There are a total of 348 bills of lading on file for Ningbo Chenxi Industrial Co., Ltd between November 20th, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 348 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 348 |
|---|---|
| Shipper Records | 350 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Ningbo Chenxi Industrial Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Ningbo Chenxi Industrial Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DMA INC | Oct 2025 | 122 | 13 |
| LEAPERS INC | May 2026 | 865 | 7 |
| C & C OUTDOOR PRODUCTS,CORP | May 2026 | 39 | 7 |
| RCBS PRECISIONEERED RELOADING | May 2026 | 50 | 3 |
| Jan 2025 | 8 | 3 | |
| MILITARIA INC. | Nov 2021 | 48 | 2 |
| KONUS USA CORPORATION | Mar 2026 | 419 | 2 |
| HAWKE SPORT OPTICS LLC | May 2026 | 438 | 2 |
| CZ-USA | Jul 2025 | 19 | 2 |
| KONUS ITALIA GROUP S.P.A. | Jan 2025 | 23 | 1 |
| FOREVERLAST, INC. | May 2026 | 324 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Chenxi Industrial Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | CMDUNGP3453858 | 0TIN8 | In-bond Automated | CMDU | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-04-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,851 CTN | 11,104 KG | Pier to House | NINGBO CHENXI INDUSTRIAL | CLEANING BRUSH KIT(ROD,NYLON BRUSH) FREIGHT COLLECT -TEL: - ---CONTACT: ---BUSHNELL-MCI EXPEDITORS.COM | |||
| 2026-02-19 | HDMUSZPM51379700 | NAQAPOAK6849332V | 0034E | House Bill | NAQA | 9293818 | CONTI CONQUEST | 2026-02-18 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 93 CTN | 1,450 KG | Pier to Pier | NINGBO CHEN XI INDUSTRIAL | RCBS PRECISIONEERED RELOADING | SPORTING TYPE RING & MOUNT HS CODE: | |
| 2026-01-14 | ONEYHKGFK6064300 | NAQAPOAK5843947V | 1433E | House Bill | NAQA | 9935272 | EVER MEMO | 2026-01-13 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 76 CTN | 1,065 KG | House to House | NINGBO CHEN XI INDUSTRIAL | RCBS PRECISIONEERED RELOADING | SPORTING TYPE RING AND MOUNT PO HS CODE | |
| 2025-12-04 | CMDUNGP2985769 | WJLNNBCHI85769C | 0GVL8 | House Bill | WJLN | 9348704 | CMA CGM FLORIDA | 2025-12-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 50 CTN | 630 K | Container Station | NINGBO CHENXI INDUSTRIAL | LEAPERS, INC. | FTS INTL EXPRESS LTD. | CLEANING KIT RUBBER BUFFER |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | CMDUSHZ8025441 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTSZA2640111 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 0TENJ |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MAGIC |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHENZHEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 313 K |
| Weight in KG | 313 KG |
| Quantity | 24 CTN |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CGMU5736321 |
| Commodity Description |
SPORTING TYPE RINGS HS CODE:9013.90.2000 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 19 FL,YANGGUANG BLDG.,#65 SOUTH |
| Address Line 2 | JIEFANG ROAD, |
| Address Line 3 | NINGBO, CHINA 315010 |
| Consignee Name | FOREVERLAST INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1456 E CEMETERY ROAD HALLETTSVILLE, |
| Address Line 2 | TX 77964 |
| Notify Party Name | FOREVERLAST INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1456 E CEMETERY ROAD HALLETTSVILLE, |
| Address Line 2 | TX 77964 |
| Container Number | CGMU5736321 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M4500418 |
| Seal Number 1 | M4500418 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | SPORTING TYPE RINGS HS CODE:9013.90.2000 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | FEL ( IN TRI) C NO: MADE IN CHINA NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 141 | 2026-04-09 |
| Los Angeles, California | 117 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 28 | 2021-11-23 |
| New York, New York | 23 | 2021-04-01 |
| Tacoma, Washington | 21 | 2021-10-21 |
| Seattle, Washington | 6 | 2018-03-08 |
| Oakland, California | 5 | 2026-02-19 |
| Miami, Florida | 3 | 2025-07-18 |
| Chicago, Illinois | 2 | 2014-10-18 |
| Houston, Texas | 1 | 2022-03-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 255 | 2026-05-16 |
| Yantian China (Mainland) | 69 | 2026-05-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 15 | 2021-08-18 |
| Nansha China (Mainland) | 2 | 2025-11-29 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2017-01-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2025-12-03 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-07-09 |
| Pusan South Korea | 1 | 2017-12-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2016-07-20 |
| Kobe Japan | 1 | 2015-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Chenxi Industrial Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO., LTD | ROOM 1302,13 FL.,XINGYE INDUSTRIAL BLDG,901 BAIZHANG EAST ROAD, NINGBO CHINA | 2023-04-12 | 57 |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO., LTD | ROOM 1302, 13 FL., XINGYE INDUSTRIAL BLDG, 901 BAIZHAN NINGBO, ZHEJIANG CN | 2017-10-27 | 31 |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO., LTD | 2017-11-29 | 23 | |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO.,LTD. | 2025-07-09 | 21 | |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO.,LTD. | 2017-03-08 | 16 | |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO.,LTD | 2021-11-23 | 14 | |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO.LTD | 2021-05-14 | 12 | |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO., LTD | 2016-07-29 | 11 | |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO., LTD | 2019-02-14 | 10 | |
| NINGBO CHENXI INDUSTRIAL CO.,LTD | 2018-10-19 | 10 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Ningbo Chenxi Industrial Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-09 | 27 | |
| 2022-07-21 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||