There are a total of 1,549 bills of lading on file for Dongtai Hardware Precision (HONG Kong) Limited between April 13th, 2016 and May 18th, 2026.
Of those 1,549 bills of lading, 22 were within the past 30 days and 50 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,549 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,550 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Apr 13th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 22 |
| Records in Last 90 Days | 50 |
| Records in the Past Year | 247 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dongtai Hardware Precision (HONG Kong) Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dongtai Hardware Precision (HONG Kong) Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMERICAN WOODMARK CORPORATION | May 2026 | 7,038 | 304 |
| PRIDE INDUSTRIAL, LLC | May 2026 | 3,315 | 294 |
| ADVANCE DISTRIBUTION SERVICES | May 2026 | 1,514 | 85 |
| RSI HOME PRODUCTS MANUFACTURING,INC | Aug 2025 | 7,786 | 49 |
| DESIGNER'S CHOICE CABINETRY-WAREHOU | Dec 2024 | 68 | 33 |
| CHARLES MCMURRAY COMPANY | May 2026 | 138 | 28 |
| LION RISK MANAGEMENT | May 2026 | 140 | 27 |
| CARIBBEAN CABINET PRODUCTS INC | May 2026 | 726 | 24 |
| RICHELIEU AMERICA LTD | May 2026 | 6,873 | 23 |
| LORAN CONSULTING LLC | Jan 2026 | 33 | 23 |
| ACPRODUCTS, INC | Apr 2026 | 1,083 | 23 |
| CHATHAM MICHER'S DISTILLERY | Feb 2025 | 23 | 21 |
| MCFADDEN'S HARDWOOD AND HARDWARE IN | Mar 2026 | 69 | 17 |
| MARATHON FASTENERS & HARDWARE INC | May 2026 | 941 | 17 |
| LEGEND CABINETRY, LLC | Jan 2026 | 23 | 15 |
| DONG TAI HARDWARE CORP | May 2026 | 15 | 14 |
| MASTERBRAND CABINETS, INC. | Mar 2026 | 2,940 | 11 |
| EB BRADLEY COMPANY | May 2026 | 46 | 8 |
| GREAT AMERICAN IMPORTS LLC | Aug 2024 | 411 | 7 |
| MASTER MILLWORK,LLC | Dec 2025 | 200 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongtai Hardware Precision (HONG Kong) Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGSUNG INDUSTRIAL CO.,LTD. | May 2026 | 816 | 13 |
| DONGSUNG PRINTING CO., LTD | Apr 2026 | 526 | 8 |
| DONGSUNG VINA PRINTING CO., LTD | Apr 2026 | 220 | 1 |
| DONGTAI BINXIAN IMPORT AND EXPORT TRADE CO.,LTD. | Nov 2022 | 128 | 0 |
| DONGTAI CITY HUAWEI STANDARD | Apr 2026 | 791 | 3 |
| DONGTAI CITY HUAYI GLOVES CO LTD | Jun 2024 | 125 | 0 |
| DONGTAI FUAN UNIVERSAL DYNAMICS,LLC | Apr 2026 | 726 | 1 |
| DONGTAI GANGMEI DECORATING MATERIAL | May 2026 | 95 | 11 |
| DONGTAI HARDWARE INDUSTRIES LIMITED | Mar 2024 | 1,196 | 0 |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION HK | May 2026 | 3,606 | 71 |
| DONGTAI JINGPEI IMPORT AND EXPORT C | Feb 2026 | 127 | 0 |
| DONGTAI LAIMEI TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 164 | 8 |
| DONGTAI LANGSHA MARINE EQUIPMENT CO .LTD | Apr 2026 | 478 | 9 |
| DONGTAI QB STAINLESS STEEL CO LTD | May 2026 | 249 | 6 |
| DONGTAI SITEWEI IMPORT&EXPORT TRADI | May 2026 | 362 | 12 |
| DONGTAI STRUCTURED COMPOSITES CO. | May 2026 | 331 | 8 |
| DONGTAI SUBCOMPANY OF SHANGHAI DRAG | Feb 2025 | 787 | 0 |
| DONGTAI TIANDI JINGWEI KNITTING FAB | Oct 2024 | 370 | 0 |
| DONGTAI TIANYUAN CHEMICAL CO., LTD. | Feb 2026 | 147 | 1 |
| DONGTAI TOPTRY TOYS CO.,LTD | Dec 2020 | 811 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | YMJAW226807699 | BANQ1074280920 | 029E | House FROB | BANQ | 9860908 | YM TRIUMPH | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 4,022 CTN | 23,952 K | DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KO NG) LIMITED | MARATHON FASTENERS & HARDWARE INC. | MARATHON FASTENERS & HARDWARE INC. | CONCEALED HINGES DRAWER SLIDES | |
| 2026-05-19 | EGLV149602168660 | OSTISZOAK2646898 | 1451E | House Bill | OSTI | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-18 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,059 CTN | 15,992 K | House to House | DONGTAI HARDWARE PRECISION HONG KONG LIMITED | DONG TAI HARDWARE CORP | DONG TAI HARDWARE CORP | DRAWER SLIDES H S CODE 83024200 THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIAL |
| 2026-05-16 | YMJAW226805121 | BANQ1074279702 | 020E | House FROB | BANQ | 9869186 | HMM GARAM | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,215 CTN | 25,475 K | DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KO NG) LIMITED | MARATHON FASTENERS & HARDWARE INC. | MARATHON FASTENERS & HARDWARE INC. | DRAWER SLIDES CONCEALED HINGES | |
