There are a total of 111 bills of lading on file for Jinxiang Hopelong Shuifa Agricultur between December 17th, 2020 and May 21st, 2026.
Of those 111 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 111 |
|---|---|
| Shipper Records | 111 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 17th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 25 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Jinxiang Hopelong Shuifa Agricultur, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Jinxiang Hopelong Shuifa Agricultur in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CDS FOODS INC | May 2026 | 1,160 | 53 |
| CANADA GARLIC IMPORTING INC. | Apr 2026 | 558 | 15 |
| M&S QUALITY PRODUCE | May 2026 | 107 | 9 |
| BROADVIEW PRODUCE COMPANY INC | May 2026 | 739 | 7 |
| MANLEY SALES | May 2026 | 1,547 | 6 |
| LIAN TENG PRODUCES INC. | May 2026 | 351 | 5 |
| MANDARIN FRESH INC. | Nov 2021 | 161 | 3 |
| TRANZUL S.A.S. | Apr 2026 | 51 | 2 |
| Oct 2024 | 3 | 1 | |
| CDS FOODS INC.LES ALIMENTS CDS INC. | Aug 2025 | 21 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jinxiang Hopelong Shuifa Agricultur.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINWEI PLASTIC MODEL HARDWARE FTY.L | Mar 2026 | 102 | 4 |
| JINX, INC. | May 2026 | 771 | 8 |
| JINXI | Oct 2025 | 150 | 0 |
| JINXI HAOTENG TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 111 | 4 |
| JINXI INDUSTRIAL PRODUCTS CO.,LIMIT | Feb 2026 | 298 | 0 |
| JINXIANG CHENGYI FOOD CO.,LTD | May 2026 | 529 | 38 |
| JINXIANG CHONGWEN FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 125 | 16 |
| JINXIANG DASHENGYUAN FRUIT AND VEGE | May 2026 | 72 | 26 |
| JINXIANG DONGYUN IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 410 | 10 |
| JINXIANG HONGYU FREEZING AND STORING CO.,LTD. | May 2026 | 207 | 11 |
| JINXIANG JINXIYUAN FOOD CO.,LTD | May 2026 | 1,793 | 70 |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | May 2026 | 131 | 28 |
| JINXIAO ELECTRONIC | Aug 2021 | 814 | 0 |
| JINXING (CANGZHOU )CO., LTD. | May 2026 | 226 | 1 |
| JINYA JINDIAN LIGHTING CO.,LTD | Jul 2024 | 208 | 0 |
| JINYANG CO.,LTD | Oct 2025 | 538 | 0 |
| JINYANG WIRE ROPE(THAILAND)CO.,LTD. | May 2026 | 186 | 7 |
| JINYIJIA INDUSTRIAL CO.,LIMITED | Feb 2026 | 329 | 2 |
| JINYIMAO (TIANJIN) TRADING | May 2026 | 95 | 94 |
| JINYIYUAN FACTORY | Dec 2021 | 129 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | MEDUWZ016512 | SAACAGTAOR122004 | 614A | House FROB | SAAC | 9969998 | CATHERINE C | 2026-05-02 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2,700 CTN | 27,000 KG | House to House | JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | CDS FOODS INC. | CDS FOODS INC. | NORMAL WHITE GARLIC |
| 2026-04-27 | MEDUWX730270 | SAACAGTAOR121939 | 613A | House FROB | SAAC | 9605231 | MSC DAKAR X | 2026-04-25 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 3,900 CTN | 27,000 KG | House to House | JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | CDS FOODS INC. | CDS FOODS INC. | NORMAL WHITE GARLIC |
| 2026-04-27 | MEDUWX729611 | SAACAGTAOR121938 | 613A | House FROB | SAAC | 9605231 | MSC DAKAR X | 2026-04-25 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2,000 CTN | 22,000 KG | House to House | JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | CDS FOODS INC. | CDS FOODS INC. | NORMAL WHITE GARLIC |
| 2026-04-27 | MEDUWX729595 | SAACAGTAOR121876 | 613A | House FROB | SAAC | 9605231 | MSC DAKAR X | 2026-04-25 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2,600 CTN | 27,000 KG | House to House | JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | CDS FOODS INC. | CDS FOODS INC. | PURE WHITE GARLIC |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MEDUWZ161896 |
|---|---|
| House BOL # | SAACAGTAOR122069 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | SAAC |
| Voyage # | 615A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC SOLA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26000 KG |
| Weight in KG | 26,000 KG |
| Quantity | 3100 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSGU9223979 |
| Commodity Description |
FRESH PEELED GARLIC TEMP:-2'C VENT:5CBM/H |
| Shipper Name | JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR |
|---|---|
| Address Line 1 | E CO.,LTD NO.1 JINYUAN ROAD,FOOD IN |
| Address Line 2 | DUSTRY ZONE,JINXIANG COUNTY,JINING |
| Address Line 3 | ,SHANDONG CHINA |
| Consignee Name | CDS FOODS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 775 BOUL.LEBEAU MONTREAL,QC CANADA, |
| Address Line 2 | H4N 1S5 |
| Notify Party Name | CDS FOODS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 775 BOUL.LEBEAU MONTREAL,QC CANADA, |
| Address Line 2 | H4N 1S5 |
| Container Number | MSGU9223979 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX45984786 |
| Seal Number 1 | FX45984786 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FRESH PEELED GARLIC TEMP:-2'C VENT:5CBM/H |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 64 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 37 | 2023-08-23 |
| Portland, Oregon | 7 | 2025-02-19 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2025-01-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 89 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 17 | 2025-12-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2025-08-06 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2022-04-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2021-10-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jinxiang Hopelong Shuifa Agricultur that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | E NO.1 JINYUAN ROAD,FOOD IN DUSTRY ZONE,JINXIANG COUNTY,JINING ,SHANDONG CHINA | 2026-05-22 | 21 |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | YUKOU BUILDING,FOOD INDUSTRY ZONE, JINXIANG SD 272200 CHINA 8735677 | 2025-08-06 | 1 |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR E CO.,LTD | 2025-09-16 | 19 | |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTURE CO.,LTD | 2025-01-27 | 13 | |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | 2022-12-20 | 9 | |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | 2025-01-04 | 7 | |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTURE CO.,LTD | 2022-05-03 | 5 | |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR CO.,LTD. | 2021-03-31 | 3 | |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTURE CO.,LTD | 2022-05-07 | 3 | |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | 2024-11-16 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||