There are a total of 192 bills of lading on file for Ningbo Zhouqi Health Technology between April 19th, 2021 and May 20th, 2026.
Of those 192 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 192 |
|---|---|
| Shipper Records | 197 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 19th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 73 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Ningbo Zhouqi Health Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Ningbo Zhouqi Health Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OTA WORLD LLC | May 2026 | 2,632 | 62 |
| AMERICAN CROCODILE INTL GROUP INC | Mar 2026 | 216 | 37 |
| INFINITE CREATIVE ENTERPRISES INC | May 2026 | 1,672 | 31 |
| AJX DISTRIBUTION LLC | Sep 2024 | 383 | 29 |
| YOUNEED ENT. LTD | Mar 2026 | 124 | 5 |
| UME WORLD LLC | Nov 2025 | 25 | 5 |
| HITRONS TECH INC | May 2025 | 26 | 3 |
| DS PRO SERVICES | Oct 2025 | 19 | 3 |
| Apr 2026 | 7 | 2 | |
| May 2026 | 2 | 2 | |
| CMSF LLC | Sep 2025 | 22 | 2 |
| WORK TOGETHER GROUP INC. | Mar 2026 | 12 | 1 |
| TOBI TONI | Apr 2026 | 16 | 1 |
| SINCERITY TRADING INC | Mar 2024 | 11 | 1 |
| Sep 2024 | 2 | 1 | |
| Oct 2024 | 9 | 1 | |
| Nov 2023 | 8 | 1 | |
| AMERICA CROCODILE INTERNATIONAL | Nov 2022 | 31 | 1 |
| Nov 2021 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Zhouqi Health Technology.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | HLCUNG12602RHSN6 | CHSL547670082NGB | 614E | House Bill | CHSL | 9526928 | MAERSK LAVRAS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 174 PKG | 12,570 KG | Container Yard | NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY CO | INFINITE CREATIVE ENTERPRISES INC | MASSAGE CHAIR SPARE PARTSPO 122341 122617 | |
| 2026-05-14 | HDMUNBOZ5TC58200 | SFOKHT26036912 | 0104E | House Bill | SFOK | 9789972 | YM TRUST | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 55 CTN | 6,620 K | Pier to Pier | NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | TRUE LIFE MASSAGE CHAIR | TRUE LIFE MASSAGE CHAIR | MASSAGE CHAIR AND SPARE PARTS |
| 2026-05-13 | CMDUNGP3491519 | OERT215716P00058 | 069E | House Bill | OERT | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 125 CTN | 14,780 KG | Container Yard | NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | OTA WORLD LLC | OTA WORLD LLC | MASSAGE CHAIR OTA3069 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" |
| 2026-05-08 | CMDUNGP3471980 | OERT215716P00057 | 065E | House Bill | OERT | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 290 CTN | 23,520 KG | Pier to Pier | NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | OTA WORLD LLC | OTA WORLD LLC | MASSAGE CHAIR OTA3064 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | ONEYNB6BF1786900 |
|---|---|
| House BOL # | OERT215716P00060 |
| Manifest Number | 428114 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | 0253E |
| IMO # | 9952696 |
| Vessel Name | ONE REASSURANCE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24560 KG |
| Weight in KG | 24,560 KG |
| Quantity | 226 CTN |
| Volume | 264 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
SEKU4401242 TCLU6480076 BEAU5414905 TCLU8477338 |
| Commodity Description |
MASSAGE CHAIR OTA2931 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" MASSAGE CHAIR OTA2931 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" MASSAGE CHAIR OTA2931 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" MASSAGE CHAIR OTA2931 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Shipper Name | NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.517, GUANSHEN ROAD, BINHAI |
| Address Line 2 | ECONOMIC DEVELOPMENT DISTRICT, |
| Address Line 3 | CIXI, ZHEJIANG 315311 CHINA |
| Consignee Name | OTA WORLD LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1001 W CROSBY RD, CARROLLTON TX |
| Address Line 2 | 75006 |
| Notify Party Name | OTA WORLD LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1001 W CROSBY RD, CARROLLTON TX |
| Address Line 2 | 75006 |
| Container Number | SEKU4401242 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDY32842 |
| Seal Number 1 | CNDY32842 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MASSAGE CHAIR OTA2931 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | TCLU6480076 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDY32850 |
| Seal Number 1 | CNDY32850 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MASSAGE CHAIR OTA2931 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | BEAU5414905 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDY32936 |
| Seal Number 1 | CNDY32936 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MASSAGE CHAIR OTA2931 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | TCLU8477338 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDY33081 |
| Seal Number 1 | CNDY33081 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MASSAGE CHAIR OTA2931 SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SO LID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 64 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 46 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2025-12-18 |
| Oakland, California | 18 | 2025-09-08 |
| Norfolk, Virginia | 12 | 2026-03-20 |
| Houston, Texas | 9 | 2026-05-14 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2026-03-02 |
| Seattle, Washington | 3 | 2025-01-09 |
| Tampa, Florida | 2 | 2026-02-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 182 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2021-10-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Zhouqi Health Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | NO.517, GUANSHEN ROAD, BINHAI ECONOMIC DEVELOPMENT DISTRICT, CIXI, ZHEJIANG 315311 CHINA | 2026-05-21 | 29 |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | NO 517 GUANSHEN ROAD BINHAI ECON OMIC DEVELOPMENT DISTRICT CIXI ZH EJIANG PROVINCE | 2026-03-02 | 22 |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | 2026-04-09 | 4 | |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | 2026-05-14 | 1 | |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | 2025-11-10 | 1 | |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | 2026-03-20 | 1 | |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | 2026-02-27 | 1 | |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | 2025-12-01 | 1 | |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | 2025-10-23 | 1 | |
| NINGBO ZHOUQI HEALTH TECHNOLOGY | 2026-02-19 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Ningbo Zhouqi Health Technology.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-09 | 5 |
Below are the top 1 email addresses on file for Ningbo Zhouqi Health Technology.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-09 | 5 |