| 2026-05-14 | ONEYSZPG63161600 | 010E | Regular Bill | ONEY | 9944467 | HMM AMETHYST | 2026-05-13 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 44 PKG | 25,399 KG | Container Yard | DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | AMERICAN WOODMARK CORPORATION | AMERICAN WOODMARK CORPORATION | HANDLES, KNOBS OR FITTINGS FOR FURNITURE, OF PLASTIC AND DRAWER SLIDES BASE METAL, OTHER MOUNTINGS, FITTINGS AND SIM ILAR ARTICL... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-21 |
| Master BOL # | CMDUSHZ7973670 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0BRG0 |
| IMO # | 9396634 |
| Vessel Name | ERASMUS HOPE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SHEKOU |
| Foreign Port of Lading | KINGSTON JAMAICA (24128) |
| Port of Unlading | SAN JUAN, PUERTO RICO (4909) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24146 KG |
| Weight in KG | 24,146 KG |
| Quantity | 3857 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TLLU4790390 |
| Commodity Description |
HINGES AND DRAWER SLIDES HS CODE:83021000 83024200 |
| Shipper Name | DONGTAI HARDWARE PRECISION |
|---|---|
| Address Line 1 | (HONG KONG) LIMITED |
| Address Line 2 | SUITE 507,5/F, WORLD FINANCE |
| Address Line 3 | CENTRE (SOUTH TOWER), |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | HARBOUR CITY,17 CANTON ROAD, |
| Consignee Name | CARIBBEAN CABINET PRODUCTS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | CARR.1 KM 114.1 BO. SINGAPUR JUANA |
| Address Line 2 | DIAZ PUERTO RICO |
| Address Line 3 | 00795 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | MRN: 03713830010 |
| Notify Party Name | ALEX GUILLERMETY |
|---|---|
| Address Line 1 | URB. CAPARRA HTS 425 AVE. ESCORIAL |
| Address Line 2 | SAN JUAN PR 00920-3511 |
| Address Line 3 | TEL.787-449-6506 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EMAIL:AGUILLERMETY GMAIL.COM |
| Container Number | TLLU4790390 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9361195 |
| Seal Number 1 | M9361195 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HINGES AND DRAWER SLIDES HS CODE:83021000 83024200 |
| Marks and Numbers 1 | DTC |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 436 | 2026-05-14 |
| Los Angeles, California | 386 | 2026-05-08 |
| Long Beach, California | 271 | 2026-05-11 |
| Oakland, California | 66 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 58 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 55 | 2026-03-16 |
| Seattle, Washington | 54 | 2026-03-18 |
| Miami, Florida | 46 | 2025-03-08 |
| Savannah, Georgia | 44 | 2026-05-12 |
| San Juan, Puerto Rico | 40 | 2026-01-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 1,271 | 2026-05-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 73 | 2023-06-20 |
| Shekou China (Mainland) | 32 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 26 | 2026-03-18 |
| Nansha China (Mainland) | 21 | 2024-12-14 |
| Vung Tau Vietnam | 19 | 2026-04-03 |
| Yantai China (Mainland) | 18 | 2017-11-27 |
| Kwangyang South Korea | 16 | 2018-01-19 |
| Puerto Manzanillo Panama | 15 | 2025-10-09 |
| Kingston Jamaica | 14 | 2026-01-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongtai Hardware Precision (HONG Kong) Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | SUITE 507,5 F, WORLD FINANCE CENTRE HONG KONG 999077 HK | 2026-03-04 | 31 |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | SUITE 507,5 F, WORLD FINANCE HONG K ONG 999077 HK | 2026-02-06 | 22 |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | 2026-01-26 | 16 | |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | 2026-05-11 | 10 | |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | 2026-03-21 | 9 | |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | 2026-01-26 | 8 | |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | 2026-04-30 | 8 | |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | 2026-03-21 | 7 | |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | 2026-03-31 | 7 | |
| DONGTAI HARDWARE PRECISION (HONG KONG) LIMITED | 2025-07-24 | 7 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Dongtai Hardware Precision (HONG Kong) Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-04-15 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Dongtai Hardware Precision (HONG Kong) Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-09 | 1 |