COMFORSA@COMFORSA.COM |
| Consignee Name | HENDRICKSON TRAILER COMMERCIAL VEHI |
|---|---|
| Address Line 1 | 2070 INDUSTRIAL PLACE SE CANTON OHI |
| Address Line 2 | O 44707 USA K.COMBS@HENDRICKSON.IN |
| Address Line 3 | OHIO 44707 |
| Address Line 4 | UNITED STATES OF AMERICA |
| Container Number | CAAU2373656 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25224285 |
| Seal Number 1 | 25224285 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | 336 PCS D-40283-1 HX SPINDLE MACHINED M8533 S AE1038 1193 PCS D-4216-1 HX SPINDLE M8576 SAE 1038 HS CODE 87085091 INVOICE D-42106-1 ANO THER DELIVERY NOTIFY: NAM: XXXXXXXXXXX EMAIL ADDRESS: XXXXXXXXXX@LIVINGSTONINTL.COM PHON E NUMBER: XXXXXXXXXXXXX CNEE'S MAIL: XXXXXX@ HENDRICKSON-INTL.COM DELIVERY MARSH INDUSTRI |
| Additional Cargo 1 | AL WAREHOUSING |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO NUMBERS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 972 | 2026-05-12 |
| Port Everglades, Florida | 66 | 2017-04-05 |
| Norfolk, Virginia | 48 | 2022-07-29 |
| Miami, Florida | 37 | 2024-08-30 |
| Newark, New Jersey | 22 | 2022-11-30 |
| New York, New York | 13 | 2024-02-20 |
| New Orleans, Louisiana | 9 | 2022-03-28 |
| Houston, Texas | 1 | 2017-03-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Barcelona Spain | 1,124 | 2026-05-12 |
| Valencia Spain | 16 | 2024-05-16 |
| Sines Portugal | 14 | 2024-08-29 |
| Tampico Mexico | 6 | 2022-03-09 |
| Algeciras Spain | 5 | 2024-05-15 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2021-12-15 |
| Genoa Italy | 1 | 2017-03-28 |
| Cagliari Italy | 1 | 2017-03-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Comercial De La Forja Sau Comforsa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORSA | CORCEGA 288 3O2A BARCELONA | 2024-09-14 | 230 |
| COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORS | CORCEGA 288 3O2A 08008 BARCELONA BARCELONA ESPANA | 2022-07-15 | 140 |
| COMERCIAL DE LA FORJA, S.A. | 2015-12-31 | 91 | |
| COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORS | 2021-07-19 | 59 | |
| COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORS | 2022-08-06 | 43 | |
| COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORS | 2022-10-13 | 42 | |
| COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORS | 2021-08-13 | 41 | |
| COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORSA | 2022-03-02 | 30 | |
| COMERCIAL DE LA FORJA, S.A. | 2017-03-07 | 29 | |
| COMERCIAL DE LA FORJA SAU COMFORS | 2021-08-02 | 29 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Comercial De La Forja Sau Comforsa.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-12 | 26 | |
| 2022-06-02 | 14 | |
| 2021-05-07 | 1 |
Below are the top 6 email addresses on file for Comercial De La Forja Sau Comforsa.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-12 | 3 | |
| 2026-03-31 | 8 | |
| 2025-10-27 | 2 | |
| 2025-10-07 | 1 | |
| 2023-11-22 | 22 | |
| 2022-06-02 | 12 |