There are a total of 3,204 bills of lading on file for HT Circuits Ltd. between April 21st, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 3,204 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 33 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,204 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,324 |
| Consignee Records | 232 |
| Notify Party Records | 31 |
| First Shipment on File | Apr 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 33 |
| Records in the Past Year | 137 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HT CIRCUITS LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HT Circuits Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HT Circuits Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FUTABA CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 2,297 | 119 |
| HONEYWELL S.S. MXOH-TX | May 2026 | 362 | 70 |
| ADEMCO | May 2026 | 15,234 | 63 |
| RESIDEO | May 2026 | 3,356 | 59 |
| BRK BRANDS INC. | Apr 2023 | 4,288 | 42 |
| HONEYWELL SECURITY SC-MIC PLT | May 2026 | 2,976 | 36 |
| HONEYWELL FIRE SYSTEMS | May 2026 | 1,578 | 34 |
| SIGMATRON INTERNATIONAL INC | May 2026 | 11,086 | 32 |
| HONEYWELL S.S. MX31 FIRE - TX55DC | May 2026 | 40 | 19 |
| COPELAND COMFORT CONTROL LP | May 2026 | 476 | 19 |
| OSRAM SYLVANIA | May 2026 | 15,178 | 14 |
| COPELAND | May 2026 | 3,022 | 14 |
| WHITE RODGERS DISTRIBUTION CENTER | Feb 2025 | 32 | 11 |
| LUMASMART TECHNOLOGY | Apr 2023 | 283 | 8 |
| EP LOGISTICS LLC | May 2026 | 4,668 | 8 |
| AYSHIRE ELECTRONICS OF MISSISSIPPI LLC | Mar 2024 | 161 | 5 |
| ROBERTSHAW | May 2026 | 2,523 | 4 |
| RESIDEO USA LLC | May 2026 | 15 | 4 |
| HONEYWELL MX0H EL PASO - PLANT | May 2026 | 753 | 3 |
| HONEYWELL INC | May 2026 | 1,415 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HT Circuits Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HSU FU CHI INTERNATIONAL HOLDINGS LIMITED | May 2026 | 546 | 25 |
| HSUAN SHEN PLASTIC CORP | May 2026 | 93 | 38 |
| HSUAN-YUAN LAI AMSAI INC. | Apr 2026 | 122 | 4 |
| HSUN WANG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 239 | 2 |
| HSV AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 1,345 | 6 |
| HSV TECHNICAL MOULDED PARTS N.V. | May 2026 | 113 | 8 |
| HSWT FRANCE SAS | Apr 2026 | 117 | 3 |
| HT BRIGHAM & CO LTD | May 2026 | 544 | 5 |
| HT CARGO CO.,LTD | Aug 2024 | 1,091 | 0 |
| HT CARGO USA, INC. | May 2026 | 4,611 | 73 |
| HT COMPONENTS INC | May 2026 | 112 | 5 |
| HT FELLOW ENERJI SIRKETI A.S. | May 2021 | 101 | 0 |
| HT INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN (CHINA) LIMITED | May 2026 | 4,117 | 2 |
| HT KANATLI HAYVAN EKIPMANLARI A.S. | May 2026 | 91 | 7 |
| HT LINKS INC | May 2026 | 95 | 5 |
| HT MATERIALS CORPORATION | May 2026 | 158 | 3 |
| HT PET PRODUCTS | Feb 2025 | 190 | 0 |
| HT PRECISION TECHNOLOGIES INC | Mar 2026 | 1,338 | 2 |
| HT SHIPPING CO LTD | May 2026 | 154 | 12 |
| HT SOLAR ENERJI A.S. | Jun 2021 | 721 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | EGLV010600308217 | CHKM82605252 | 163E | House Bill | CHKM | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 300 PKG | 5,212 K | Pier to Pier | HT CIRCUITS LTD. | HT CIRCUITS LTD | PRINTED CIRCUIT BOARDS (BARE BOARDS) HS CODE: 8534 0010 00 . . . . . | |
| 2026-05-18 | YMJAW226798240 | KFUNA2604280550 | 100E | House Bill | KFUN | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 590 CTN | 9,040 KG | House to House | HT CIRCUITS LTD | HONEYWELL S.S. MX31 FIRE - TX55DC | SYSTEM SENSOR DE MEXICO SDERL DE CV | PRINTED CIRCUIT BOARD (BARE BOARDS) HTS CODE:8534000050 |
