There are a total of 476 bills of lading on file for Has Celik Ve Halat SAN. Tic. A.S. between December 28th, 2012 and March 29th, 2026.
Of those 476 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 476 |
|---|---|
| Shipper Records | 525 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Mar 29th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Has Celik Ve Halat SAN. Tic. A.S., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Has Celik Ve Halat SAN. Tic. A.S. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COREAL USA INC | May 2026 | 7,334 | 96 |
| QUANTA INFRASTRUCTURE SOLUTIONS GRO | May 2026 | 1,394 | 51 |
| CONDUMEX SA DE CV | May 2026 | 3,347 | 42 |
| CERTEX - NEW ORLEANS | Oct 2025 | 36 | 22 |
| KULKONI INC. | May 2026 | 1,958 | 19 |
| HANES SUPPLY INC | May 2026 | 139 | 17 |
| MORRIS MATERIAL HANDLING | May 2026 | 4,396 | 14 |
| CERTEX - MOBILE | Mar 2026 | 13 | 11 |
| WEISNER STEEL PRODUCTS, INC. | May 2026 | 894 | 7 |
| Nov 2024 | 8 | 6 | |
| WEST COAST WIRE ROPE AND RIGGING IN | May 2026 | 451 | 5 |
| DS SPRING LTD | May 2026 | 415 | 5 |
| ELITE SALES,INC. | Jan 2026 | 988 | 4 |
| CERTEX | Apr 2025 | 19 | 3 |
| TEHO INTERNATIONAL USA LLC | May 2026 | 509 | 2 |
| OREL USA LLC | Nov 2023 | 23 | 2 |
| Sep 2024 | 10 | 2 | |
| WIRE ROPE INDUSTRIES LTD. | Nov 2025 | 288 | 1 |
| PACIFIC WEST WIRE ROPE | May 2026 | 197 | 1 |
| NORTHERN STRANDS | May 2026 | 132 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Has Celik Ve Halat SAN. Tic. A.S.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARVIA US | May 2026 | 517 | 38 |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 1,537 | 6 |
| HARVIK GLOVES SDN BHD | May 2026 | 593 | 18 |
| HARVIK RUBBER INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 400 | 4 |
| HARVY SURGICAL SUPPLY CORP | Mar 2026 | 287 | 1 |
| HARWAL INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 200 | 3 |
| HARWICK STANDARD DISTRIBUTION CORP | Apr 2026 | 1,251 | 3 |
| HARWIN CHARMAX LLC | May 2026 | 105 | 6 |
| HARZ GUSS ZORGE GMBH | May 2026 | 480 | 16 |
| HAS CELIK SAN. VE TIC. A.S. | May 2026 | 596 | 4 |
| HASA PRIVATE ENTERPRISE BRANCH | May 2026 | 390 | 22 |
| HASA PRODUCTION - EXPORT COMPANY | May 2026 | 264 | 12 |
| HASAN INTERNATIONAL INC | May 2026 | 119 | 18 |
| HASAN TEXTILE | May 2026 | 132 | 7 |
| HASAN TRADE INTERNATIONAL | Nov 2025 | 204 | 0 |
| HASBRO CANADA CORPORATION | May 2026 | 628 | 23 |
| HASBRO INC | May 2026 | 21,769 | 106 |
| HASBRO INTERNATIONAL TRADING BV | May 2026 | 13,677 | 50 |
| HASCELIK KABLO SAN. VE TIC. A.S. | May 2026 | 222 | 9 |
| HASCO RELAYS ELECTRONICS INT L CORP | May 2026 | 576 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-23 | HLCUIZ1260140664 | 608W | Regular Bill | HLCU | 9401283 | RDO CONCORD | 2026-03-21 | HOUSTON, TEXAS | TANGIER MOROCCO | 20 PCS | 19,678 K | House to House | HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | KULKONI, INC. | GALLAGHER TRANSPORT, INT L, INC. | STEEL WIRE ROPES HS CODE , , XTRACYVGALLAGHERTRANSPORT.COM SHANA.KTISTAKIS GALLAGHERTRANSPORT.COM INFOGALLAGHERTRANSPORT.COM | |
| 2026-03-14 | HLCUIZ1260133180 | LTKOBSE260100080 | 527W | House Bill | LTKO | 9227039 | FELIXSTOWE | 2026-03-13 | SAVANNAH, GEORGIA | DAMIETTA EGYPT | 400 PCS | 12,800 K | House to House | HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | COREAL USA INC | COREAL USA INC | GALVANIZED STEEL STRANDS |
| 2026-03-13 | HLCUIZ1260140430 | LTKOBSE260100098 | 527W | House Bill | LTKO | 9227039 | FELIXSTOWE | 2026-03-12 | NORFOLK, VIRGINIA | DAMIETTA EGYPT | 14 REL | 19,226 K | House to House | HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | WEISNER STEEL PRODUCTS, INC. | WEISNER STEEL PRODUCTS, INC. | STEEL WIRE ROPES |
