There are a total of 61 bills of lading on file for Fujian Provinces Chuang XIN Wood In between July 1st, 2021 and May 20th, 2026.
Of those 61 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 61 |
|---|---|
| Shipper Records | 61 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 1st, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 57 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Fujian Provinces Chuang XIN Wood In, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Fujian Provinces Chuang XIN Wood In in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INTERNATIONALIZE TRADING & CONSULTING LLC | Jan 2026 | 16 | 4 |
| WISEDEW INC | Aug 2025 | 44 | 3 |
| SMART WOOD FOREST PRODUCTS LTD | May 2026 | 135 | 1 |
| SABRA INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 2,541 | 1 |
| AMERICAN FENCE SUPPLY.INC. | Apr 2025 | 59 | 1 |
| ABROAD TRACE OUTPUT CORPORTATION | May 2025 | 40 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Provinces Chuang XIN Wood In.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | SMLMNJGF5J979700 | NUOHLYCW26250664 | 0011E | House Bill | NUOH | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-05-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 69 PKG | 55,400 KG | Container Yard | FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | COLUMBIA CONTAINER LINES | XXXXX OUTDOOR DECORATIVE BOARDS | |
| 2026-04-29 | SMLMNJGF5J967400 | NUOHLYCW26248444 | 2602E | House Bill | NUOH | 9312767 | SM BUSAN | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 63 PKG | 54,400 KG | Container Yard | FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | COLUMBIA CONTAINER LINES | CEDAR OUTDOOR DECORATIVE BOARDS | |
| 2026-04-25 | HDMUNBOZJ4Q37000 | NUOHLYCW26234660 | 004E | House Bill | NUOH | 9975650 | ONE SPRINTER | 2026-04-24 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 22 PKG | 18,300 KG | Pier to Pier | FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | COLUMBIA CONTAINER LINES | CEDAR OUTDOOR DECORATIVE BOARDS | |
| 2026-04-16 | HDMUNBOZXHW93100 | NUOHLYCW26238516 | 0012E | House Bill | NUOH | 9955246 | HMM RUBY | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 42 PKG | 38,100 KG | Pier to Pier | FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | COLUMBIA CONTAINER LINES | CEDAR OUTDOOR DECORATIVE BOARDS | |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | ONEYNB6BF1588900 |
|---|---|
| House BOL # | OERT215701P03423 |
| Manifest Number | 423983 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | 010E |
| IMO # | 9944467 |
| Vessel Name | HMM AMETHYST |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17850 KG |
| Weight in KG | 17,850 KG |
| Quantity | 25 PKG |
| Volume | 54 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
FFAU6229912 |
| Commodity Description |
XXXXX OUTDOOR DECORATIVE BOARDS SHIPPER'S LO AD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CON TAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Shipper Name | FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN |
|---|---|
| Address Line 1 | XINCHUAN INDUSTRIAL PARK OF |
| Address Line 2 | CHUANSHI TOWN JIANOU CITY |
| Notify Party Name | COLUMBIA CONTAINER LINES (LAX) INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:11 NORTH MONTAGUE STREET |
| Address Line 2 | VALLEY STREAM NY11580 |
| Container Number | FFAU6229912 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDX06952 |
| Seal Number 1 | CNDX06952 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XXXXX OUTDOOR DECORATIVE BOARDS SHIPPER'S LO AD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CON TAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 21 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 15 | 2026-04-29 |
| Houston, Texas | 6 | 2025-10-11 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2026-03-02 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2026-05-12 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2026-04-09 |
| Wilmington, North Carolina | 2 | 2026-02-21 |
| New Orleans, Louisiana | 2 | 2025-11-01 |
| Tampa, Florida | 1 | 2026-04-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 39 | 2026-05-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 16 | 2026-03-06 |
| Manzanillo Mexico | 2 | 2026-02-21 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2026-04-11 |
| All Other Bahamas Ports | 1 | 2025-11-01 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2025-10-04 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-08-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Provinces Chuang XIN Wood In that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | XINCHUAN INDUSTRIAL PARK OF CHUANSH I TOWN JIANOU CITY,FUJIAN,CN | 2026-05-22 | 27 |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | XINCHUAN INDUSTRIAI PARK OF CHUANSHI TOWN JIANOU CITY NANPING FJ CHINA 353100 | 2026-03-10 | 12 |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | 2025-12-27 | 3 | |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | 2026-05-12 | 3 | |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | 2025-12-22 | 2 | |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | 2026-01-16 | 2 | |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | 2025-08-25 | 2 | |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | 2025-10-30 | 1 | |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | 2025-09-23 | 1 | |
| FUJIAN PROVINCES CHUANG XIN WOOD IN | 2026-01-31 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||