There are a total of 277 bills of lading on file for Dongyang Kaida Plastics Co.,Ltd between March 16th, 2017 and May 19th, 2026.
Of those 277 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 277 |
|---|---|
| Shipper Records | 276 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Mar 16th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 55 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dongyang Kaida Plastics Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dongyang Kaida Plastics Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LUCKY IMPORT & EXPORT INC | Apr 2025 | 331 | 41 |
| CLARK CORE SERVICES, LLC | May 2026 | 1,706 | 25 |
| PREMIUM MED SUPPLY | Jun 2023 | 118 | 22 |
| X HOPE IMPORT & EXPORT INC | Jan 2024 | 660 | 15 |
| GLOBAL PAPER & PLASTICS INC. | May 2026 | 163 | 14 |
| CLARK ASSOCIATION INC | Sep 2021 | 145 | 14 |
| VIVAVIDA TRADING INC | Nov 2025 | 951 | 11 |
| SUUDDYWAY TRADING INC | Mar 2026 | 607 | 9 |
| PFL GLOBAL | May 2026 | 18 | 8 |
| SOMODA TRADING INC | May 2026 | 604 | 7 |
| NINGBO GREENSYI | May 2026 | 314 | 7 |
| DOOYIN TRADING INC | Nov 2025 | 702 | 7 |
| AMAL LLC | May 2026 | 147 | 7 |
| P&F BROTHERS PACKAGING INC. | Feb 2024 | 881 | 6 |
| HAMMONT | May 2026 | 301 | 6 |
| WIN-WINER TRADINGINC | May 2026 | 500 | 5 |
| ACCESS PACIFIC ENTERPRISES LTD | May 2026 | 199 | 5 |
| MONVIC.CO | Sep 2025 | 14 | 4 |
| XUEYOO TRADING INC | May 2026 | 113 | 3 |
| WALIYA TRADING INC. | Jan 2026 | 1,016 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongyang Kaida Plastics Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD | May 2026 | 431 | 17 |
| DONGYANG E&P INC. | May 2026 | 1,428 | 12 |
| DONGYANG EASYFAIR HARDWARE CO.,LTD | Dec 2025 | 179 | 0 |
| DONGYANG F&B | May 2026 | 213 | 4 |
| DONGYANG FINAL GEM INDUSTRIAL & TRA | May 2023 | 174 | 0 |
| DONGYANG FUKANG ENVIRONMENTAL PROTE | Nov 2025 | 69 | 0 |
| DONGYANG GEETY IMPORT AND EXPORT | Oct 2025 | 179 | 0 |
| DONGYANG GLOBAL WALL ART CO., LTD. | Sep 2025 | 153 | 0 |
| DONGYANG HAIZHILAN GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 398 | 1 |
| DONGYANG JIMUDI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 75 | 6 |
| DONGYANG LE JING GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 75 | 12 |
| DONGYANG LUOSHAN LEISURE PRODUCTS C | Apr 2025 | 241 | 0 |
| DONGYANG MAINYER HOME TEXTILE CO., LTD | May 2026 | 280 | 2 |
| DONGYANG MECHATRONICS | May 2026 | 1,683 | 11 |
| DONGYANG MFG. CO., LTD. | May 2026 | 350 | 11 |
| DONGYANG OYI PACKING CO.,LTD | Jan 2026 | 405 | 0 |
| DONGYANG PARALLEL TRADE CO., LTD. | Oct 2025 | 275 | 0 |
| DONGYANG PEONY ECONOMIC & TRADE CO. | Feb 2026 | 525 | 0 |
| DONGYANG SHENGBAOLONG GARMENT CO.,LTD. | Apr 2026 | 186 | 1 |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | May 2026 | 944 | 30 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | YMJAW232665866 | NKILNBJJ26040901 | 083E | House Bill | NKIL | 9462691 | YM UNIFORMITY | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,932 CTN | 7,728 K | House to House | DONGYANG KAIDA PLASTICS | WIN-WINER TRADING INC | UML INTERNATIONAL USA INC. | PLASTIC CUPS WITH LIDS |
| 2026-05-11 | EGLV143666292010 | 028N | Regular Bill | EGLV | 9337028 | MED STAR | 2026-05-10 | SAN JUAN, PUERTO RICO | COLON PANAMA | 1,870 CTN | 13,197 K | House to House | DONGYANG KAIDA PLASTICS | AMAL LLC | CDC CARIBE, INC. | PLASTIC CUPS PLASTIC CUPS PLASTIC CUPS PLASTIC LIDS HS 3924100000 (PLASTIC CUPS HS 3924100000 PLASTIC LIDS HS 3923500000) @ 9226 | |
| 2026-05-11 | EGLV143666292002 | 028N | Regular Bill | EGLV | 9337028 | MED STAR | 2026-05-10 | SAN JUAN, PUERTO RICO | COLON PANAMA | 1,924 CTN | 11,448 K | House to House | DONGYANG KAIDA PLASTICS | AMAL LLC | CDC CARIBE, INC. | PLASTIC CUPS,PLASTIC LIDS PLASTIC CUPS,PLASTIC LIDS PLASTIC CUPS PLASTIC LIDS HS 3924100000 @ 9226 @@XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXCONTACT... | |
