There are a total of 435 bills of lading on file for Nanosonics Inc between December 5th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 435 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 435 |
|---|---|
| Shipper Records | 224 |
| Consignee Records | 404 |
| Notify Party Records | 62 |
| First Shipment on File | Dec 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANOSONICS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Nanosonics Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Nanosonics Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TSC AUTO ID TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 1,383 | 47 |
| CHANGZHOU 7COLOR MEDICAL EQUIPMENT | May 2026 | 427 | 24 |
| PROMETAL INDUSTRIES | Nov 2025 | 24 | 21 |
| CHANGSHU YUSHAN PROTECTION PRODUCTS | Nov 2024 | 1,052 | 20 |
| HOANG HA LABEL CO., LTD | May 2026 | 14 | 10 |
| 20CUBE LOGISTICS PVT. LTD. | May 2026 | 2,636 | 8 |
| Sep 2022 | 8 | 4 | |
| Apr 2026 | 4 | 4 | |
| APPLIED LABORATORIES | May 2026 | 414 | 3 |
| INTERNATIONAL COMMUNICATION & RAQNSPORT INC | May 2026 | 13 | 2 |
| TAIZHOU MINGYUAN HIGHTEX SPECIAL SEWING MACHINE CO.,LTD | Jan 2026 | 59 | 1 |
| Apr 2026 | 5 | 1 | |
| Oct 2023 | 1 | 1 | |
| Aug 2023 | 1 | 1 | |
| MEHOW INNOVATIVE LTD | Feb 2026 | 330 | 1 |
| Jul 2025 | 8 | 1 | |
| LAB TECH ENGINEERING COMPANY LTD. | May 2026 | 261 | 1 |
| Dec 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nanosonics Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANOBEBE | Jun 2025 | 149 | 0 |
| NANOBEBE US INC. | May 2026 | 432 | 1 |
| NANOCHEM SOLUTIONS INC | Mar 2026 | 476 | 4 |
| NANOFIL TECHNOLOGIES PVT. LTD. | Apr 2026 | 520 | 1 |
| NANOGATE NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 149 | 4 |
| NANOGRID LIMITED | Feb 2026 | 329 | 0 |
| NANOLEAF | Mar 2026 | 246 | 1 |
| NANOLEAF CANADA LIMITED | May 2026 | 436 | 15 |
| NANOLUMENS | Apr 2026 | 145 | 5 |
| NANONEST CORPORATION | Jun 2025 | 73 | 0 |
| NANOTECH.CO.,LTD. | May 2026 | 141 | 9 |
| NANOTIM USA | May 2026 | 68 | 8 |
| NANPING CITY YANPING DISTRICT FENGGAO TRADING CO., LTD. | Dec 2023 | 100 | 0 |
| NANPING HUATAI WOOD&BAMBOO CO.LTD | Dec 2025 | 2,402 | 0 |
| NANPING MONTRIVER BAMBOO PRODUCT CO | Dec 2025 | 270 | 0 |
| NANPING YUANLI ACTIVE CARBON COMPANY | May 2026 | 128 | 2 |
| NANS TRADING INC | May 2026 | 249 | 20 |
| NANSHAN AMERICA CO., LTD. | Feb 2026 | 3,683 | 0 |
| NANSHING CORPORATION | Oct 2025 | 1,096 | 0 |
| NANTONG ACETIC ACID CHEMICAL CO. | Feb 2026 | 1,599 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | HLCUSYD260249205 | HLCUSYDQB49205AA | 618N | House Bill | HLCU | 9439498 | BSG BAHAMAS | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 7 PCS | 842 K | House to House | NANOSONICS LIMITED | INTERNATIONAL COMMUNICATION & RAQNSPORT INC | INTERNATIONAL COMMUNICATION & RAQNSPORT INC | BOTTLES /CAPS . . |
| 2026-05-09 | HLCUSYD260307078 | HLCUSYDQC07078AA | 618N | House Bill | HLCU | 9439498 | BSG BAHAMAS | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 10 PCS | 3,140 K | House to House | NANOSONICS LIMITED | INTERNATIONAL COMMUNICATION & RAQNSPORT INC | INTERNATIONAL COMMUNICATION & RAQNSPORT INC | MEDICAL EQUIPMENT / TROPHON . . . . . |
| 2026-05-01 | OOLU2321908411 | LCGMALOQ2603019 | 004E | House Bill | LCGM | 9949780 | OOCL MAGNOLIA | 2026-04-30 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 225 CTN | 1,553 K | Break Bulk | HOANG HA LABEL | NANOSONICS, INC. | NANOSONICS BLANK LABELS XMM + IN PRINT ED DISPENSER BOXES XMM | |
