There are a total of 1,135 bills of lading on file for Hsiner Co., Ltd. between October 23rd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,135 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,135 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,227 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 69 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HSINER CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hsiner Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hsiner Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VYAIRE MEDICAL INC | Apr 2026 | 4,276 | 66 |
| SUNSET HEALTHCARE SOLUTIONS INC | May 2026 | 1,058 | 63 |
| AMERICAN DIAGNOSTIC CORP. | May 2026 | 1,217 | 41 |
| COMPASS HEALTH BRANDS | May 2026 | 9,983 | 27 |
| TRINITY MEDICAL DEVICES INC | Apr 2026 | 282 | 22 |
| SUNMED LLC | Feb 2026 | 981 | 20 |
| CYPRESS MEDICAL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 29,431 | 19 |
| SUN-MED, USA | Mar 2026 | 108 | 17 |
| PHOENIX FINISHED GOODS DC | May 2026 | 63 | 13 |
| LOUISVILLE OWENS & MINOR | May 2026 | 14 | 13 |
| BOMIMED INC. | May 2026 | 108 | 10 |
| NORMAN KRIEGER, INC. | May 2026 | 44,980 | 8 |
| MEDICAL DEPOT INC | May 2026 | 35,453 | 8 |
| VYAIRE - LOUISVILLE KY | Feb 2024 | 28 | 7 |
| SUNMED GROUP HOLDINGS,LLC | May 2026 | 186 | 7 |
| Oct 2025 | 6 | 6 | |
| A-M SYSTEMS, LLC | May 2026 | 255 | 6 |
| VYAIRE - REDLANDS CA | Jan 2024 | 38 | 5 |
| VACUMETRICS INC. | Apr 2026 | 192 | 5 |
| HILL ROM | May 2026 | 5,491 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hsiner Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HSIN LONG INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 797 | 19 |
| HSIN SILK ROAD SHIPPING USA INC | Apr 2022 | 294 | 0 |
| HSIN TIEN SHUN CO LTD | Mar 2026 | 333 | 2 |
| HSIN TU TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 218 | 1 |
| HSIN TUNG GLOVE MFG. CO., LTD | Apr 2026 | 483 | 2 |
| HSIN TUNG YANG CO., LTD. | May 2026 | 268 | 5 |
| HSIN YA WOOD INDUSTRY CO.,LTD | Sep 2025 | 3,184 | 0 |
| HSIN YUAN CHI (VIETNAM) TIMBER INDU | Apr 2026 | 208 | 1 |
| HSIN YUAN CHI VN TIMBER INDUSTRY CO | May 2026 | 1,048 | 4 |
| HSIN YUNG CHIEN CO., LTD | May 2026 | 1,594 | 35 |
| HSINFUCHIA INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 256 | 13 |
| HSING CHAU INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 613 | 9 |
| HSING HSIEH PRECISION(SUZHOU) CO. | May 2026 | 577 | 15 |
| HSINGS INDUSTRIAL CORPORATION | May 2026 | 1,423 | 31 |
| HSINWAY ENTERPRISES LLC | May 2026 | 846 | 4 |
| HSIU CHIANG ENT CO., LTD | May 2026 | 348 | 3 |
| HSIUNG JEN INDUSTRIAL CO., LTD | Mar 2026 | 244 | 1 |
| HSL JAPAN CO.,LTD | Apr 2026 | 257 | 8 |
| HSM GMBH & CO | May 2026 | 592 | 20 |
| HSM GMBH + CO. KG | Oct 2025 | 838 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | EGLV003600361816 | PYMNTPE260068773 | 008E | House Bill | PYMN | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 9 CTN | 13 KG | House to House | HSINER | HILL-ROM ST. PAUL | HILL-ROM ST. PAUL | CTNS = PLT PLASTIC PRODUCTS HS CODE: . P.O.NO.-O- FREIGHT COLLECT |
| 2026-04-04 | EGLV003600257458 | PYMNTPE260035493 | 009E | House Bill | PYMN | 9935284 | EVER MILD | 2026-04-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 9 CTN | 13 KG | House to House | HSINER | HILL-ROM ST. PAUL | HILL-ROM ST. PAUL | CTNS = PLT PLASTIC PRODUCTS HS CODE: . P.O.NO.-O- FREIGHT COLLECT DISPOSABLE AIR CUSHION MASK |
| 2026-03-03 | EGLV003600126192 | PYMNTPE260016795 | 003E | House Bill | PYMN | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-03-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 9 CTN | 13 KG | HSINER | HILL-ROM ST. PAUL | HILL-ROM ST. PAUL | CTNS = PLT PLASTIC PRODUCTS HS CODE: . P.O.NO.-O- FREIGHT COLLECT | |
