There are a total of 937 bills of lading on file for Legrand DPC, LLC between September 16th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 937 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 76 were within the past 90 days.
| Total Records | 937 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 784 |
| Notify Party Records | 696 |
| First Shipment on File | Sep 16th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 76 |
| Records in the Past Year | 392 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEGRAND DPC, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Legrand DPC, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Legrand DPC, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SURTEC INDUSTRIES INC. | May 2026 | 4,816 | 136 |
| ROCOM ELECTRIC VIETNAM COMPANY LIMI | May 2026 | 1,083 | 133 |
| CHTI ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 533 | 101 |
| SMTC MEX HOLDINGS | May 2026 | 3,141 | 100 |
| RARITAN INTERNATIONAL B.V. | May 2026 | 237 | 58 |
| FU YU MOULDING & TOOLING CO LTD | May 2026 | 1,158 | 48 |
| KUNSHAN MINOTECH PRECISION IND.CO. | May 2026 | 253 | 46 |
| ZHEJIANG JIAFENG ELECTRICAL & MECHA | May 2026 | 1,098 | 39 |
| SAMAR ENTERPRISES CO., LTD. | May 2026 | 709 | 38 |
| ROCOM ELECTRIC CO., LTD | May 2026 | 7,304 | 36 |
| POWERTRONICS CO.,LTD. | Nov 2025 | 469 | 33 |
| GLORY FAITH (HONG KONG) PCB CO LTD | May 2026 | 1,597 | 32 |
| CATAPULT GLOBAL LLC | May 2026 | 2,228 | 28 |
| KEY TRONIC CORPORATION | May 2026 | 9,386 | 27 |
| WONDERFUL (VIETNAM) WIRE & CABLE CO LTD | May 2026 | 708 | 24 |
| LEGRAND | May 2026 | 1,569 | 17 |
| HANGZHOU KANGSEN ELECTRONIC TECHNOLOGY CO LTD | May 2026 | 339 | 17 |
| PLUG MASTER INDUSTRY CO., LTD | Apr 2026 | 61 | 16 |
| CHANGSHU TONGRUN MECHANICAL AND ELE | May 2026 | 2,325 | 16 |
| CHANGSHU TONGRUN MECHANICAL AND | May 2026 | 409 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Legrand DPC, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGOLAND FLORIDA | May 2026 | 493 | 8 |
| LEGOPRODUKTION I BOTA AB | May 2026 | 280 | 19 |
| LEGRAND | May 2026 | 1,569 | 19 |
| LEGRAND - CABLOFIL | Oct 2025 | 163 | 0 |
| LEGRAND AV INC. | May 2026 | 2,051 | 218 |
| LEGRAND AVD DAYTON | May 2026 | 398 | 5 |
| LEGRAND AVD FAIRFIELD | May 2026 | 241 | 5 |
| LEGRAND CABLE MANAGEMENT | Apr 2025 | 446 | 0 |
| LEGRAND CANADA INC | May 2026 | 137 | 9 |
| LEGRAND COLOMBIA S.A. | May 2026 | 268 | 6 |
| LEGRAND E. COAST DIST CTR | May 2026 | 585 | 5 |
| LEGRAND LIGHTING MANUFACTURING CO. | May 2026 | 95 | 9 |
| LEGRAND NORTH & CENTRAL AMERICA | May 2026 | 489 | 2 |
| LEGRAND PASS & SEYMOUR | Nov 2025 | 325 | 0 |
| LEGRO POTGRONDBEDRIJF B.V. | May 2026 | 813 | 4 |
| LEGUMBRES PENELAS, S.L. | May 2026 | 159 | 16 |
| LEGWEAR CONCEPTS,INC | Feb 2025 | 138 | 0 |
| LEHIGH CEMENT COMPANY LLC | Nov 2025 | 1,148 | 0 |
| LEHIGH HANSON HEIDELBERG | Mar 2024 | 320 | 0 |
| LEHIGH-ARMSTRONG INC. | May 2026 | 625 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | COSU6448557640 | HNLTTP263A0277K | 1354E | House Bill | HNLT | EVER MAGNA | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 27 CTN | 390 K | House to House | CHTI ENTERPRISE | LEGRAND DPC DAT | LEGRAND DPC DAT | 70900353-88 SNAP LATCH OPENING PREVENTER RH,WHITE REV:01 70900359-88 PUSH ROD 12 IN CABLE CAGE, WHITE REV:01 MM20BLC-B MM20 BEND... | |
| 2026-05-23 | EGLV142601125366 | CHKMSH26091818 | 082E | House Bill | CHKM | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 840 K | KUNSHAN MINOTECH PRECISION IND. | KEY TRONIC CORPORATION | LEGRAND DPC, LLC | LOCKING WEDGE RAMLOCK HOLDER DFC REPLACEMENT TERMINAL CAM LOCK AXLE | |
| 2026-05-23 | EGLV003600493152 | TRUMTLITOA260501 | 004E | House FROB | TRUM | 9935387 | EVER MATCH | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 35 CTN | 313 KG | House to House | CHTI ENTERPRISE | LEGRAND DPC LLC | LEGRAND DPC LLC | STUFFER CAP, TRACJACK INSERT, REAR COVER, PAN EL, MOLDED SCREENED HS CODE:3926.90.90.90.- 8 |
