There are a total of 94 bills of lading on file for Ningxia Dvfood Co., Ltd. between February 16th, 2018 and May 14th, 2026.
Of those 94 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 94 |
|---|---|
| Shipper Records | 94 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 16th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGXIA DVFOOD CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Ningxia Dvfood Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Ningxia Dvfood Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SILVA INTERNATIONAL INC | May 2026 | 6,282 | 78 |
| WORLEE NATURAL PRODUCTS (CANADA) IN | May 2026 | 266 | 4 |
| ALTIUS SPICES & SEASONINGS INC. | May 2026 | 349 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningxia Dvfood Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NINGHAI ZHONGJIE BRUSH CO.,LTD | May 2026 | 108 | 5 |
| NINGHAI ZHOUYUAN MOLDING CO.,LTD | Jan 2025 | 205 | 0 |
| NINGHANG TARDE AGENCY CO., LTD | May 2026 | 1,025 | 35 |
| NINGHUA COUNTY NINGTAI TRADING CO. | Jun 2024 | 100 | 0 |
| NINGJIN COUNTY HONGDA VALVE CO. | Mar 2026 | 113 | 5 |
| NINGJIN GELAIENSI TRADE CO.,LTD | Nov 2021 | 128 | 0 |
| NINGJIN MEIRUIHE CAR ACCESSORIES CO. LTD. | Mar 2026 | 292 | 1 |
| NINGJIN XINRUI FITNESS EQUIPMENT | Jul 2024 | 133 | 0 |
| NINGLILY LIMITED | Apr 2026 | 263 | 69 |
| NINGXIA BEILITE CHEMICAL CYANAMIDE | May 2026 | 74 | 9 |
| NINGXIA HENGKANG TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 145 | 20 |
| NINGXIA LIHE FOOD COMPANY LIMITED | May 2026 | 183 | 3 |
| NINGXIA LIRONG BIOTECHNOLOGY CO. | May 2026 | 217 | 13 |
| NINGXIA QIYUAN PHARMACEUTICAL CO. | May 2026 | 364 | 3 |
| NINGXIA SHENZHOU TIRE CO.,LTD | May 2026 | 1,035 | 15 |
| NINGXIA ST. EDENWEISS INTERNATIONAL | Jan 2026 | 120 | 0 |
| NINGXIA WANXIANGYUAN BIOLOGICAL TEC | May 2026 | 162 | 14 |
| NINGXIA WOLFBERRY GOJI INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 284 | 1 |
| NINGXIA XINYUE CHEMICAL CO.,LTD | May 2026 | 212 | 29 |
| NINGYANG PINEAPPLE HEAD DEPARTMENT | May 2026 | 506 | 78 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | MEDUYF301731 | 615N | In-bond Automated | MEDU | 9398371 | MSC IVANA | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 940 CTN | 19,740 K | House to House | NINGXIA DVFOOD | SILVA INTERNATIONAL INC | UNIVERSAL LEAF TOBACCO | DEHYDRATED RED BELL PEPPER 9X9MM PO NO.XXXXXX 82369 FDA REGISTRATION NO.:18068433598 THIS C ONTAINER DOES NOT CONTAIN SOLID WOOD... | |
| 2026-05-05 | MEDUYF304032 | 615N | In-bond Automated | MEDU | 9398371 | MSC IVANA | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,170 CTN | 18,720 K | House to House | NINGXIA DVFOOD | SILVA INTERNATIONAL INC | UNIVERSAL LEAF TOBACCO | DEHYDRATED GREEN BELL PEPPER 9MM PO NO.XXXXXX 82218 FDA REGISTRATION NO.:18068433598 THIS C ONTAINER DOES NOT CONTAIN SOLID WOOD... | |
| 2026-04-17 | MEDUYF035263 | PUSJS2601587847 | UK611 | House FROB | PUSJ | 9778117 | MSC NITYA B | 2026-04-16 | SEATTLE, WASHINGTON | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 162 CTN | 3,402 KG | House to House | NINGXIA DVFOOD | ALTIUS SPICES & SEASONINGS INC. | RED BELL PEPPER | |
