There are a total of 2,547 bills of lading on file for Ningbo Zhongce E.T Electronics Co. between October 29th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 2,547 bills of lading, 22 were within the past 30 days and 51 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,547 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,547 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 22 |
| Records in Last 90 Days | 51 |
| Records in the Past Year | 209 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Zhongce E.T Electronics Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Zhongce E.T Electronics Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PACIFIC TRANSFORMER CORP. | May 2026 | 1,380 | 86 |
| ADEMCO | May 2026 | 15,234 | 82 |
| LENNOX MANUFACTURING INC | May 2026 | 1,508 | 75 |
| GMI HOLDINGS INC | May 2026 | 2,479 | 64 |
| THE GENIE COMPANY | May 2026 | 922 | 61 |
| THE CHAMBERLAIN GROUP INC | May 2026 | 16,081 | 55 |
| BROKERAGE & LOGISTICS SOLUTIONS | May 2026 | 680 | 52 |
| GENIE COMPANY | Feb 2026 | 1,389 | 46 |
| LENNOX INDUSTRIES INC | May 2026 | 4,382 | 41 |
| ADVANCED DISTRIBUTOR PRODUCTS LLC | Mar 2026 | 763 | 39 |
| ALLIED AIR ENTERPRISES INC | May 2026 | 1,429 | 34 |
| STRYKER MEDICAL | May 2026 | 1,783 | 30 |
| HUBBELL ELECTRICAL PRODUCTS | May 2026 | 998 | 30 |
| WNC USA CORPORATION | May 2026 | 1,566 | 28 |
| ICS FARMERS BRANCH WAREHOUSE | May 2026 | 93 | 28 |
| HAYWARD INDUSTRIES INC | May 2026 | 6,530 | 23 |
| MARCOLE ENTERPRISES | May 2026 | 69 | 22 |
| HILL ROM | May 2026 | 5,491 | 20 |
| OVERHEAD DOOR CORPORATION | May 2026 | 1,100 | 18 |
| RESIDEO | May 2026 | 3,356 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Zhongce E.T Electronics Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | SMLMNJED6H108200 | TLKPNGBCHI65023X | 2603E | House Bill | TLKP | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 28 PKG | 14,490 KG | Container Yard | NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS | ICS FARMERS BRANCH WAREHOUSE | TRANSFORMER TUBE FITTINGS OF REFINED COPPER( PARTS USED ON AIR CONDITIONER: FITTING TUBE) WIRE HARNESS USED IN AIR-CONDITIONER P... | |
| 2026-05-25 | OOLU8882014920 | AMIGL260194032A | 109E | House Bill | AMIG | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2 CTN | 668 KG | House to House | NINGBO ZHONGCE E T ELECTRONICS CO | PACIFIC TRANSFORMER CORP | SILVERWINGS UNIQUE INC | TRANSFORMER |
| 2026-05-23 | ZIMUNGB20616743 | EXDO62R0545921 | GN615 | House Bill | EXDO | 9290555 | ZIM NEWARK | 2026-05-21 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 20 CAS | 18,916 KG | Pier to Pier | NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS | OVERHEAD DOOR CORPORATION | TRANSFORMER HTS: 850431 | |
| 2026-05-22 | HLCUNG12601TTPI4 | EXDO62R0545922 | 615E | House Bill | EXDO | 9303534 | MAERSK SAIGON | 2026-05-21 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 16 CAS | 16,416 KG | House to House | NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS | OVERHEAD DOOR CORPORATION | TRANSFORMER HTS: 850431 | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | ONEYNB6BC5070300 |
|---|---|
| House BOL # | EFLR13226089685 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EFLR |
| Voyage # | 019E |
| IMO # | 9792682 |
| Vessel Name | YM TRANQUILITY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18240 KG |
| Weight in KG | 18,240 KG |
| Quantity | 19 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU3356202 |
| Commodity Description |
XFMR,DUAL 120 PRIMARY,23 SECON |
| Shipper Name | NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.189 JUCAI RD.WANGCHUN INDUSTRIAL |
| Address Line 2 | PARK |
| City | NINGBO |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HAYWARD INDUSTRIES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 61 WHITECAP DR |
| City | NORTH KINGSTOWN |
| State Province | RI |
| Zip Code | 02852 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HAYWARD INDUSTRIES C/O CH ROBINSON |
|---|---|
| Address Line 1 | 3525 WHITEHALL PARK DR BLDG 6 STE 2 |
| Address Line 2 | 00 |
| City | CHARLOTTE |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28273 |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU3356202 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDY40630 |
| Seal Number 1 | CNDY40630 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XFMR,DUAL 120 PRIMARY,23 SECON |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000018240 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,197 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 803 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 309 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 63 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 56 | 2026-03-16 |
| Tacoma, Washington | 56 | 2025-11-06 |
| Miami, Florida | 22 | 2022-06-29 |
| New York, New York | 12 | 2022-06-21 |
| Seattle, Washington | 11 | 2025-08-06 |
| Oakland, California | 6 | 2025-04-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 2,381 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 113 | 2025-08-25 |
| Pusan South Korea | 49 | 2026-04-02 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2015-04-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2017-11-09 |
| Kajang Malaysia | 1 | 2015-04-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Zhongce E.T Electronics Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO. | NO.189 JUCAI ROAD WANGCHUN INDUSTRY PARK NINGBO CN | 2025-09-27 | 133 |
| NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO. | NO.189 JUCAI ROAD WANGCHUN INDUSTRY NINGBO 315177 CN | 2025-06-18 | 61 |
| NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO. | 2025-09-04 | 6 | |
| NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO L | 2025-10-04 | 269 | |
| NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO LTD | 2025-10-07 | 246 | |
| NINGBO ZHONGCE E.T ELEC CO LTD | 2017-06-09 | 143 | |
| NINGBO ZHONGCE ELECTRONICS | 2024-10-03 | 124 | |
| NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO L | 2021-11-19 | 94 | |
| NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS CO | 2020-10-29 | 75 | |
| NINGBO ZHONGCE E.T ELECTRONICS | 2026-05-23 | 73 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Ningbo Zhongce E.T Electronics Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-30 | 59 | |
| 2024-01-09 | 1 | |
| 2023-12-11 | 1 | |
| 2022-04-12 | 1 | |
| 2021-10-01 | 1 | |
| 2013-09-18 | 1 | |
| 2012-12-12 | 1 | |
| 2012-10-30 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||