There are a total of 64 bills of lading on file for Guangzhou Phantom International TRA between September 14th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 64 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 34 were within the past 90 days.
| Total Records | 64 |
|---|---|
| Shipper Records | 64 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 14th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 34 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Guangzhou Phantom International TRA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Guangzhou Phantom International TRA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | May 2026 | 95 | 63 |
| A-STERLING TRADING INC | Mar 2026 | 407 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Phantom International TRA.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | COSU6451619630 | NDIHPRIMDN604307 | 109E | House Bill | NDIH | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,838 CTN | 14,500 KG | GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRADING | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | PLANT POTS | |
| 2026-05-23 | COSU6451408164 | SSAOSZXH2604486 | 006E | House Bill | SSAO | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 12,000 KG | House to House | GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | PILLOW |
| 2026-05-23 | OOLU8811364900 | SSAOSZXH2604440 | 006E | House Bill | SSAO | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,350 CTN | 9,300 KG | House to House | GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | CERAMIC BOWL |
| 2026-05-21 | HDUJSLA26EC00635 | SYLCYSSHA2605008 | 2604E | House Bill | SYLC | 9349875 | PONA | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 19 PKG | 19,637 KG | GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC | PART'S FOR OIL DRILLING EQUIPMENT REFERENCE# SYS-JTGM73 MAX-JTGM73 | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | OOLU2168376380 |
|---|---|
| House BOL # | SZQNNBSE26042039 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZQN |
| Voyage # | 085E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9500 KG |
| Weight in KG | 9,500 KG |
| Quantity | 811 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU5622116 |
| Commodity Description |
PLASTIC FILTER SCREEN |
| Shipper Name | GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:XINBAIJIA SMALL COMMODITY CITY, |
| Address Line 2 | B40, EAST SIDE OF JINGXI BRIDGE,BA |
| Address Line 3 | IYUN DISTRICT,GUANGZHOU CHINA. |
| Consignee Name | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5900 BALCONES DR STE 100 AUSTIN, TX |
| Address Line 2 | 78731 JURO@TRANSFLUENTSCM.COM ADMIN |
| Address Line 3 | @TRANSFLUENTSCM.COM |
| Notify Party Name | PACIFIC IMPORT & EXPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5900 BALCONES DR STE 100 AUSTIN, TX |
| Address Line 2 | 78731 JURO@TRANSFLUENTSCM.COM ADMIN |
| Address Line 3 | @TRANSFLUENTSCM.COM |
| Container Number | OOCU5622116 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJVU3870 |
| Seal Number 1 | OOLJVU3870 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC FILTER SCREEN |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 37 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 9 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2026-04-02 |
| Oakland, California | 4 | 2026-03-09 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-03-27 |
| Houston, Texas | 2 | 2026-04-04 |
| New York, New York | 1 | 2026-02-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 33 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 16 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2026-05-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2026-02-16 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2026-02-28 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2026-02-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2026-01-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Phantom International TRA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | XINBAIJIA SMALL COMMODITY CITY, B40 , EAST SIDE OF JINGXI BRIDGE, BAIYU N DISTRICT,GUANGZHOU CHINA. | 2026-05-21 | 10 |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | XINBAIJIA SMALL COMMODITY CITY, B40 , EAST SIDE OF,GUANGZHOU,CN | 2026-01-26 | 7 |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | 2026-05-23 | 4 | |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | 2026-05-20 | 2 | |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | 2026-01-09 | 2 | |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | 2026-03-23 | 2 | |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | 2026-03-28 | 2 | |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | 2025-12-31 | 1 | |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | 2026-02-16 | 1 | |
| GUANGZHOU PHANTOM INTERNATIONAL TRA | 2026-03-09 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||