| 2026-05-18 | YMJAW226798240 | KFUNA2604280549 | 100E | House Bill | KFUN | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 104 CTN | 1,734 KG | House to House | HT CIRCUITS LTD | HONEYWELL S.S. MXOH - TX55DC | HON ADEMCO DE. JUAREZ SDE RL DE CV | PRINTED CIRCUIT BOARDS (BARE BOARDS) HTS CODE:8534000050 |
| 2026-05-15 | COSU6451003810 | EXDO6911646519 | 163E | House Bill | EXDO | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 25 CTN | 305 KG | House to House | HT CIRCUITS LIMITED | RESIDEO USA LLC | PRINTED CIRCUIT BOARDS HTS: 85340090 | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | YMJAW226798584 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2605280010 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 248E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM UNIFORM |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN PT, CN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4430 KG |
| Weight in KG | 4,430 KG |
| Quantity | 325 CTN |
| Volume | 8 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TEMU7022861 |
| Commodity Description |
PRINTED CIRCUIT BOARDS (BARE BOARDS) HTS CODE:8534000050 |
| Shipper Name | HT CIRCUITS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 5/F, CENTRE POINT, 181-185 |
| Address Line 2 | GLOUCESTER ROAD, WANCHAI HONG KONG |
| Consignee Name | HONEYWELL S.S. MXOH - TX55DC |
|---|---|
| Address Line 1 | 12220 ROJAS DR. SUITE 300 |
| Address Line 2 | DOCK 26 & 28 EL PASO |
| Address Line 3 | TX 79936 USA |
| Notify Party Name | HON ADEMCO DE. JUAREZ SDE R. DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | AV. ROSA MA.Y.FUENTES NO.7070 |
| Address Line 2 | CHIHUAHUA CP 32437 MEXICO |
| Container Number | TEMU7022861 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV949011 |
| Seal Number 1 | YMAV949011 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PRINTED CIRCUIT BOARDS (BARE BOARDS) HTS CODE:8534000050 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,559 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 1,500 | 2026-05-20 |
| Oakland, California | 89 | 2018-07-23 |
| Houston, Texas | 30 | 2023-01-10 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2022-08-05 |
| Seattle, Washington | 9 | 2022-05-27 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2014-12-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 3,077 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 74 | 2026-05-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 30 | 2020-07-13 |
| Pusan South Korea | 6 | 2016-02-24 |
| Kingston Jamaica | 6 | 2015-06-11 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2026-03-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2013-12-10 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2018-09-17 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2017-03-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for HT Circuits Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HT CIRCUITS LTD. | 5 F., CENTRE POINT, 181-185 GLOUCESTER ROAD, WANCHAI, HONG KONG HK | 2026-05-20 | 739 |
| HT CIRCUITS LTD. | 5 F CENTRE POINT, 181-185GLOUCESTER RD.WANCHAI, HONG KONGTEL:25266141 HONG KONG HK | 2026-01-09 | 81 |
| HT CIRCUITS LTD. | 2025-08-19 | 1 | |
| HT CIRCUITS LTD. | 2026-04-08 | 1 | |
| HT CIRCUITS LTD. | 2025-06-09 | 1 | |
| HT CIRCUITS LIMITED | 2026-05-15 | 408 | |
| HT CIRCUITS LTD | 2025-12-06 | 158 | |
| HT CIRCUITS LTD | 2020-04-11 | 153 | |
| HT CIRCUITS LTD | 2022-11-24 | 143 | |
| HT CIRCUITS LTD | 2018-08-01 | 127 |
Below are the top 4 phone numbers on file for HT Circuits Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-25 | 347 | |
| 2017-11-03 | 1 | |
| 2017-10-03 | 1 | |
| 2017-09-14 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||