There are a total of 228 bills of lading on file for Ninghai Dingli Valve Co.,Ltd. between October 23rd, 2018 and May 15th, 2026.
Of those 228 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 228 |
|---|---|
| Shipper Records | 228 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 32 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGHAI DINGLI VALVE CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Ninghai Dingli Valve Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Ninghai Dingli Valve Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CONTROL DEVICES LLC | May 2026 | 832 | 109 |
| PREECE PRECISION LLC | May 2026 | 118 | 32 |
| CRAMER DECKER INDUSTRIES | May 2026 | 1,420 | 30 |
| Apr 2026 | 3 | 1 | |
| NEWTRANS OVERSEAS, INC. | May 2026 | 1,855 | 1 |
| DIVERSCO | Nov 2025 | 23 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ninghai Dingli Valve Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NINGDE CHAOXIN HOUSEHOLD PRODUCTS C | May 2026 | 87 | 9 |
| NINGDE GUOXIN TRADE CO.,LTD | May 2026 | 551 | 3 |
| NINGDE TOP MOTOR CO.,LTD. | May 2026 | 723 | 20 |
| NINGDE WANXING FOOD | May 2026 | 105 | 32 |
| NINGDE XINGGUANG FOOD CO., LTD. | Apr 2026 | 166 | 10 |
| NINGDE YIBANG FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 168 | 2 |
| NINGDEZHENGZANWANGLUOKEJIYOUXIANGON | Jun 2025 | 319 | 0 |
| NINGGUO NIXI SEALS TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 112 | 9 |
| NINGHAI ANXIAN DESIGN SERVICE STUDI | Oct 2024 | 366 | 0 |
| NINGHAI COUNTY JIMEITE ELECTRONICS | May 2026 | 479 | 5 |
| NINGHAI FIREBIRD IMP EXP CO LTD | May 2026 | 368 | 10 |
| NINGHAI FUMEI SPORTS STATIONARY ARTICLES CO.,LTD | Mar 2026 | 250 | 3 |
| NINGHAI HUIHUI STATIONERY CO.,LTD | May 2026 | 322 | 4 |
| NINGHAI JIANPAI AUTOMOTIVE ACCESSOR | May 2026 | 439 | 4 |
| NINGHAI LEADER HARDWARE&TOOLS CO. | May 2026 | 179 | 2 |
| NINGHAI MINGDA CRAFTS CO.,LTD | Oct 2024 | 217 | 0 |
| NINGHAI RAYGUANG HORSEMANSHIP PRODU | May 2026 | 221 | 9 |
| NINGHAI SANMIN METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 405 | 1 |
| NINGHAI VIYAT COOKWARE CO.,LTD | May 2026 | 298 | 5 |
| NINGHAI XINGDA LEISURE PRODUCTS CO. | Apr 2026 | 516 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-18 | HLCUNG12512SLBU9 | HYSLNNGB02260512 | 608E | House Bill | HYSL | 9289946 | MAERSK SARNIA | 2026-03-17 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1,551 CTN | 19,532 K | Container Yard | NINGHAI DINGLI VALVE | CONTROL DEVICES,LLC | CONTROL DEVICES,LLC | VALVES VALVE FITTINGS(VALVE SAFETIES) |
| 2026-03-09 | ONEYNB5JBR944700 | ECUWNGBPDX00708 | 089E | House Bill | ECUW | 9444261 | ONE PREMIUM | 2026-03-08 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 110 PKG | 1,246 KG | Container Yard | NINGHAI DINGLI VALVE | PREECE PRECISION LLC | VALVES BRASS FITTINGS STAINLESS STEEL FITTI NGS | |
| 2026-03-07 | OOLU2166058760 | DLVRHRL01194 | 1208E | House Bill | DLVR | 9595450 | EVER LASTING | 2026-03-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 75 CTN | 1,065 K | House to House | NINGHAI DINGLI VALVE | CONTROL DEVICES, LLC | CONTROL DEVICES, LLC | BRASS VALVES |
| 2026-03-07 | OOLU2166058760 | DLVRHRL02117 | 1208E | House Bill | DLVR | 9595450 | EVER LASTING | 2026-03-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 300 CTN | 2,436 K | House to House | NINGHAI DINGLI VALVE | CONTROL DEVICES, LLC | CONTROL DEVICES, LLC | BRASS VALVES |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | EGLV143662140509 |
|---|---|
| House BOL # | AMIGL260131332A |
| Manifest Number | 426724 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMIG |
| Voyage # | 1216E |
| IMO # | 9604081 |
| Vessel Name | EVER LOGIC |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2378 KG |
| Weight in KG | 2,378 KG |
| Quantity | 151 CTN |
| Volume | 4 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CAAU5888300 |
| Commodity Description |
STAINLESS STEEL FITTINGS BRASS FITTINGS |
| Shipper Name | NINGHAI DINGLI VALVE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 18 CHANGJIE DVELOPMENT ZONE NINGHAI |
| Address Line 2 | NINGBO CHINA 315601 |
| Consignee Name | CRAMER DECKER INDUSTRIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 1300 WAKEHAM AVE SUITE A |
| Address Line 2 | SANTA ANA CA 92705 |
| Notify Party Name | CRAMER DECKER INDUSTRIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 1300 WAKEHAM AVE SUITE A |
| Address Line 2 | SANTA ANA CA 92705 |
| Container Number | CAAU5888300 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCXLC0504 |
| Seal Number 1 | EMCXLC0504 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | STAINLESS STEEL FITTINGS BRASS FITTINGS |
| Marks and Numbers 1 | CRAMERDECKER PALLET |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 81 | 2026-05-02 |
| Long Beach, California | 77 | 2025-10-18 |
| Tacoma, Washington | 63 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 6 | 2025-08-04 |
| Oakland, California | 1 | 2021-01-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 218 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-03-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2023-07-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ninghai Dingli Valve Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGHAI DINGLI VALVE CO.,LTD. | 18 CHANGJIE DEVELOPMENT ZONE, NINGHAI,NINGBO,CHINA 315601 | 2025-08-29 | 53 |
| NINGHAI DINGLI VALVE CO., LTD. | #18 CHANGJIE DEVELOPMENT ZONE, NINGHAI,NINGBO,CHINA 315601 | 2022-02-05 | 32 |
| NINGHAI DINGLI VALVE CO., LTD. | 2025-09-29 | 24 | |
| NINGHAI DINGLI VALVE CO.,LTD. | 2023-03-04 | 16 | |
| NINGHAI DINGLI VALVE CO LTD | 2021-06-09 | 16 | |
| NINGHAI DINGLI VALVE CO., LTD | 2024-12-07 | 13 | |
| NINGHAI DINGLI VALVE CO., LTD | 2025-06-23 | 11 | |
| NINGHAI DINGLI VALVE CO LTD | 2025-09-09 | 10 | |
| NINGHAI DINGLI VALVE CO., LTD | 2023-12-29 | 8 | |
| NINGHAI DINGLI VALVE | 2026-05-18 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||