There are a total of 1,178 bills of lading on file for Nantong Jinze Textile Co.,Ltd between January 16th, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 1,178 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,178 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,204 |
| Consignee Records | 42 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Jan 16th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 5 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Nantong Jinze Textile Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Nantong Jinze Textile Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| S.L. HOME FASHIONS, INC. | May 2026 | 21,696 | 752 |
| ALL STAR HOUSEWARE LTD | May 2026 | 886 | 12 |
| D.ZINMAN TEXTILES LTEE | Jan 2026 | 68 | 5 |
| CHIC HOME DESIGN, LLC | May 2024 | 2,186 | 4 |
| MEIJER DISTRIBUTION, INC. | May 2026 | 43,554 | 3 |
| ONEUP INNOVATIONS INC | May 2026 | 97 | 2 |
| NANTUCKET DISTRIBUTING COMPANY, LLC | Aug 2023 | 25,157 | 2 |
| NANTONG TULIP INDUSTRIES LTD. | Nov 2025 | 215 | 2 |
| CHIC HOME DESIGN, LLC YX1 LOGISTICS LLC | Nov 2023 | 216 | 1 |
| BEALL'S OUTLET STORES, INC. | May 2026 | 4,553 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Jinze Textile Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANTONG JIANGHAI CAPACITOR CO LTD | May 2026 | 964 | 28 |
| NANTONG JIANGHUA MACHINERY CO.,LTD | Apr 2026 | 1,330 | 4 |
| NANTONG JIANGSHAN AGROCHEMICAL & CH | May 2026 | 372 | 6 |
| NANTONG JIELAI TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 347 | 14 |
| NANTONG JINFEIXIANG GARMENTS CO | Oct 2021 | 982 | 0 |
| NANTONG JINHUI TEXTILE CO.,LTD | Dec 2025 | 1,025 | 0 |
| NANTONG JINKANGHONG TEXTILE PRODUCT | May 2026 | 151 | 33 |
| NANTONG JINRUITE TECHNOLOGY DEVELOP | May 2026 | 225 | 2 |
| NANTONG JINTONG SPING TRADE CO.LTD | Apr 2026 | 407 | 5 |
| NANTONG JINXIN ARTS & CRAFTS CO. | Mar 2026 | 277 | 2 |
| NANTONG JISEN TEXTILE CO.,LTD | Mar 2026 | 281 | 1 |
| NANTONG JIUJIN TEXTILE COMPANY LIMI | May 2026 | 963 | 40 |
| NANTONG JIXIANG INDUSTRIAL CO.,LTD. | Sep 2025 | 226 | 0 |
| NANTONG JOSSON NEW MATERIAL TECHNOL | May 2026 | 210 | 9 |
| NANTONG JU XINYUE TEXTILE CO.,LTD | Mar 2026 | 96 | 1 |
| NANTONG JUNSHANG GARMENTS CO.,LTD | May 2026 | 163 | 8 |
| NANTONG JUNYI PRECISION MOULD& PLAS | May 2026 | 120 | 11 |
| NANTONG JURUI TEXTILES CO.,LTD | Aug 2024 | 453 | 0 |
| NANTONG JUSTONE HOME TEXTILES CO. | May 2026 | 305 | 4 |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 245 | 118 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-21 | MAEU721287686 | AMZDCN26JFGY3NQA | 603E | House Bill | AMZD | 9924223 | MAERSK CANDOR | 2026-02-20 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 38 CTN | 783 KG | NANTONG DINGE TEXTILE | NANTONG DINGE TEXTILE | NANTONG DINGE TEXTILE | CLOTH NAPKINS | |
| 2025-10-16 | CMDUCHN2691726 | AMZDCN25JP7XHGF6 | 0GVKU | House Bill | AMZD | 9348704 | CMA CGM FLORIDA | 2025-10-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 49 CTN | 1,029 KG | NANTONG DINGE TEXTILE | NANTONG DINGE TEXTILE | CLOTH NAPKINS | ||
| 2025-04-14 | MEDUYZ371533 | AMZDCN25OVDNUE3Y | GO510 | House Bill | AMZD | 9605152 | MSC LAGOS X | 2025-04-12 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 45 CTN | 963 KG | House to House | NANTONG DINGE TEXTILE CO.,LTD | CLOTH NAPKINS | ||
| 2025-01-23 | COSU9500870000 | RGLWRSHSE2412414 | 065N | House FROB | RGLW | 9484364 | COSCO PIRAEUS | 2025-01-22 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 150 CTN | 2,419 KG | Container Station | NANTONG SUNZE TEXTILE CO., LTD | D ZINMAN TEXTILES LTEE | POLY FABRIC 100% POLYESTER FABRIC | |
| Run Date | 2026-04-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-20 |
| Master BOL # | MAEU721381304 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26YH3SIYFC |
| Manifest Number | 532225 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GERD MAERSK |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | CNSHA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 620 KG |
| Weight in KG | 620 KG |
| Quantity | 38 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRKU5711350 |
| Commodity Description |
PILLOWCASES |
| Shipper Name | NANTONG DINGE TEXTILE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 2189, XIANGGANG ROAD, BINJIANG |
| Address Line 2 | SUBDISTRICT |
| City | NANTONG |
| State Province | HA |
| Zip Code | 226100 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NANTONG DINGE TEXTILE CO.,LTD C/O F |
|---|---|
| Address Line 1 | BA4000 SOUTH HAMNER AVENUE |
| City | ONTARIO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91761 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | NANTONG DINGE TEXTILE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 2189, XIANGGANG ROAD, BINJIANG |
| Address Line 2 | SUBDISTRICT |
| City | NANTONG |
| State Province | HA |
| Zip Code | 22610 |
| Country Code | US |
| Container Number | MRKU5711350 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN7765444 |
| Seal Number 1 | CN7765444 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PILLOWCASES |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 673 | 2024-10-05 |
| Los Angeles, California | 467 | 2026-04-30 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2022-04-21 |
| Oakland, California | 11 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2023-10-24 |
| Seattle, Washington | 3 | 2025-01-23 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2024-04-15 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2021-03-22 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2021-01-20 |
| Tampa, Florida | 1 | 2021-01-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,081 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 57 | 2023-02-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 25 | 2022-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 14 | 2022-04-21 |
| Yokohama Japan | 1 | 2014-02-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Jinze Textile Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG JINZE TEXTILE CO .,LTD | NO 8, MIDDLE WENZHOU ROAD, CHUANJIA NG TOWN, TONGZHOU DISTRICT NANTONG CN | 2024-06-04 | 274 |
| NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD | NO 8, MIDDLE WENZHOU ROAD, CHUANJIA NG TOWN TONGZHOU DISTRICT NANTONG CN | 2023-12-22 | 203 |
| NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD | 2023-04-27 | 105 | |
| NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD | 2024-04-16 | 95 | |
| NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD. | 2018-10-18 | 95 | |
| NANTONG JINZE TEXTILE CO .,LTD | 2022-09-09 | 60 | |
| NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD | 2024-05-25 | 58 | |
| NANTONG DINGE TEXTILE CO.,LTD | 2024-10-28 | 21 | |
| NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD | 2024-03-05 | 20 | |
| NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD. | 2018-11-14 | 17 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Nantong Jinze Textile Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-20 | 53 | |
| 2024-05-20 | 53 | |
| 2018-11-14 | 72 | |
| 2018-11-14 | 7 | |
| 2018-05-04 | 9 | |
| 2016-04-29 | 16 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||