There are a total of 245 bills of lading on file for Nantong Juyou Textile Technology Co between December 11th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 245 bills of lading, 47 were within the past 30 days and 118 were within the past 90 days.
| Total Records | 245 |
|---|---|
| Shipper Records | 245 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 11th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 47 |
| Records in Last 90 Days | 118 |
| Records in the Past Year | 245 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Nantong Juyou Textile Technology Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Nantong Juyou Textile Technology Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUBOT INC | May 2026 | 1,009 | 67 |
| SPEEDBRIGHT INC | May 2026 | 1,177 | 62 |
| XPD INC | May 2026 | 707 | 55 |
| SIFAN LIU INC | May 2026 | 1,062 | 30 |
| US FURNISHINGS EXPRESS CORP | May 2026 | 15,454 | 15 |
| FLOWEAST INC | May 2026 | 382 | 11 |
| CLEARSAIL INC | May 2026 | 66 | 4 |
| MINGTING INC | Apr 2026 | 1,378 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Juyou Textile Technology Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANTONG JINZE TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 1,178 | 3 |
| NANTONG JISEN TEXTILE CO.,LTD | Mar 2026 | 281 | 1 |
| NANTONG JIUJIN TEXTILE COMPANY LIMI | May 2026 | 963 | 40 |
| NANTONG JIXIANG INDUSTRIAL CO.,LTD. | Sep 2025 | 226 | 0 |
| NANTONG JOSSON NEW MATERIAL TECHNOL | May 2026 | 210 | 9 |
| NANTONG JU XINYUE TEXTILE CO.,LTD | Mar 2026 | 96 | 1 |
| NANTONG JUNSHANG GARMENTS CO.,LTD | May 2026 | 163 | 8 |
| NANTONG JUNYI PRECISION MOULD& PLAS | May 2026 | 120 | 11 |
| NANTONG JURUI TEXTILES CO.,LTD | Aug 2024 | 453 | 0 |
| NANTONG JUSTONE HOME TEXTILES CO. | May 2026 | 305 | 4 |
| NANTONG KAIDONG HOME TEXTILES CO. | Apr 2026 | 575 | 5 |
| NANTONG KAIERT METAL PRODUCT CO | May 2026 | 194 | 5 |
| NANTONG KAIKOU FOOD TRADE CO.,LTD. | Apr 2026 | 150 | 1 |
| NANTONG KAITAI HOME TEXTILE CO.,LTD | Mar 2026 | 1,650 | 2 |
| NANTONG KANGDIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 229 | 24 |
| NANTONG KEAI INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 345 | 9 |
| NANTONG KEZHENG PACKING CO.,LTD | Oct 2024 | 315 | 0 |
| NANTONG KFINE INTL CO.,LTD | May 2026 | 592 | 15 |
| NANTONG KINEDYNE LIMITED | May 2026 | 4,564 | 32 |
| NANTONG KING WING CLOTHING CO.LTD | May 2026 | 316 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | SMLMSHPC5C090700 | NKILNBJJ26041478 | 2603E | House Bill | NKIL | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4,431 CTN | 4,858 K | Container Yard | NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | SPEEDBRIGHT INC | SUBOT INC | POLYESTER QUILT |
| 2026-05-27 | SMLMSHPC5C090700 | NKILNBJJ26041480 | 2603E | House Bill | NKIL | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4,431 CTN | 7,927 K | Container Yard | NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | SPEEDBRIGHT INC | XPD INC | POLYESTER PILLOWS |
| 2026-05-27 | SMLMSHUH6A508400 | ZHEMZJWL26041017 | 2603E | House Bill | ZHEM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,618 CTN | 9,475 KG | Container Yard | NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | SPEEDBRIGHT INC | QUILT POLYESTER FIBER | |
| 2026-05-27 | SMLMSHUH6A506200 | ZHEMZJWL26041016 | 2603E | House Bill | ZHEM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4,427 CTN | 12,989 KG | Container Yard | NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | SPEEDBRIGHT INC | QUILT POLYESTER FIBER | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | OOLU2325747000 |
|---|---|
| House BOL # | THFHTFN26050025 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | THFH |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622605 |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9601 KG |
| Weight in KG | 9,601 KG |
| Quantity | 1864 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU5956319 |
| Commodity Description |
QUILT THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO |
|---|---|
| Address Line 1 | ADDRESS:6TH FLOOR BUILDING 2 PHASEL |
| Address Line 2 | LSANHEKOU INDUSTRIAL,NANTONG,CN |
| Consignee Name | SPEEDBRIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 801 S DUPONT AVEONTARIO, CA 91761MO |
| Address Line 2 | ONOIIL@FOXMAIL.COM,AVEONTARIO,CA 91 |
| Address Line 3 | 761,US |
| Notify Party Name | FLOWEAST INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1434 SPRUCE ST DOWNTOWN SUITE 126, |
| Address Line 2 | BOULDER,CO 80302,BOULDER,US |
| Container Number | OOCU5956319 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJWZ8898 |
| Seal Number 1 | OOLJWZ8898 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | QUILT THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 158 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 62 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 25 | 2026-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 244 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2025-12-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Juyou Textile Technology Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 6TH FLOOR BUILDING 2 PHASELL SANHEK OU INDUSTRIAL PARK CHUANJIANG TOWN, TONGZHOU DISTRICT NANTONG CITY,CN | 2026-05-07 | 88 |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 6TH FLOOR BUILDING 2 PHASELL SANHEK CHUANJIANG TOWN,TONGZHOU DISTRICT NANTONG 226000 CN | 2026-05-16 | 27 |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 2026-05-21 | 26 | |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 2026-04-23 | 24 | |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 2026-05-23 | 12 | |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 2026-01-21 | 10 | |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 2026-02-27 | 5 | |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 2026-02-19 | 5 | |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 2026-03-03 | 5 | |
| NANTONG JUYOU TEXTILE TECHNOLOGY CO | 2026-04-23 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||