There are a total of 2,152 bills of lading on file for Jovial Foods Inc between July 14th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 2,152 bills of lading, 68 were within the past 30 days and 191 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,152 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 2,139 |
| Notify Party Records | 2,135 |
| First Shipment on File | Jul 14th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 68 |
| Records in Last 90 Days | 191 |
| Records in the Past Year | 713 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOVIAL FOODS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jovial Foods Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jovial Foods Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALDINO S.R.L. | May 2026 | 2,057 | 1,057 |
| MOLINO GRASSI | May 2026 | 343 | 167 |
| CEREAL TERRA SRL | May 2026 | 187 | 136 |
| LA DISPENSA DI CAMPAGNA SRL | May 2026 | 1,632 | 120 |
| REGA FOOD SRL | May 2026 | 1,800 | 116 |
| PASTIFICIO DI CHIAVENNA SRL | Feb 2025 | 182 | 88 |
| PASTIFICIO PALANDRI SRL | May 2026 | 333 | 76 |
| ARC EN CIEL SOC AGR COOP | May 2026 | 99 | 76 |
| PANIFICIO ZANELLA SRL | May 2026 | 187 | 72 |
| ACETIFICIO MARCELLO DE NIGRIS | May 2026 | 3,005 | 65 |
| REDORO SRL | Mar 2026 | 224 | 50 |
| LUNICA SRL ORTOFRUTTICOLA DEL MUGEL | May 2026 | 63 | 50 |
| IL MANGIARSANO SPA | Feb 2026 | 154 | 37 |
| AZ. AGR. PIEVE A SALTI DI PRANDI EL | May 2026 | 172 | 24 |
| RJW WHSE | Dec 2025 | 12 | 12 |
| EMILMECC SRL | Mar 2026 | 17 | 5 |
| Feb 2026 | 3 | 3 | |
| Jun 2024 | 7 | 3 | |
| May 2026 | 2 | 2 | |
| May 2026 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jovial Foods Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOURNEY FREIGHT | May 2026 | 152 | 7 |
| JOURNEY FREIGHT CORPORTATION | May 2026 | 281 | 19 |
| JOURNEY FREIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 1,329 | 36 |
| JOUY&CO SWEETS B.V. | Nov 2024 | 157 | 0 |
| JOVAL FAMILY WINES PTY LTD | Apr 2026 | 173 | 5 |
| JOVAL WINES PTY LTD | May 2026 | 229 | 23 |
| JOVANOVICH SUPPLY CO. | May 2026 | 257 | 9 |
| JOVANTRIX QUALMEX INC | Dec 2025 | 88 | 0 |
| JOVEPCB ENTERPRISE LIMITED | Apr 2026 | 452 | 7 |
| JOVI SPORT INC. | May 2026 | 308 | 47 |
| JOVION FURNITURE INTERNATIONAL INC | Oct 2025 | 96 | 0 |
| JOWAT CORPORATION | May 2026 | 2,056 | 44 |
| JOWAT SE | May 2026 | 446 | 10 |
| JOY BEST ENTERPRISES LIMITED | Jul 2024 | 263 | 0 |
| JOY CHIEF HARDWARE INDUSTRIAL CORP | Jul 2022 | 931 | 0 |
| JOY CHOICE GROUP COMPANY LIMITED | May 2026 | 240 | 100 |
| JOY CHOICE TECHNOLOGY CO.,LIMITED | May 2026 | 1,411 | 156 |
| JOY CHOICE USA INC | May 2026 | 626 | 204 |
| JOY CREATE(HK)LIMITED | May 2026 | 939 | 22 |
| JOY CUSTOM STONE FURNITURE INC | Jan 2025 | 76 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HLCUGOA260448151 | DCSD2236726A | 618W | House Bill | DCSD | 9221839 | PORTO CHELI | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 3,042 PKG | 15,580 K | Break Bulk | ALDINO SRL | JOVIAL FOODS INC | JOVIAL FOODS INC | ORGANIC PASTA - HTS 190219 |
| 2026-05-27 | HLCUGOA2604ASCJ9 | COMP0326306784 | 618W | House Bill | COMP | LONDON EXPRESS | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 20 PKG | 19,840 K | House to House | LUNICA SRL | JOVIAL FOODS INC | JOVIAL FOODS INC | ORGANIC SAUCE - HTS 200290 | |