| 2026-04-28 | MEDUGR853722 | 609A | In-bond Automated | MEDU | 9317937 | MSC TAMPICO V | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | FREEPORT, GRAND BAHAMA ISLAND BAHAMAS | 10 PKG | 3,200 K | House to House | NANOSONICS LIMITED | NANOSONICS INC | INTERNATIONAL COMMUNICATION & TRANS | MEDICAL DEVICES NUMNBER OF INNER PCS : CA RTON LOADED ON PALLETS HS CODE: | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-05-19 |
| Master BOL # | MEDUGR856600 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 619A |
| IMO # | 9399765 |
| Vessel Name | MSC PASSION III |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SYDNEY |
| Foreign Port of Lading | COLON PANAMA (22519) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | INDIANAPOLIS, INDIANA (4110) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3200 K |
| Weight in KG | 3,200 KG |
| Quantity | 10 PKG |
| Volume | 18 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU1025143 |
| Commodity Description |
MEDICAL DEVICES NUMNBER OF INNER PCS : 120 CA RTON LOADED ON 10 PALLETS HS CODE: 841920 |
| Shipper Name | NANOSONICS LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | L 1 7-11 TALAVERA RD |
| Address Line 2 | MACQUARIE PARK NSW 2113 AUSTRALIA |
| Consignee Name | NANOSONICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 7205 E 87TH ST |
| Address Line 2 | INDIANAPOLIS IN 46256 UNITED STATES |
| Notify Party Name | INTERNATIONAL COMMUNICATION & TRANS |
|---|---|
| Address Line 1 | 147-35 FARMERS BLVD STE 205 |
| Address Line 2 | JAMAICA/QUEENS NY 11434 UNITED STAT |
| Container Number | TGBU1025143 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0011279 |
| Seal Number 1 | 0011279 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MEDICAL DEVICES NUMNBER OF INNER PCS : 120 CA RTON LOADED ON 10 PALLETS HS CODE: 841920 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 195 | 2026-04-20 |
| Los Angeles, California | 105 | 2026-03-03 |
| Newark, New Jersey | 58 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 44 | 2025-05-31 |
| Seattle, Washington | 13 | 2025-12-03 |
| Oakland, California | 11 | 2022-11-21 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2024-11-19 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 4 | 2022-01-13 |
| New York, New York | 1 | 2024-07-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Sydney Australia | 190 | 2025-08-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 77 | 2026-04-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 43 | 2026-03-03 |
| Taibei China (Taiwan) | 28 | 2025-12-27 |
| Tauranga New Zealand | 26 | 2025-11-17 |
| Puerto Manzanillo Panama | 12 | 2026-05-09 |
| Cartagena Colombia | 11 | 2026-03-21 |
| Cristobal Panama | 8 | 2024-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2023-03-06 |
| All Other Viet Nam Ports | 6 | 2026-05-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nanosonics Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANOSONICS INC | 7205 E 87TH ST INDIANAPOLIS IN46256 US | 2026-03-03 | 61 |
| NANOSONICS INC | 7205 E. 87TH ST INDIANPOLIS IN 46256 US | 2025-11-17 | 20 |
| NANOSONICS INC | 2025-12-15 | 13 | |
| NANOSONICS INC | 2026-04-21 | 4 | |
| NANOSONICS INC | 2025-07-24 | 4 | |
| NANOSONICS INC | 2026-05-20 | 3 | |
| NANOSONICS INC | 2025-11-01 | 2 | |
| NANOSONICS INC | 2025-05-31 | 1 | |
| NANOSONICS INC | 2025-08-09 | 1 | |
| NANOSONICS INC | 2025-06-03 | 1 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Nanosonics Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-31 | 12 | |
| 2024-11-19 | 3 | |
| 2024-09-14 | 17 | |
| 2023-02-06 | 1 | |
| 2017-10-26 | 8 | |
| 2013-08-06 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Nanosonics Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-12 | 1 | |
| 2025-03-12 | 1 |