There are a total of 165 bills of lading on file for Foshan Chengda Trading Company LIMI between November 20th, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 165 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 165 |
|---|---|
| Shipper Records | 165 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN CHENGDA TRADING COMPANY LIMI.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Foshan Chengda Trading Company LIMI, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Foshan Chengda Trading Company LIMI in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HOLSAG CANADA | Aug 2025 | 88 | 17 |
| JJ STONES LTD. | May 2026 | 94 | 16 |
| SANDLER SEATING INC | May 2026 | 2,010 | 14 |
| DYNAREX CORP. | Jan 2026 | 4,936 | 9 |
| MARINE-LAND TRANSPORTATION CO LTD | May 2026 | 316 | 8 |
| OCEAN-LAND TRADING LTD | May 2026 | 305 | 4 |
| MITY-LITE | May 2026 | 1,370 | 4 |
| FELLOWSHIP CHAIR | May 2026 | 880 | 4 |
| ADRIA INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 53 | 4 |
| WEALTHY-LAND TRADING LLC | Jan 2025 | 61 | 3 |
| May 2025 | 10 | 3 | |
| Mar 2024 | 6 | 3 | |
| CHICO-LAND TRADING LTD | Jan 2025 | 24 | 3 |
| SUN SUI WAH SEAFOOD RESTAURANT | Jan 2024 | 13 | 2 |
| PEBO STONES CORP. | Oct 2025 | 45 | 2 |
| OC-LAND TRADING LTD | May 2026 | 61 | 2 |
| WADE INTERNATIONAL TRADING CORP | May 2026 | 121 | 1 |
| US MAX EXPRESS INC. | May 2026 | 14 | 1 |
| SKYLINE ITC INC. | May 2026 | 41 | 1 |
| SEDERE INC | May 2026 | 67 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan Chengda Trading Company LIMI.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | MEDUWH770168 | SGLSSZX35131676 | 612N | House Bill | SGLS | 9461415 | MSC DEILA | 2026-05-01 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 107 CTN | 4,190 K | House to House | FOSHANCHENGTAOTRADING | MITY-LITE | "ALUMINUM CHAIR FRAMES SEAT PADS BACK PADS" | |
| 2026-04-20 | MEDUWH549646 | SGLSSZX35131579 | 610N | House Bill | SGLS | 9932062 | MSC FREYA | 2026-04-17 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 107 PKG | 3,950 K | House to House | FOSHANCHENGTAOTRADING | MITY-LITE | ALUMINUM CHAIR FRAMES SEAT PADS BACK PADS | |
| 2026-04-09 | WHLC026G512401 | CHQFHXM26030496 | 517E | House Bill | CHQF | 9976173 | ONE SINGAPORE | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,146 CTN | 21,180 K | FOSHAN CHENGYI TRADING | MARINE-LAND TRANSPORTATION | MARINE-LAND TRANSPORTATION | CERAMIC SINK,HS | |
| 2026-03-20 | MEDUYL902374 | CHQFHXM26020648 | 606N | House Bill | CHQF | 9946867 | MSC VICTORINE | 2026-03-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 11 PKG | 22,430 K | House to House | FOSHAN CHENGYI TRADING | LAND-SEA TRADING LTD | LAND-SEA TRADING LTD | STONE PRODUCTS ( ARTISTIC STONE ) HS CODE |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MEDUYO610933 |
|---|---|
| House BOL # | SGLSSZX35131769 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SGLS |
| Voyage # | 615N |
| IMO # | 9930959 |
| Vessel Name | MSC DARLENE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7670 K |
| Weight in KG | 7,670 KG |
| Quantity | 217 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MEDU8662177 MSNU8508723 |
| Commodity Description |
"ALUMINUM CHAIR FRAMES SEAT PADS BACK PADS" "ALUMINUM CHAIR FRAMES SEAT PADS BACK PADS" |
| Shipper Name | FOSHANCHENGTAOTRADING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NANLONGROAD,ANANSHACOMMUNITY,AJU |
| Address Line 2 | NANTOWN, |
| Address Line 3 | SHUNDEDISTRICT,AFOSHANCITY,APROV |
| Address Line 4 | INCE, |
| City | GUANGDONG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | MITY-LITE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1301 WEST 400 |
| City | OREM |
| State Province | UT |
| Country Code | US |
| Container Number | MEDU8662177 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27520029 |
| Seal Number 1 | FJ27520029 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | "ALUMINUM CHAIR FRAMES SEAT PADS BACK PADS" |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | MSNU8508723 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27823731 |
| Seal Number 1 | FJ27823731 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | "ALUMINUM CHAIR FRAMES SEAT PADS BACK PADS" |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 48 | 2026-02-20 |
| Seattle, Washington | 28 | 2025-08-11 |
| Los Angeles, California | 20 | 2026-04-09 |
| Long Beach, California | 17 | 2026-03-20 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2026-03-12 |
| Norfolk, Virginia | 16 | 2026-01-12 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-02-25 |
| Oakland, California | 6 | 2026-05-23 |
| Jacksonville, Florida | 4 | 2025-01-24 |
| New York, New York | 1 | 2024-12-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 131 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 10 | 2026-03-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 6 | 2026-04-09 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 5 | 2025-01-29 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2025-07-24 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2023-11-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2025-01-29 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2024-09-28 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2018-05-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan Chengda Trading Company LIMI that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN CHENGBAO TRADING CO.,LTD | ROOM 301-304, 3RD FLOOR, GUOMAO BUILDING,NO.8 JINYUAN, STREE FOSHAN, GUANGDONG 500000 CN | 2016-10-03 | 17 |
| FOSHAN CHENGDA TRADING COMPANY LIMI | 2ND FLOOR,NO. B6 , BLD 13,TAONANROA D ,HUAXIA CERAMIC EXHIBITION,,FOSHA N,CN | 2023-09-05 | 15 |
| FOSHAN CHENGTAO TRADING CO LTD | 2025-08-11 | 13 | |
| FOSHAN CHENGTAO TRADING CO.,LTD | 2025-01-24 | 10 | |
| FOSHAN CHENGYI TRADING CO.,LTD | 2025-01-29 | 7 | |
| FOSHAN CHENGYI TRADING CO.,LTD | 2024-12-24 | 5 | |
| FOSHAN CHENGYI TRADING | 2026-04-09 | 5 | |
| FOSHAN CHENGDA TRADING COMPANY LIMI | 2025-05-09 | 5 | |
| FOSHAN CHENGTAO TRADING CO.,LTD | 2024-12-24 | 5 | |
| FOSHAN CHENGDA TRADING CO.LTD. | 2015-01-23 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Foshan Chengda Trading Company LIMI.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-05 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||