There are a total of 1,596 bills of lading on file for HK Logistics Services between November 13th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 1,596 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 29 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,596 |
|---|---|
| Shipper Records | 7 |
| Consignee Records | 708 |
| Notify Party Records | 1,467 |
| First Shipment on File | Nov 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 29 |
| Records in the Past Year | 127 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK LOGISTICS SERVICES.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HK Logistics Services, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HK Logistics Services in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| G & T INDUSTRIES INC. | May 2026 | 1,612 | 205 |
| WORLD RESOURCE PARTNERS | May 2026 | 403 | 85 |
| VOLTRANS LOGISTICS CO., LTD | Oct 2025 | 5,752 | 37 |
| LAT GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 494 | 37 |
| WINBEX CORPORATION | May 2026 | 546 | 34 |
| VIETSON FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 81 | 27 |
| MARTAS PRECISION SLIDE CO., LTD | May 2026 | 1,403 | 27 |
| NHAT NAM MECHANICAL CO., LTD | May 2026 | 97 | 26 |
| HOW WEI METAL INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 670 | 26 |
| VIETNAM YONGXING ALUMINIUM INDUSTRY | May 2026 | 502 | 24 |
| HUY TOAN MANUFACTURING & TRADING CO., LTD | May 2026 | 46 | 24 |
| VOLTRANS LOGISTICS | May 2026 | 1,008 | 22 |
| TAN GIA HUNG ONE MEMBER CO., LTD | May 2026 | 62 | 22 |
| BACH KHOA MECHANICAL & CASTING JSC | May 2026 | 38 | 20 |
| FOUR WINDS CORPORATION | May 2026 | 2,260 | 15 |
| MENTFIELD QV LOGISTICS VIETNAM CO | May 2026 | 5,131 | 12 |
| HONG KONG LOGISTICS SERVICES REGIONAL LTD | Mar 2024 | 500 | 12 |
| SUPER BRIGHT CO., LTD | Jan 2026 | 75 | 7 |
| KIM IU INDUSTRIAL CO | Dec 2025 | 203 | 6 |
| Dec 2025 | 9 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Logistics Services.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK KAUCHAU FURNITURE CO., LTD | Nov 2025 | 88 | 0 |
| HK KEY APPAREL LIMITED | Apr 2026 | 209 | 4 |
| HK KEYUAN GROUP CO LIMITED | May 2026 | 102 | 5 |
| HK LA LP | May 2026 | 380 | 7 |
| HK LALALE TRADE CO., LIMITED | May 2026 | 323 | 14 |
| HK LI HUI INTERNATIONAL LIMITED | Apr 2026 | 284 | 5 |
| HK LIANG XIN TRADING LIMITED | Feb 2026 | 353 | 0 |
| HK LIANHUA SPONGE FURNITURE LTD | Apr 2025 | 158 | 0 |
| HK LIGONG INDUSTRY LIMITED | Jun 2025 | 123 | 0 |
| HK LINSYHOME INTL TRADING LTD | Sep 2025 | 243 | 0 |
| HK LONGTENG INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 1,721 | 8 |
| HK LOST HORIZON INTERNATIONAL ELECTRONIC COMMERCE LIMITED | Apr 2025 | 81 | 0 |
| HK LUCIA FURNITURE CO., LIMITED | Mar 2026 | 169 | 2 |
| HK LXX TRADE CO., LIMITED | May 2026 | 317 | 20 |
| HK MASTERPIECE TECHNOLOGY LIMITED | Apr 2026 | 177 | 2 |
| HK MAXWELL INTERNATIONAL CO., LIMITED | Dec 2025 | 62 | 0 |
| HK MEIYIDA TRADING C O | May 2026 | 64 | 22 |
| HK MM INTERNATIONAL CO., LIMITED | Mar 2023 | 139 | 0 |
| HK MORNING SUN INDUSTRIAL LTD | May 2026 | 1,197 | 1 |
| HK MUSIC-LABS AI AUDIO TECHNOLOGIES | Apr 2026 | 490 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MAEU268625920 | 616E | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 432 CTN | 32,815 LB | Pier to Pier | VOLTRANS LOGISTICS | HK LOGISTICS SERVICES LLC | HK LOGISTICS SERVICES LLC SAME AS | WOODEN CHAIR FRAMES 432 CTNS = 36 PLTS THIS S HIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERI ALS CYCY HBL NO HKLS10134 SCAC CODE ... | |
| 2026-05-04 | MAEU268828734 | 615E | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 19 PKG | 17,903 LB | Pier to Pier | VOLTRANS LOGISTICS | HK LOGISTICS SERVICES LLC | HK LOGISTICS SERVICES LLC SAME AS | BUNK UPR STRUCT WLADDER WELDMENT THREEDOOR M EGALOCKER FRAME SWING ARM BACKREST ARM REST SINGLE PIECE HBL NO HKLS10132 SCAC CODE... | |
| 2026-05-04 | MAEU268633381 | 615E | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 13 PKG | 11,622 LB | Pier to Pier | VOLTRANS LOGISTICS | HK LOGISTICS SERVICES LLC | HK LOGISTICS SERVICES LLC SAME AS | BUNK UPR STRUCT WLADDER HBL HKLS10130 SCAC CODE VLCG CYCY | |
