There are a total of 429 bills of lading on file for Hangzhou Weili Machinery Co Ltd between November 18th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 429 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 429 |
|---|---|
| Shipper Records | 429 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU WEILI MACHINERY CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Hangzhou Weili Machinery Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Hangzhou Weili Machinery Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BEARING SALES CORPORATION | May 2026 | 333 | 90 |
| POWER TRAIN COMPONENTS INC | May 2026 | 1,106 | 36 |
| C. M. BRAKE INC. | May 2026 | 45 | 30 |
| THE GANDIA GROUP, INC. | May 2026 | 1,153 | 5 |
| RING & PINION SERVICE, INC. | May 2026 | 1,697 | 5 |
| GEMINI AUTOMOTIVE INC. | Jul 2025 | 21 | 5 |
| DIRECT SOURCE WINDSOR INC | Jun 2025 | 38 | 5 |
| AMERICAN HOT ROD PARTS INC. | Feb 2026 | 81 | 5 |
| TMP PARTS INC | Mar 2023 | 732 | 4 |
| LINDECO INTL CO | Dec 2025 | 23 | 3 |
| ROADSTER SUPPLY COMPANY | May 2026 | 19 | 2 |
| Oct 2023 | 1 | 1 | |
| TUPY MEXICO SALTILLO S.A. DE C.V. | Feb 2026 | 770 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Weili Machinery Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | MEDUWU524080 | OERT215741P00194 | UK616 | House Bill | OERT | 9484948 | EXPRESS ATHENS | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 384 PKG | 35,986 KG | House to House | HANGZHOU WEILI MACHINERY | POWER TRAIN COMPONENTS. | POWER TRAIN COMPONENTS. | U-JOINTS WHEEL NUT COVER CENTER SUPPORT SHIP PER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MA... |
| 2026-05-15 | CMDUCHN3217182 | WLSISH26040332CH | 0DBO7 | House Bill | WLSI | 9938389 | PRESIDENT CARTER | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 112 CTN | 3,201 K | Pier to Pier | HANGZHOU WEILI MACHINERY | BEARING SALES CORPORATION | BEARING SALES CORPORATION | SELF-LUBRICATING BEARINGS |
| 2026-05-13 | ONEYNBOG39380900 | MLILMNB26041490 | 611E | House FROB | MLIL | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 10 PKG | 13,340 KG | Container Yard | HANGZHOU WEILI MACHINERY | C. M. BRAKE INC. | C. M. BRAKE INC. | PHENOLIC RESIN |
| 2026-05-01 | ONEYNB6BF1272600 | OERT215741P00179 | 0011E | House Bill | OERT | 9955284 | HMM TOPAZ | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 19,950 KG | Container Yard | HANGZHOU WEILI MACHINERY | POWER TRAIN COMPONENTS. | POWER TRAIN COMPONENTS. | U-JOINTS SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACK ING MATERIAL" |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | MEDUWU407666 |
|---|---|
| House BOL # | OERT215741P00226 |
| Manifest Number | 428159 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | UK617 |
| IMO # | 9619476 |
| Vessel Name | MSC ANTIGUA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19950 KG |
| Weight in KG | 19,950 KG |
| Quantity | 18 PKG |
| Volume | 14 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
FBIU0422853 |
| Commodity Description |
U-JOINTS SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACK ING MATERIAL" |
| Shipper Name | HANGZHOU WEILI MACHINERY CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 420-8, NO.4 SOUTH BUILDING, |
| Address Line 2 | SANJIA VILLAGE, LINPING DISTRICT, |
| Address Line 3 | HANGZHOU,CHINA 311107 |
| Consignee Name | POWER TRAIN COMPONENTS. |
|---|---|
| Address Line 1 | 509 EAST EDGERTON STREET,P.O.BOX |
| Address Line 2 | 805 BRYAN OH 43506,USA |
| Notify Party Name | POWER TRAIN COMPONENTS. |
|---|---|
| Address Line 1 | 509 EAST EDGERTON STREET,P.O.BOX |
| Address Line 2 | 805 BRYAN OH 43506,USA |
| Container Number | FBIU0422853 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47328876 |
| Seal Number 1 | FX47328876 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | U-JOINTS SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACK ING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 146 | 2026-05-15 |
| Tacoma, Washington | 114 | 2026-05-13 |
| Long Beach, California | 82 | 2026-04-22 |
| Seattle, Washington | 42 | 2026-05-22 |
| San Juan, Puerto Rico | 13 | 2025-09-17 |
| Chicago, Illinois | 13 | 2015-09-15 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2023-08-15 |
| Miami, Florida | 4 | 2025-05-20 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2023-09-22 |
| Oakland, California | 3 | 2022-02-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 344 | 2026-04-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 63 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-05-15 |
| Kingston Jamaica | 4 | 2017-10-24 |
| Colon Panama | 3 | 2023-02-13 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2025-11-06 |
| Santo Domingo Dominican Republic | 2 | 2025-09-17 |
| Rio Haina Dominican Republic | 2 | 2024-03-29 |
| Puerto Manzanillo Panama | 2 | 2020-12-28 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2020-11-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Weili Machinery Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO LTD | NO.6 GOU YUN ROAD HANGZHOU,ZHEJIANG,CN | 2020-07-07 | 77 |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO LTD | NO6 GOU YUN ROAD HANGZHOU CHINA | 2017-02-09 | 36 |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO.,LTD | 2025-06-18 | 33 | |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO.,LTD | 2025-01-29 | 27 | |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO.,LTD | 2022-05-14 | 18 | |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO LTD | 2021-07-29 | 18 | |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO LTD | 2020-06-09 | 17 | |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO | 2016-02-15 | 17 | |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY CO LTD | 2015-11-17 | 15 | |
| HANGZHOU WEILI MACHINERY | 2026-05-22 | 11 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Hangzhou Weili Machinery Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-03-02 | 8 | |
| 2016-04-13 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||