There are a total of 14,197 bills of lading on file for Inhaus Surfaces Limited between November 20th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 14,197 bills of lading, 58 were within the past 30 days and 173 were within the past 90 days.
| Total Records | 14,197 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 12,848 |
| Notify Party Records | 2,061 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 58 |
| Records in Last 90 Days | 173 |
| Records in the Past Year | 713 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INHAUS SURFACES LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Inhaus Surfaces Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Inhaus Surfaces Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CLASSEN INTERNATIONAL GMBH | May 2026 | 7,689 | 1,514 |
| SOUTHLAND FLOORS INC | Apr 2026 | 840 | 88 |
| UNITED WORLD LOGISTICS | May 2026 | 1,677 | 83 |
| INHAUS SURFACESLTD.FLOOR&DECORSTORE PORTWAREHOUSEMAIN FREIGHT, INC. | Jan 2023 | 80 | 79 |
| FLOOR&DECOR STORE 91 | Mar 2026 | 137 | 71 |
| ROADONE INTERMODAL LOGISTICS | Mar 2026 | 867 | 70 |
| CLASSEN HOLZ KONTOR GMBH | Apr 2026 | 186 | 59 |
| FLOOR AND DECOR OUTLETS OF AMERICA | May 2026 | 11,600 | 57 |
| MEDALLION, A DIVISIONS OF STURLA, INC. | Feb 2022 | 261 | 45 |
| J.H. FREED & SONS | Apr 2023 | 136 | 45 |
| CHANGZHOU ZHUYOU DISPLAY S&T CO. | Apr 2026 | 412 | 40 |
| MEDALLION | Apr 2025 | 492 | 32 |
| MOXIE DISTRIBUTION INC. | Sep 2025 | 202 | 26 |
| MCRAE SALES & DISTRIBUTING | Aug 2025 | 99 | 26 |
| FLORSTAR SALES, INC | Apr 2026 | 496 | 23 |
| FLOOR & DECOR 990 SAVANNAH DC | Jul 2025 | 26 | 23 |
| WERNER-VON-SIEMENS-STRASSE | Apr 2022 | 22 | 22 |
| READERS WHOLESALE DISTRIBUTORS INC | Feb 2026 | 801 | 21 |
| INHAUS SURFACES VANCOUVER | Apr 2022 | 20 | 19 |
| FLOOR & DECOR OUTLETS OF 994 | Apr 2026 | 99 | 18 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Inhaus Surfaces Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INGREDION (THAILAND) CO.,LTD. | Oct 2025 | 4,412 | 0 |
| INGREDION SWEETENER AND STARCH | May 2026 | 1,487 | 82 |
| INGREDIS US LLC | May 2026 | 443 | 14 |
| INGREDITECH,S DE R.L. DE C.V. | Sep 2025 | 251 | 0 |
| INGRID & ISABEL LLC | May 2026 | 1,036 | 16 |
| INGRID JAKE USA INC | May 2026 | 215 | 11 |
| INGTEX CO LTD | Apr 2023 | 206 | 0 |
| INH IMPORT EXPORT CORPORATION | Mar 2025 | 224 | 0 |
| INHABITR, INC | Mar 2026 | 159 | 1 |
| INHARVEST INC | Nov 2022 | 842 | 0 |
| INHEUNG INDUSTRY | May 2026 | 149 | 9 |
| INHOUSE DESIGN INC. | Jan 2024 | 223 | 0 |
| INHOYA ECOTECH CO., LIMITED | Jun 2023 | 252 | 0 |
| INIC | May 2026 | 188 | 15 |
| INICIATIVAS COMERCIALES NAVARRAS, S | May 2026 | 242 | 16 |
| INICS BATTERY SOLUTIONS CORP | May 2026 | 73 | 3 |
| INICS CORPORATION | Mar 2026 | 121 | 3 |
| INIPRESS SPA | Jul 2022 | 527 | 0 |
| INISHOWEN ENGINEERING LIMITED | Jan 2026 | 102 | 0 |
| INISSION LOHJA OY | May 2026 | 172 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | HLCUHAM2604BAGJ1 | BANQ1073986317 | 621W | House Bill | BANQ | 9314210 | MAERSK TENNESSEE | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 53 PKG | 26,129 K | INHAUS SURFACES LTD. | LAMINATED FLOORINGTHD: 0023548286BA: 0011190268 CARB PHASE 2 COMPLIANT: ALL COMPOSITE WOOD PRODUCTS OR FINISHED GOODS BEING SOLD... | |||
| 2026-05-21 | HLCUHAM2604BAFX0 | BANQ1073985860 | 621W | House Bill | BANQ | 9314210 | MAERSK TENNESSEE | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 54 PKG | 25,935 K | INHAUS SURFACES LTD. | LAMINATED FLOORINGTHD: 0023548285BA: 0011190267 CARB PHASE 2 COMPLIANT: ALL COMPOSITE WOOD PRODUCTS OR FINISHED GOODS BEING SOLD... | |||
| 2026-05-21 | HLCUHAM2604BBWI4 | BANQ1073986949 | 621W | House Bill | BANQ | 9314210 | MAERSK TENNESSEE | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 57 PKG | 25,916 K | INHAUS SURFACES LTD. | LAMINATED FLOORINGTHD: 0023549713BA: 0011190329 CARB PHASE 2 COMPLIANT: ALL COMPOSITE WOOD PRODUCTS OR FINISHED GOODS BEING SOLD... | |||