| 2026-05-27 | HLCUGOA2604APYF8 | COMP0326306394 | 618W | House Bill | COMP | LONDON EXPRESS | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 21 PKG | 6,490 K | House to House | PANIFICIO ZANELLA SRL | JOVIAL FOODS INC | JOVIAL FOODS INC | CRACKERS - PO. 4161 - HTS 190590 | |
| 2026-05-25 | MEDUWW303004 | AUIVASLFJS058246 | 616A | House Bill | AUIV | MSC CANDICE | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 6,606 CTN | 19,610 KG | House to House | ALDINO S.R.L. | JOVIAL FOODS. INC | JOVIAL FOODS. INC | ORGANIC GLUTEN FREE XXXXXXXX PRODUCTS | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-19 |
| Master BOL # | HLCUGOA2604RCGB8 |
|---|---|
| House BOL # | DCSD2347326A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DCSD |
| Voyage # | 618W |
| IMO # | |
| Vessel Name | PORTO CHELI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GENOVA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14180 K |
| Weight in KG | 14,180 KG |
| Quantity | 5592 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU4071429 |
| Commodity Description |
ORGANIC PASTA - HTS 190219 |
| Shipper Name | ALDINO SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA E. MONTALE, 21 23 |
| Address Line 2 | CASALEONE 37052 IT |
| Consignee Name | JOVIAL FOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 41 NORWICH WESTERLY ROAD |
| Address Line 2 | NORTH STONINGTON 06359 US |
| Notify Party Name | JOVIAL FOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 41 NORWICH WESTERLY ROAD |
| Address Line 2 | NORTH STONINGTON 06359 US |
| Container Number | HAMU4071429 |
|---|---|
| Seal Number 1 | H5962673 |
| Seal Number 1 | H5962673 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Break Bulk |
| Cargo Description 1 | ORGANIC PASTA - HTS 190219 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,593 | 2026-05-21 |
| Norfolk, Virginia | 322 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 234 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 1 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2026-04-13 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2026-01-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Leghorn Italy | 1,269 | 2026-05-20 |
| Genoa Italy | 438 | 2026-05-23 |
| La Spezia Italy | 253 | 2026-05-21 |
| Napoli Italy | 67 | 2026-05-18 |
| Salerno Italy | 52 | 2025-12-01 |
| Tangier Morocco | 34 | 2026-04-06 |
| Valencia Spain | 29 | 2025-04-30 |
| Barcelona Spain | 6 | 2025-04-30 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-04-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jovial Foods Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOVIAL FOODS INC | 41 NORWICH WESTERLY ROAD NORTH STONINGTON 06359 US | 2026-05-23 | 930 |
| JOVIAL FOODS. INC | 41 NORWICH WESTERLY ROAD NORTH STONINGTON CT 06359 US | 2026-05-21 | 598 |
| JOVIAL FOODS INC. | 2024-10-29 | 592 | |
| JOVIALS FOODS INC | 2025-01-22 | 26 | |
| JOVIAL FOODS, INC. | 2022-08-30 | 2 | |
| JOVIAL FOODS | 2023-10-20 | 1 | |
| JOVIAL FOODS INC | 2024-02-05 | 1 | |
| JOVIAL FOODS,INC | 2024-02-13 | 1 | |
| JOVIAL GOODS LLC | 2026-04-13 | 1 | |
| JOVIAL GOODS LLC | 2026-05-09 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jovial Foods Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-08-30 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Jovial Foods Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-13 | 2 |