There are a total of 151 bills of lading on file for Ningbo Zigguo Imp. & EXP. Co., Ltd between May 25th, 2020 and May 16th, 2026.
Of those 151 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 151 |
|---|---|
| Shipper Records | 151 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 25th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 34 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Zigguo Imp. & EXP. Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Zigguo Imp. & EXP. Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ETOPTA E-COMMERCE LTD | Apr 2026 | 1,305 | 8 |
| VERTS BRAND CO. | Dec 2025 | 816 | 7 |
| RAPID TRADE INC | May 2026 | 1,796 | 5 |
| GGB INTERNATIONAL TRADE LTD | May 2026 | 623 | 5 |
| FLY MING TRADING INC | May 2026 | 379 | 5 |
| AISTRIBUTE TRADING INC. | Feb 2026 | 841 | 5 |
| ZENITHWORKS | Apr 2026 | 912 | 4 |
| W&W INTERNATIONAL LLC | Mar 2026 | 2,697 | 4 |
| PEAK PERFORMANCE GROUP | Oct 2025 | 1,011 | 4 |
| NEW CREATION INC | May 2026 | 1,127 | 4 |
| DUSAND TRADING LLC | Jan 2025 | 1,152 | 4 |
| VOUI TRADING INC | Apr 2024 | 946 | 3 |
| TORROMY INC | May 2026 | 212 | 3 |
| REUSMU TRADING LLC | Mar 2025 | 209 | 3 |
| ONE SUPER TRADING INC | Jul 2024 | 442 | 3 |
| FLYING EAGLE INC | Dec 2024 | 347 | 3 |
| BRIWELL INC | May 2026 | 223 | 3 |
| QNJKJHFOIN INC | May 2026 | 231 | 2 |
| NEW FUSION INC | May 2026 | 208 | 2 |
| JAWICH IMPORT AND EXPORT CO., LTD | May 2026 | 557 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Zigguo Imp. & EXP. Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | EGLV143661522572 | NKILNBJJ26040573 | 1218E | House Bill | NKIL | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,736 CTN | 16,832 K | NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. | TORROMY INC | FIN WHALE LOGISTICS INC. | EXTENSION CORD OUTDOOR FURNITURE FABRIC BAGHA NGING PLANTER WOOLLEN BLANKET SOLAR LIGHTS SU NNYFEEL FOLDING CHAIR | |
| 2026-05-19 | EGLV143661522564 | NKILNBJJ26040572 | 1218E | House Bill | NKIL | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,215 CTN | 19,483 K | NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. | BRIMWELL | BRIMWELL | EXTENSION CORD BLANKET RV LEVELING BLOCKS RV SLIDE OUT SEAL OUTDOOR SHOWER KITSCREEN DOOR SLIDE ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS W... | |
| 2026-05-16 | HDMUNBOZM0U25600 | NKILNBJJ26040658 | 0013E | House Bill | NKIL | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,455 CTN | 19,724 K | Pier to Pier | NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. | BRIMWELL | BRIMWELL | SPRING SPINDLE PET BED BLANKET TV MOUNT RV SL IDE OUT SEAL STACK JACK OUTDOOR SHOWER KIT EL ECTRIC CORDS WITH CONNECTORS RV LEVE... |
| 2026-05-02 | CMDUNGP3502150 | NGAGGAAX502150 | 1216E | House Bill | NGAG | 9604081 | EVER LOGIC | 2026-05-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,512 CTN | 17,551 KG | Pier to Pier | NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. | NEW FUSION INC | QI LIN TRADE | PILLOW PLASTIC CARPET PLASTIC CARPET PLAST IC CARPET PET ACCESSORIES PET ACCESSORIES CANOPY FLAG SUNSHADE SURROUND HUG PILLOW CA... |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | EGLV143663114650 |
|---|---|
| House BOL # | SHNLB26040520 |
| Manifest Number | 554852 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHNL |
| Voyage # | 1218E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LEGACY |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17167 KG |
| Weight in KG | 17,167 KG |
| Quantity | 1139 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BSIU5005960 |
| Commodity Description |
ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS RV LEVELING BLOCKS TIRE COVER ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS OUTDOOR SHOWER KIT SCREEN DOOR SLIDE RV SLIDE OUT SEAL BOAT COVER RV STEP RUG RV LEVELING BLOCKS TV MOUNT SPEAKER MOUNT |
| Shipper Name | NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2204-2205, 22ND FLOOR, NO. 777 LING |
| Address Line 2 | QIAO ROAD, HAISHU DISTRICT, NINGBO |
| City | NINGBO |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ZENCRAFT SOLUTIONS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 25124 SPRINGFIELD CT STE 320 |
| Address Line 2 | VALENCIACA91355 |
| City | VALENCIA |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | QI LIN TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 15902 HALLIBURTON RD SUITE A #59, |
| Address Line 2 | HACIENDA HEIGHTS CA 91745 |
| City | HEIGHTS |
| Country Code | US |
| Container Number | BSIU5005960 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDUA7075 |
| Seal Number 1 | EMCDUA7075 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS RV LEVELING BLOCKS TIRE COVER ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS OUTDOOR SHOWER KIT SCREEN DOOR SLIDE RV SLIDE OUT SEAL BOAT COVER RV STEP RUG RV LEVELING BLOCKS TV MOUNT SPEAKER MOUNT |
| Additional Cargo 1 | MONITOR MOUNT COMPUTER MOUNT WOOLLEN BLANKET FABRIC BAG HANGING PLANTER TENT MAT PICTURE FRAMES |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 66 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 38 | 2026-03-26 |
| Oakland, California | 27 | 2026-03-07 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2025-11-04 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2025-04-01 |
| New York, New York | 2 | 2026-04-27 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-12-22 |
| Houston, Texas | 2 | 2024-11-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 150 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-06-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Zigguo Imp. & EXP. Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD | ROOM 15-4, BUILDING 001, NO. 69 CHE JIAO STREET,HAISHU DISTRICT,,NINGB O,CN | 2025-10-04 | 22 |
| NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD | ADD: ROOM 15-4, BUILDING 001, NO. 69 CHE JIAO STREET, HAISHU NINGBO 315000 CN | 2025-10-07 | 14 |
| NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD | 2025-08-25 | 5 | |
| NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD | 2025-08-09 | 3 | |
| NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD | 2025-09-22 | 1 | |
| NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD | 2025-05-28 | 1 | |
| NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD | 2023-04-21 | 6 | |
| NINGBO ZIGGUO IMP & EXP CO., LTD | 2025-02-18 | 5 | |
| NINGBO ZIGGUO IMP & EXP CO., LTD | 2025-02-20 | 5 | |
| NINGBO ZIGGUO IMP. & EXP. CO., LTD | 2020-11-26 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||