There are a total of 100 bills of lading on file for Hangzhou Yeelin Trade Co.,Ltd between January 2nd, 2020 and May 16th, 2026.
Of those 100 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 100 |
|---|---|
| Shipper Records | 100 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 2nd, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 25 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Hangzhou Yeelin Trade Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Hangzhou Yeelin Trade Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BOTTLE BARONS LLC | May 2026 | 202 | 68 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Yeelin Trade Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU YANHAN INTELLIGENT TECHNOL | May 2026 | 176 | 6 |
| HANGZHOU YANHUAKE TRANSMISSION CO. | Nov 2025 | 106 | 0 |
| HANGZHOU YANMU TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 210 | 12 |
| HANGZHOU YANXIN NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 113 | 13 |
| HANGZHOU YANYA CO.,LTD | May 2026 | 348 | 6 |
| HANGZHOU YANZHENZHEN MAOYI CO.,LTD | Sep 2025 | 237 | 0 |
| HANGZHOU YAOLI TECHNOLOGY | May 2026 | 102 | 26 |
| HANGZHOU YAOSI NETWORK TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 433 | 67 |
| HANGZHOU YASEN FURNITURE CO., LTD | Mar 2026 | 681 | 5 |
| HANGZHOU YAZAKI PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 2,454 | 8 |
| HANGZHOU YEWLONG IMPORT AND EXPORT | Mar 2026 | 137 | 5 |
| HANGZHOU YI SHU HAI HOME DECORATION CO.,LTD | Apr 2022 | 173 | 0 |
| HANGZHOU YIBAIYI TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 177 | 32 |
| HANGZHOU YIBEI FURNITURE LLC | Jan 2026 | 3,782 | 0 |
| HANGZHOU YICHENG TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 124 | 12 |
| HANGZHOU YIDE SUPPLY CHAIN MANAGEME | Dec 2025 | 22,931 | 0 |
| HANGZHOU YIDEBO CULTURAL CREATIVE C | Jun 2024 | 137 | 0 |
| HANGZHOU YIGE CBEC CO., LTD | Mar 2026 | 76 | 2 |
| HANGZHOU YIHAN HOUSEHOLD CO., LTD | Feb 2026 | 102 | 1 |
| HANGZHOU YIHE E-COMMERCE | May 2026 | 161 | 46 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | CMDUCHN3218716 | NYFCYFSE26041691 | 065E | House Bill | NYFC | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 636 CTN | 9,600 K | Pier to Pier | HANGZHOU YEELIN TRADE | BOTTLE BARONS LLC | BOTTLE BARONS LLC | PLASTIC BOTTLEPLASTIC CAPGLASS DROPPER |
| 2026-03-09 | CMDUCHN3019495 | NYFCYFSE26020557 | 057E | House Bill | NYFC | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-03-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 702 CTN | 10,300 K | HANGZHOU YEELIN TRADE | BOTTLE BARONS LLC | BOTTLE BARONS LLC | PLASTIC DROPPERALUMINUM TUBEGLASS DROPPER | |
| 2026-02-23 | CMDUQGD2576902 | NYFCYFSE26012233 | 0DBNJ | House Bill | NYFC | 9938341 | PRESIDENT REAGAN | 2026-02-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,209 CTN | 19,000 K | Pier to Pier | HANGZHOU YEELIN TRADE | BOTTLE BARONS LLC | BOTTLE BARONS LLC | GLASS BOTTLE |
| 2026-02-21 | CMDUCHN2996280 | NYFCYFSE26020243 | 080E | House Bill | NYFC | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-02-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,034 CTN | 14,300 K | Pier to Pier | HANGZHOU YEELIN TRADE | BOTTLE BARONS LLC | BOTTLE BARONS LLC | GLASS PIPETTEPLASTIC CAPSILICONE CAP |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ONEYSH6FV6662400 |
|---|---|
| House BOL # | SNCRSHSC26040193 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SNCR |
| Voyage # | 041E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE BLUE JAY |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | SHANG HAI,SHANGHA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10100 K |
| Weight in KG | 10,100 KG |
| Quantity | 640 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU5378137 |
| Commodity Description |
GLASS DROPPER PLASTIC DROPPER |
| Shipper Name | HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM1817,BUILDING 3,NO. 300-11 EAST |
| Address Line 2 | OF 10TH STREET,ECONOMIC AND TECHNO |
| Address Line 3 | LOGICAL DEVELOPMENT ZONES,HANGZHOU, |
| Consignee Name | BOTTLE BARONS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3101 TECHNOLOGY DR #190 ,PLANO TX 7 |
| Address Line 2 | 5074,USA |
| Notify Party Name | BOTTLE BARONS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3101 TECHNOLOGY DR #190 ,PLANO TX 7 |
| Address Line 2 | 5074,USA |
| Container Number | TRHU5378137 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN15482BC |
| Seal Number 1 | CN15482BC |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | GLASS DROPPER PLASTIC DROPPER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 47 | 2026-02-23 |
| Long Beach, California | 31 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 22 | 2023-06-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 49 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 24 | 2025-10-27 |
| Qingdao China (Mainland) | 12 | 2026-01-03 |
| Pusan South Korea | 9 | 2026-02-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2025-11-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Yeelin Trade Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD | ROOM1817,BUILDING 3,NO. 300-11 EAST OF 10TH STREET,ECONOMIC AND TECHNO LOGICAL DEVELOPMENT ZONES,HANGZHOU | 2025-08-29 | 7 |
| HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD | ROOM1817,BUILDING 3,NO. 300-11 EAS T OF 10TH STREET,ECONOMIC AND TECHN HANGZHOU CN | 2025-09-25 | 2 |
| HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD | 2025-10-04 | 1 | |
| HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD | 2025-07-09 | 1 | |
| HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD | 2021-04-26 | 26 | |
| HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD | 2021-12-09 | 7 | |
| HANGZHOU YEELIN TRADE CO | 2026-01-09 | 3 | |
| HANGZHOU YEELIN TRADE | 2026-05-08 | 3 | |
| HANGZHOU YEELIN TRADE CO.,LTD | 2022-01-04 | 2 | |
| HANGZHOU YEELIN TRADE | 2025-12-13 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hangzhou Yeelin Trade Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-11-15 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||