There are a total of 287 bills of lading on file for Injextech Inc between February 24th, 2015 and May 17th, 2026.
Of those 287 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 287 |
|---|---|
| Shipper Records | 386 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 24th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INJEXTECH INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Injextech Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Injextech Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SMITH SPORT OPTICS INCORPORATED | May 2026 | 2,139 | 69 |
| MSA SAFETY USA | May 2026 | 585 | 41 |
| MINE SAFETY APPLIANCES CO | May 2026 | 1,140 | 26 |
| MSA SAFETY PIT MANUFACTURING LLC | May 2024 | 488 | 21 |
| SMITH OPTICS DOOR | Feb 2026 | 17 | 2 |
| SMITH OPTICS | May 2026 | 864 | 1 |
| ENI-JR286, INC. | May 2026 | 4,410 | 1 |
| ENI-JR | Dec 2024 | 275 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Injextech Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INICS CORPORATION | Mar 2026 | 121 | 3 |
| INIPRESS SPA | Jul 2022 | 527 | 0 |
| INISHOWEN ENGINEERING LIMITED | Jan 2026 | 102 | 0 |
| INISSION LOHJA OY | May 2026 | 172 | 11 |
| INITIAL TOP TECHNOLOGY SDN BHD | Sep 2024 | 100 | 0 |
| INJAE VINA CO., LTD | May 2026 | 300 | 12 |
| INJECTION ALLOYS MEXICO SA DE CV | Apr 2026 | 168 | 2 |
| INJECTION TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 246 | 7 |
| INJECTOPLAST PVT.LTD | May 2026 | 1,341 | 8 |
| INJEN TECHNOLOGY | Apr 2026 | 299 | 1 |
| INJOINT INDUSTRY DEVELOPMENT | Apr 2026 | 60 | 5 |
| INK AMERICA INTERNATIONAL,INC | Dec 2025 | 631 | 0 |
| INKA CROPS SA | May 2026 | 3,340 | 71 |
| INKA FOODS INC | May 2026 | 1,129 | 16 |
| INKA PEBBLES AND TILES EIRL | May 2026 | 151 | 15 |
| INKA'S BERRIES SAC | Feb 2026 | 661 | 0 |
| INKABOR BOLIVIA SRL | Feb 2025 | 155 | 0 |
| INKABOR S.A.C. | Jan 2026 | 915 | 0 |
| INKATOR SA | May 2026 | 578 | 25 |
| INKCUPS NOW CORPORATION | May 2026 | 418 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | ONEYTPEG10531800 | EXDO6810980152 | 042E | House Bill | EXDO | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER CHINA (TAIWAN) PORTS | 54 CTN | 504 KG | Container Yard | INJEXTECH | SMITH SPORT OPTICS, INC. | POLYCARBONATE LENS HTS: | |
| 2026-03-11 | CMDUTWN1015837 | BANQ1072465883 | 0TSN1 | House Bill | BANQ | 9728930 | TALOS | 2026-03-10 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 224 CTN | 2,051 K | Pier to Pier | INJEXTECH INC | MSA SAFETY USA | MINE SAFETY APPLIANCES CO | FACE SHIELDS(VISOR) HS CODE: . FACE SHIELD HS CODE: . . . . |
| 2026-01-31 | CMDUTWN0999970 | BANQ1070808601 | 0TSMB | House Bill | BANQ | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2026-01-30 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,047 CTN | 4,497 K | Pier to Pier | INJEXTECH INC | MSA SAFETY USA | MINE SAFETY APPLIANCES CO | FACE SHIELD HS CODE:.,. FACE SHIELDS(VISOR) HS CODE:. . . . |
| 2026-01-16 | CMDUTWN0998726 | BANQ1070774956 | 0TSM7 | House Bill | BANQ | 9935428 | EVER META | 2026-01-15 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 334 CTN | 1,285 K | Pier to Pier | INJEXTECH INC | MSA SAFETY USA | MINE SAFETY APPLIANCES CO | FACE SHIELD HS CODE: . . . . . |
| Run Date | 2026-03-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-26 |
| Trade Update Date | 2026-02-05 |
| Master BOL # | CMDUTWN1009627 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1071614370 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 0TSMR |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MAST |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2083 K |
| Weight in KG | 2,083 KG |
| Quantity | 224 CTN |
| Volume | 25 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU0516944 |
| Commodity Description |
FACE SHIELDS(VISOR) HS CODE: . FACE SHIELD HS CODE: . . . . . |
| Shipper Name | INJEXTECH INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 407 SEC 2, BENTIAN RD |
| Address Line 2 | ANNAN DIST 70955 TW |
| Consignee Name | MSA SAFETY USA (PLANT) |
|---|---|
| Address Line 1 | 1000 CRANBERRY WOODS DR |
| Address Line 2 | CRANBERRY TWP PA 16066-520 US |
| Notify Party Name | MINE SAFETY APPLIANCES CO |
|---|---|
| Address Line 1 | 1750 SHENANGO RD STE 100 MSA PITTSB |
| Address Line 2 | URGH DISTRIBUTION |
| Address Line 3 | NEW GALILEE PA 16141-222 US |
| Container Number | TEMU0516944 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M6225144 |
| Seal Number 1 | M6225144 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FACE SHIELDS(VISOR) HS CODE: . FACE SHIELD HS CODE: . . . . . |
| Marks and Numbers 1 | MSA MSA PART NUMBER: QUANTITY: LOT NUMBER: MSA P.O. NUMBER: C NO. : MADE IN TAIWAN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 164 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 88 | 2025-12-03 |
| Baltimore, Maryland | 20 | 2026-03-27 |
| Norfolk, Virginia | 8 | 2025-03-28 |
| Oakland, California | 3 | 2025-03-08 |
| New York, New York | 3 | 2022-03-18 |
| Long Beach, California | 1 | 2026-04-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 208 | 2026-04-11 |
| Shilong China (Taiwan) | 37 | 2026-05-18 |
| Taibei China (Taiwan) | 36 | 2024-07-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2021-04-24 |
| Pusan South Korea | 2 | 2020-12-10 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 1 | 2026-03-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2021-06-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Injextech Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INJEXTECH INC | NO 407, SECTION 2, BEN TIEN ROAD ANNAN DISTRICT TAINAN TW | 2025-12-22 | 99 |
| INJEXTECH INC | NO 407 SEC 2, BENTIAN RD ANNAN DIST 70955 TW | 2026-03-27 | 70 |
| INJEXTECH INC | 2025-12-22 | 8 | |
| INJEXTECH INC | 2026-04-11 | 1 | |
| INJEXTECH INC | 2022-04-30 | 49 | |
| INJEXTECH | 2026-05-18 | 30 | |
| INJEXTECH INC. | 2019-02-15 | 10 | |
| INJEXTECH INC | 2021-07-20 | 9 | |
| INJEXTECH INC | 2016-06-22 | 8 | |
| INJEXTECH INC | 2017-04-25 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Injextech Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-22 | 99 | |
| 2024-07-30 | 91 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||