| 2026-05-04 | MAEU267452944 | 615E | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 1,213 CTN | 39,402 LB | Pier to Pier | VOLTRANS LOGISTICS | HK LOGISTICS SERVICES LLC | HK LOGISTICS SERVICES LLC SAME AS | PLUNGER BODY 19 DEEP SHELF DIVIDER(NEW PN 903 910424) CE5041 CE2041 PUSH HANDLE BEIGE THROT TLE BLOCK WO SPACER ALUMINIUM PARTS ... | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | OOLU2325182080 |
|---|---|
| House BOL # | SHNLHKLS10127 |
| Manifest Number | 554004 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHNL |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL INDIAN OCEAN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | CHINA |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4374 KG |
| Weight in KG | 4,374 KG |
| Quantity | 341 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU8313716 |
| Commodity Description |
CHAIR COMPONENTS |
| Shipper Name | WINBEX CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.95, NANGANG 3RD RD., |
| Address Line 2 | NANGANG INDUSTRIAL ZONE, |
| City | NANTOU CITY |
| Zip Code | 540 |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | G & T INDUSTRIES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA WORLD RESOURCE PARTNERS |
| Address Line 2 | 1001 76TH STREET SW, BYRON CENTER, |
| City | BYRON CENTER |
| Zip Code | 49315 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HK LOGISTICS SERVICES |
|---|---|
| Address Line 1 | 14205 SE 36TH ST. STE.100 |
| Address Line 2 | BELLEVUE,WA98006,U.S.A. |
| City | BELLEVUE |
| Zip Code | 98006 |
| Country Code | US |
| Container Number | CSNU8313716 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJSZ1926 |
| Seal Number 1 | OOLJSZ1926 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CHAIR COMPONENTS |
| Marks and Numbers 1 | WRP GRAND RAPIDS DESCRIPTION ORDER NO. MADE IN TAIWAN CARTON NO. |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 959 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 280 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 268 | 2021-06-18 |
| Tacoma, Washington | 60 | 2024-12-07 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2026-04-02 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2025-05-06 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2023-11-09 |
| Oakland, California | 3 | 2017-05-16 |
| Chester, Pennsylvania | 1 | 2017-01-07 |
| New York, New York | 1 | 2013-07-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 671 | 2026-05-11 |
| Vung Tau Vietnam | 240 | 2026-05-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 206 | 2022-07-12 |
| Taibei China (Taiwan) | 94 | 2020-02-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 92 | 2022-01-07 |
| Yantian China (Mainland) | 86 | 2025-11-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 70 | 2023-09-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 57 | 2018-03-01 |
| All Other Viet Nam Ports | 32 | 2025-10-18 |
| Pusan South Korea | 32 | 2020-04-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Logistics Services that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK LOGISTICS SERVICES | 14205 SE 36TH ST. STE.100 BELLEVUE WA 98006 US | 2025-10-18 | 71 |
| HK LOGISTICS SERVICES | 14205 SE 36TH ST. STE.100 BELLEVUE,WA98006,USA BELLEVUE 98006 US | 2026-05-11 | 70 |
| HK LOGISTICS SERVICES | 2025-09-22 | 25 | |
| HK LOGISTICS SERVICES | 2025-09-23 | 2 | |
| HK LOGISTICS SERVICES | 2025-07-12 | 2 | |
| HK LOGISTICS SERVICES | 2024-09-11 | 700 | |
| HK LOGISTICS SERVICES | 2021-12-17 | 116 | |
| HK LOGISTICS SERVICES | 2024-08-14 | 61 | |
| HK LOGISTICS SERVICES | 2017-07-25 | 50 | |
| HK LOGISTICS SERVICES LLC | 2021-07-27 | 49 |
Below are the top 5 phone numbers on file for HK Logistics Services.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 934 | |
| 2017-02-16 | 1 | |
| 2015-10-01 | 7 | |
| 2015-09-15 | 46 | |
| 2014-09-04 | 6 |
Below are the top 5 email addresses on file for HK Logistics Services.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-15 | 3 | |
| 2024-09-18 | 3 | |
| 2020-04-08 | 5 | |
| 2020-02-26 | 6 | |
| 2020-02-21 | 3 |