| 2026-03-03 | EGLV003600127317 | FTSTKECHI261026 | 1440E | House Bill | FTST | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-03-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 21 CTN | 115 K | House to House | HSINER | TRINITY MEDICAL DEVICES INC | TRINITY MEDICAL DEVICES INC | PLASTIC PRODUCTS (PEDIATRIC NASAL MASK, CIRRI MINI CPAP FACE MASK SET) |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | EGLV003600392372 |
|---|---|
| House BOL # | FTSTKECHI263020 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FTST |
| Voyage # | 1449E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MAGUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TAIPEI, TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 307 K |
| Weight in KG | 307 KG |
| Quantity | 58 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU1073055 |
| Commodity Description |
PLASTIC PRODUCTS (PEDIATRIC NASAL MASK, CIRRI MINI CPAP FACE MASK SET) |
| Shipper Name | HSINER CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 251 SEC1 HOUKE RD HOULI DIST |
| Address Line 2 | SHENGANG DIST |
| Address Line 3 | TAICHUNG CITY 421007 TW |
| Consignee Name | TRINITY MEDICAL DEVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 135 ROUTE 202 206 |
| Address Line 2 | BEDMINSTER NJ 07921 US |
| Notify Party Name | TRINITY MEDICAL DEVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 135 ROUTE 202 206 |
| Address Line 2 | BEDMINSTER NJ 07921 US |
| Container Number | EGSU1073055 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCNAC6564 |
| Seal Number 1 | EMCNAC6564 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC PRODUCTS (PEDIATRIC NASAL MASK, CIRRI MINI CPAP FACE MASK SET) |
| Marks and Numbers 1 | TMDI C NO. MADE IN TAIWAN NO MARKS NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392690 | 00000000 | 0000000307 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 551 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 194 | 2026-01-12 |
| Tacoma, Washington | 125 | 2026-02-12 |
| Newark, New Jersey | 77 | 2025-12-18 |
| New York, New York | 69 | 2015-12-11 |
| Savannah, Georgia | 48 | 2026-05-15 |
| Oakland, California | 30 | 2022-10-28 |
| Seattle, Washington | 18 | 2025-04-08 |
| Norfolk, Virginia | 17 | 2026-01-14 |
| Houston, Texas | 2 | 2013-01-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 808 | 2026-05-23 |
| Shilong China (Taiwan) | 133 | 2025-12-22 |
| Taibei China (Taiwan) | 110 | 2026-02-18 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 34 | 2023-03-03 |
| Xiamen China (Mainland) | 13 | 2024-12-13 |
| Pusan South Korea | 13 | 2023-04-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2021-06-09 |
| Kingston Jamaica | 4 | 2015-10-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2026-05-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2026-02-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hsiner Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HSINER CO., LTD. | 312,JHONGSHAN RD., SHENGANG TAICHUNG 429 TW | 2025-09-27 | 190 |
| HSINER CO., LTD. | NO. 312, JHONGSHAN RD. SHENGANG DIST., TAICHUNG CITY 429, TAIWAN | 2025-07-08 | 119 |
| HSINER CO., LTD. | 2025-09-15 | 7 | |
| HSINER CO., LTD. | 2025-08-29 | 7 | |
| HSINER CO., LTD. | 2025-10-07 | 3 | |
| HSINER CO., LTD. | 2025-10-02 | 3 | |
| HSINER CO., LTD. | 2025-09-15 | 1 | |
| HSINER CO., LTD | 2025-06-27 | 43 | |
| HSINER CO., LTD. | 2018-07-27 | 37 | |
| HSINER CO., LTD. | 2015-04-29 | 37 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Hsiner Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 124 | |
| 2026-05-15 | 33 | |
| 2025-12-13 | 1 | |
| 2025-10-01 | 6 | |
| 2025-10-01 | 6 | |
| 2023-07-08 | 5 | |
| 2015-07-27 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for Hsiner Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-13 | 1 | |
| 2025-06-27 | 28 | |
| 2023-01-30 | 7 | |
| 2022-03-09 | 8 |