| 2026-05-21 | HLCUHAM2604BAOC4 | BANQ1073986830 | 621W | House Bill | BANQ | 9314210 | MAERSK TENNESSEE | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 58 PKG | 25,957 K | INHAUS SURFACES LTD. | LAMINATED FLOORINGTHD: 0023549711BA: 0011190328 CARB PHASE 2 COMPLIANT: ALL COMPOSITE WOOD PRODUCTS OR FINISHED GOODS BEING SOLD... | |||
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | HLCUHAM2604BOTW5 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074120948 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 621W |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK TENNESSEE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | BARUTH |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25994 K |
| Weight in KG | 25,994 KG |
| Quantity | 59 PKG |
| Volume | 40 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU2540506 |
| Commodity Description |
LAMINATED FLOORINGTHD: 0023553184BA: 0011191765 CARB PHASE 2 COMPLIANT: ALL COMPOSITE WOOD PRODUCTS OR FINISHED GOODS BEING SOLD DELIVERED COMPLY WITH THE APPLICABLE |
| Consignee Name | INHAUS SURFACES LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 940 7TH AVE W |
| Address Line 2 | VANCOUVER BC V5Z 1C3 CA |
| Container Number | HAMU2540506 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 9031966 |
| Seal Number 1 | 9031966 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | LAMINATED FLOORINGTHD: 0023553184BA: 0011191765 CARB PHASE 2 COMPLIANT: ALL COMPOSITE WOOD PRODUCTS OR FINISHED GOODS BEING SOLD DELIVERED COMPLY WITH THE APPLICABLE |
| Additional Cargo 1 | FORMALDEHYDE EMISSION LEVEL FOR CARB PHASE 2. TSCA TITLE VI COMPLIANT |
| Marks and Numbers 1 | BAYTOWN, TX NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 5,240 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 2,756 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 1,894 | 2026-05-12 |
| Port Everglades, Florida | 854 | 2025-08-05 |
| Baltimore, Maryland | 789 | 2026-05-19 |
| Oakland, California | 657 | 2026-04-15 |
| Norfolk, Virginia | 519 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 348 | 2026-04-29 |
| Miami, Florida | 323 | 2026-04-24 |
| Long Beach, California | 265 | 2024-07-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 8,124 | 2026-05-22 |
| Bremerhaven Germany | 4,682 | 2026-05-21 |
| Anvers Belgium | 554 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 276 | 2026-01-30 |
| Rotterdam Netherlands | 134 | 2026-05-20 |
| Tampico Mexico | 104 | 2023-08-01 |
| Panama City Panama | 61 | 2016-07-09 |
| Cartagena Colombia | 43 | 2018-02-20 |
| Kingston Jamaica | 40 | 2015-06-06 |
| Pusan South Korea | 36 | 2025-08-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Inhaus Surfaces Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INHAUS SURFACES LIMITED | 940 WEST 7TH AVENUE VANCOUVER BC V5Z 1C3 CA | 2026-05-18 | 9,728 |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 940 WEST 7TH AVE. VANCOUVER, BC V5Z 1C3 CANADA | 2025-12-09 | 63 |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 2025-06-05 | 27 | |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 2025-08-12 | 2 | |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 2025-08-12 | 2 | |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 2025-08-19 | 2 | |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 2025-12-20 | 1 | |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 2025-08-16 | 1 | |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 2025-08-04 | 1 | |
| INHAUS SURFACES LIMITED | 2025-12-05 | 1 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Inhaus Surfaces Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-21 | 170 | |
| 2024-08-03 | 3 | |
| 2024-06-14 | 1 | |
| 2023-06-02 | 2 | |
| 2023-03-20 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for Inhaus Surfaces Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-21 | 19 | |
| 2024-06-10 | 4 | |
| 2023-08-07 | 2 | |
| 2023-06-02 | 1 |