| 2026-05-11 | WHLC031G526422 | ZHJLNBF26040382 | 0011E | House Bill | ZHJL | 9955284 | HMM TOPAZ | 2026-05-09 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,070 CTN | 9,041 KG | DONGYANG KAIDA PLASTICS | WIN-WINER TRADING INC | PLASTIC CUPS WITH LIDS PLASTIC CUPS | ||
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | CMDUNGP3506458 |
|---|---|
| House BOL # | NKILNBJJ26040822 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NKIL |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | 9622590 |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO,CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8656 K |
| Weight in KG | 8,656 KG |
| Quantity | 1287 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WNGU5300039 |
| Commodity Description |
PLASTIC CUPS WITH LIDS PLASTIC LID |
| Shipper Name | DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 162 HUASHUI NORTH ROAD, FENGHUA |
| Address Line 3 | NG COMMUNITY, JIANGBEI STREET, DON |
| City | JINHUA |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | WIN-WINER TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2918 THIRD AVE STE 400 BRONX,NY |
| City | BRONX |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10455 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | UML INTERNATIONAL USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2131 S GROVE AVE,SUITE A ONTARIO |
| City | ONTARIO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91761 |
| Country Code | US |
| Container Number | WNGU5300039 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M5179112 |
| Seal Number 1 | M5179112 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CUPS WITH LIDS PLASTIC LID |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 72 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 45 | 2026-05-13 |
| Savannah, Georgia | 42 | 2025-02-19 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2025-09-20 |
| Tacoma, Washington | 15 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 13 | 2026-05-11 |
| San Juan, Puerto Rico | 13 | 2026-05-11 |
| Houston, Texas | 13 | 2025-05-08 |
| Baltimore, Maryland | 10 | 2025-12-16 |
| Miami, Florida | 7 | 2026-05-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 212 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 15 | 2026-05-04 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 15 | 2024-05-29 |
| Shanghai China (Mainland) | 12 | 2025-10-10 |
| Colon Panama | 9 | 2026-05-11 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2022-02-24 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2025-12-31 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-06-05 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-12-21 |
| Singapore Singapore | 1 | 2024-07-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongyang Kaida Plastics Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | LIGHT INDUSTRY PARK, JIANGBEI STREET, DONGYANG 322100 CN | 2025-09-24 | 16 |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | NO. 162 HUASHUI NORTH ROAD, FENGHUA NG COMMUNITY, JIANGBEI,STREET, DONG YANG CITY, JINHUA 322100,JINHUA,CN | 2025-10-01 | 7 |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | 2025-09-20 | 2 | |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | 2025-06-07 | 2 | |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | 2025-06-05 | 1 | |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | 2024-11-02 | 40 | |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | 2024-07-30 | 17 | |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO LTD | 2023-01-09 | 17 | |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | 2025-02-19 | 13 | |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | 2025-02-19 | 10 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Dongyang Kaida Plastics Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-12-15 | 1 | |
| 2022-03-05 | 2 | |
| 2018-06-19 | 2 | |
| 2017-03-17 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||