| 2026-03-10 | HLCUIZ1260109926 | LTKOBSE260100032 | 155W | House Bill | LTKO | 9231808 | ZIM VIRGINIA | 2026-03-09 | SAVANNAH, GEORGIA | DAMIETTA EGYPT | 36 PCS | 34,801 K | House to House | HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | COREAL USA INC | COREAL USA INC | GALVANIZED STEEL STRANDS |
| Run Date | 2026-03-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-24 |
| Trade Update Date | 2026-01-22 |
| Master BOL # | HLCUIZ1260143176 |
|---|---|
| House BOL # | LTKOBSE260100105 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | LTKO |
| Voyage # | 59W |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM ASIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | KAYSERI |
| Foreign Port of Lading | DAMIETTA EGYPT (72912) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19350 K |
| Weight in KG | 19,350 KG |
| Quantity | 26 REL |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU2865707 |
| Commodity Description |
STEEL WIRE ROPE |
| Shipper Name | HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. |
|---|---|
| Address Line 1 | ERCIYES MAH HES CA NO:67 |
| Address Line 2 | PK 38210 HACILAR KAYSERI |
| Address Line 3 | TURKEY |
| Consignee Name | HANES SUPPLY INC, ATTENTION |
|---|---|
| Address Line 1 | MICHELLE SEIFERT, 55 JAMES E CASEY |
| Address Line 2 | DRIVE BUFFALO, |
| Address Line 3 | NY 14206 US |
| Notify Party Name | HANES SUPPLY INC, ATTENTION |
|---|---|
| Address Line 1 | MICHELLE SEIFERT, 55 JAMES E CASEY |
| Address Line 2 | DRIVE BUFFALO, |
| Address Line 3 | NY 14206 US |
| Container Number | HAMU2865707 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC1862898 |
| Seal Number 1 | HLC1862898 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STEEL WIRE ROPE |
| Marks and Numbers 1 | BOOKING NO: 23963784 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 731210 | 00000000 | 0000019350 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 194 | 2026-03-30 |
| Miami, Florida | 73 | 2024-01-19 |
| Newark, New Jersey | 42 | 2026-03-25 |
| Port Everglades, Florida | 41 | 2024-09-30 |
| Savannah, Georgia | 38 | 2026-03-14 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2026-03-13 |
| New Orleans, Louisiana | 22 | 2026-03-10 |
| Mobile, Alabama | 13 | 2026-03-03 |
| New York, New York | 12 | 2021-11-03 |
| Boston, Massachusetts | 4 | 2024-07-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Adana Turkey | 120 | 2025-09-03 |
| Valencia Spain | 103 | 2026-03-10 |
| Gioia Tauro Italy | 51 | 2024-09-30 |
| Leghorn Italy | 37 | 2019-11-18 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 24 | 2022-08-09 |
| Damietta Egypt | 22 | 2026-03-25 |
| Genoa Italy | 16 | 2022-10-22 |
| Cagliari Italy | 15 | 2017-04-18 |
| Algeciras Spain | 14 | 2024-12-30 |
| Tangier Morocco | 11 | 2026-03-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Has Celik Ve Halat SAN. Tic. A.S. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | ERCIYES MAH HES CA NO:67 PK 38210 HACILAR KAYSERI TURKEY | 2026-03-30 | 34 |
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | ERCIYES MAHALLESI HES CADDESI NO: 6 KAYSERI 38 38210 TURKIYE | 2025-09-15 | 26 |
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | 2026-03-23 | 11 | |
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | 2025-06-24 | 2 | |
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | 2025-06-25 | 1 | |
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | 2025-07-24 | 1 | |
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | 2023-02-24 | 86 | |
| HASCELIK VE HALAT SAN.TIC.A.S. | 2024-04-16 | 49 | |
| HASCELIK VE HALAT SAN.TIC.A.S. | 2024-04-16 | 49 | |
| HAS CELIK VE HALAT SAN.TIC.A.S | 2023-06-06 | 30 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Has Celik Ve Halat SAN. Tic. A.S.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-04-16 | 51 | |
| 2022-08-20 | 31 | |
| 2014-10-08 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||