| 2026-04-10 | MEDUYF073587 | 611N | In-bond Automated | MEDU | 9399052 | MSC EMANUELA | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,170 CTN | 18,720 K | House to House | NINGXIA DVFOOD | SILVA INTERNATIONAL INC | UNIVERSAL LEAF TOBACCO | DEHYDRATED TOMATO FLAKES XXMM PO NO.: FDA REGISTRATION NO.: TH IS CONTAINER DOES NOT CONTAIN SOLID WOODPACKI NG MATERIAL | |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | MEDUYF256885 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 615N |
| IMO # | 9398371 |
| Vessel Name | MSC IVANA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | TIANJINXINGANG |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18720 K |
| Weight in KG | 18,720 KG |
| Quantity | 1170 CTN |
| Volume | 67 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU8288104 |
| Commodity Description |
DEHYDRATED TOMATO FLAKES 10X10X3MM PO NO.XXXX 0080351 FDA REGISTRATION NO.:18068433598 THIS CONTAINER DOES NOT CONTAIN SOLID WOODPACKING MATERIAL |
| Shipper Name | NINGXIA DVFOOD CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIAL DISTRICT, YANCHI COUNTY, |
| Address Line 2 | YINCHUAN 64 751500 CHINA |
| Consignee Name | SILVA INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 523 NORTH ASH STR |
| Address Line 2 | MOMENCE IL 60954 UNITED STATES |
| Notify Party Name | UNIVERSAL LEAF TOBACCO CO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9201 FOREST HILL AVENUE |
| Address Line 2 | RICHMOND VA 23235 UNITED STATES |
| Container Number | MSDU8288104 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46494039 |
| Seal Number 1 | FX46494039 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DEHYDRATED TOMATO FLAKES 10X10X3MM PO NO.XXXX 0080351 FDA REGISTRATION NO.:18068433598 THIS CONTAINER DOES NOT CONTAIN SOLID WOODPACKING MATERIAL |
| Marks and Numbers 1 | DEHYDRATED TOMATO PIECES DV0406-3 : N.W.15KG SILVA NO. 46-20250080351 PRODUCT OF CHINA ON 01/01/2026 NINGXIA DVFOOD CO., LTD. INDUSTRIA L DISTRICT, YANCHI COUNTY, NINGXIA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 40 | 2026-05-05 |
| Los Angeles, California | 31 | 2026-05-15 |
| Seattle, Washington | 13 | 2026-04-17 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2026-02-02 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2023-10-26 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2023-09-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 44 | 2026-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 19 | 2025-12-13 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 11 | 2026-04-17 |
| Xingang China (Mainland) | 11 | 2026-02-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 5 | 2022-05-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2025-08-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2023-10-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningxia Dvfood Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGXIA DVFOOD CO., LTD. | INDUSTRIAL DISTRICT, YANCHI COUNTY, NINGXIA, CHINA,YANCHI,CN | 2025-06-06 | 10 |
| NINGXIA DVFOOD CO., LTD. | INDUSTRIAL DISTRICT,YANCHI COUNTY,751500 NINGXIA,CHINA NINGXIA CN | 2025-08-06 | 5 |
| NINGXIA DVFOOD CO., LTD. | 2025-09-12 | 2 | |
| NINGXIA DVFOOD CO., LTD. | 2025-06-23 | 1 | |
| NINGXIA DVFOOD CO., LTD. | 2024-03-18 | 14 | |
| NINGXIA DVFOOD COMPANY LIMITED | 2026-02-21 | 9 | |
| NINGXIA DVFOOD CO.,LTD. | 2025-07-15 | 9 | |
| NINGXIA DVFOOD CO., LTD. | 2024-12-09 | 6 | |
| NINGXIA DVFOOD | 2026-05-15 | 5 | |
| NINGXIA DVFOOD | 2026-05-05 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||