| 2026-05-21 | SMLMSEL6B5238600 | KLUSMOAXLAX42810 | 2603E | House Bill | KLUS | 9312949 | SM YANTIAN | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 80 PKG | 1,454 KG | Container Yard | SMTC MEX HOLDINGS | LEGRAND DPC LLC | NETWORK COMPUTING EQUIPMENT | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | MEDUR7349851 |
|---|---|
| House BOL # | CCLLHANS26061634 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CCLL |
| Voyage # | 616N |
| IMO # | 9962586 |
| Vessel Name | MSC ILARIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7329 KG |
| Weight in KG | 7,329 KG |
| Quantity | 812 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGHU0597763 |
| Commodity Description |
ETHERNET CABLE |
| Shipper Name | ROCOM ELECTRIC VIETNAM COMPANY LIMI |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT CN02-1, YEN PHONG INDUSTRIAL PA |
| Address Line 2 | RK (EXTENSION |
| Address Line 3 | AREA), YEN TRUNG COMMUNE, |
| City | BAC NINH |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | LEGRAND DPC, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2200 DOUGLAS WAY |
| City | UNION |
| State Province | OH |
| Zip Code | 45377 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | LEGRAND DPC, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2200 DOUGLAS WAY |
| City | UNION |
| State Province | OH |
| Zip Code | 45377 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGHU0597763 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43430705 |
| Seal Number 1 | FX43430705 |
| Equipment Description Code | 2B |
| Equipment Description | 20 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ETHERNET CABLE |
| Marks and Numbers 1 | LEGRAND |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 854442 | 00000000 | 0000007329 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 379 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 296 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 129 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 113 | 2026-05-12 |
| Norfolk, Virginia | 10 | 2025-11-18 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2025-03-01 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2025-12-12 |
| Houston, Texas | 1 | 2025-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 213 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 181 | 2026-05-23 |
| Taibei China (Taiwan) | 146 | 2026-05-08 |
| Yantian China (Mainland) | 134 | 2026-04-29 |
| Pusan South Korea | 71 | 2026-05-21 |
| Haiphong Vietnam | 55 | 2026-05-18 |
| Shilong China (Taiwan) | 47 | 2026-05-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 41 | 2026-05-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 15 | 2026-04-22 |
| Jawaharlal Nehru India | 8 | 2026-01-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Legrand DPC, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEGRAND DPC, LLC | 60 WOODLAWN STREET WEST HARTFORD, CT 06110 CTC: MICHAEL PADANO US | 2026-05-23 | 71 |
| LEGRAND DPC, LLC | 2200 DOUGLAS WAY UNION OH 45377 US | 2026-05-18 | 60 |
| LEGRAND DPC, LLC | 2026-05-01 | 54 | |
| LEGRAND DPC, LLC | 2026-05-01 | 51 | |
| LEGRAND DPC, LLC | 2025-10-03 | 37 | |
| LEGRAND DPC, LLC | 2026-03-18 | 22 | |
| LEGRAND DPC, LLC | 2025-11-01 | 20 | |
| LEGRAND DPC, LLC | 2026-05-19 | 10 | |
| LEGRAND DPC, LLC | 2026-05-07 | 10 | |
| LEGRAND DPC, LLC | 2025-12-08 | 10 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Legrand DPC, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-29 | 17 | |
| 2025-10-03 | 1 | |
| 2025-04-10 | 1 | |
| 2025-04-10 | 1 | |
| 2024-11-26 | 10 | |
| 2022-12-23 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Legrand DPC, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-09 | 4 | |
| 2025-10-21 | 1 |