There are a total of 630 bills of lading on file for Shanghai Tailan Info Tech Co.,Ltd between June 9th, 2021 and May 22nd, 2026.
Of those 630 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 41 were within the past 90 days.
| Total Records | 630 |
|---|---|
| Shipper Records | 630 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 9th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 41 |
| Records in the Past Year | 323 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Tailan Info Tech Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Tailan Info Tech Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TINY LAND INC. | May 2026 | 1,017 | 571 |
| LXQ INT'L MARKETING INC | May 2026 | 509 | 14 |
| SUPER HAN LTD | Aug 2025 | 1,083 | 4 |
| JANTA TRADING LLC | Sep 2025 | 391 | 4 |
| BYMUP TRADING LLC | Aug 2025 | 212 | 4 |
| WEALTHY BABYSHARK INC | Jul 2023 | 3,442 | 3 |
| JCT GROUP INC | Nov 2025 | 1,367 | 3 |
| J&A INTERNATIONAL LLC | Apr 2026 | 2,910 | 3 |
| W&W INTERNATIONAL LLC | Mar 2026 | 2,697 | 2 |
| TING YUN INC | Oct 2024 | 1,059 | 2 |
| RAPID TRADE INC | May 2026 | 1,796 | 2 |
| PACITRADE INC | May 2025 | 874 | 2 |
| DAN'S TRADING INC | Apr 2025 | 2,028 | 2 |
| CWR TRADING INC | Dec 2023 | 732 | 2 |
| SHIN KEN INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 1,472 | 1 |
| NEW CREATION INC | May 2026 | 1,127 | 1 |
| MAX WORLD INTERNATIONAL TRADING INC | May 2026 | 2,014 | 1 |
| Aug 2025 | 1 | 1 | |
| LOGO TALK INC | Mar 2025 | 2,532 | 1 |
| KHALACIKN INC | Apr 2026 | 179 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Tailan Info Tech Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SWANY TEXTILE INC. | Nov 2025 | 416 | 0 |
| SHANGHAI SWEET AUTO PARTS CO.,LTD | Feb 2026 | 763 | 0 |
| SHANGHAI SWORD TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 214 | 14 |
| SHANGHAI SYF ENTERPRISE LIMITED | Apr 2026 | 1,130 | 6 |
| SHANGHAI SYNERGY INDUSTRIES CO.,LTD | May 2026 | 285 | 6 |
| SHANGHAI SYNTRANS INTERNATIONAL LOG | May 2026 | 4,451 | 26 |
| SHANGHAI SYP ENGINEERING GLASS COMPANY LIMITED | May 2026 | 409 | 5 |
| SHANGHAI T.HOO CO.,LTD | May 2026 | 450 | 8 |
| SHANGHAI T.R.ZHONGJING IMP & EXP CO | May 2026 | 80 | 5 |
| SHANGHAI T&S EVA BRASS&BRONZE WORKS | Apr 2026 | 210 | 1 |
| SHANGHAI TAINAI BEARING CO.LTD | Apr 2022 | 441 | 0 |
| SHANGHAI TAINIAN INTERNATIONAL LOGI | Dec 2023 | 146 | 0 |
| SHANGHAI TAIPENG TECHNOLOGY CO | May 2026 | 254 | 57 |
| SHANGHAI TAISU MAOYI YOUXIANGONGSI | Jan 2025 | 143 | 0 |
| SHANGHAI TAITONG ELECTROPLATE CO. | Apr 2026 | 427 | 6 |
| SHANGHAI TAIXIONG MAGNETIC INDUSTRY CO. | May 2026 | 73 | 5 |
| SHANGHAI TAIYE HOME FURNISHING CO. | Apr 2026 | 252 | 2 |
| SHANGHAI TAIYU PLASTIC PACKING PROD | May 2026 | 245 | 1 |
| SHANGHAI TAKEMOTO PACKAGES CO.,LTD | Apr 2026 | 391 | 3 |
| SHANGHAI TANCENT INDUSTRIAL CO. | Mar 2025 | 2,589 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | MEDUWU011419 | AMZDCN26YU5QD4LC | UK617 | House Bill | AMZD | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,200 CTN | 10,028 KG | House to House | SHANGHAI TAILAN INFO TECH | TINY LAND INC. | WOODEN TOY WOODEN TOY WOODEN TOY WOODEN TOY WOODEN PLAY KITCHEN WOODEN PLAY REFRIGERATOR | |
| 2026-05-22 | MEDUWU011427 | AMZDCN26OGD5GCAJ | UK617 | House Bill | AMZD | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 870 CTN | 14,475 KG | House to House | SHANGHAI TAILAN INFO TECH | TINY LAND INC. | WOODEN PLAY KITCHEN WOODEN PLAY KITCHEN | |
| 2026-05-22 | MEDUWU011450 | AMZDCN26RKULGHJP | UK617 | House Bill | AMZD | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 730 CTN | 15,410 KG | House to House | SHANGHAI TAILAN INFO TECH | TINY LAND INC. | WOODEN PLAY KITCHEN WOODEN TOY | |
| 2026-05-22 | MEDUWU011435 | AMZDCN26XK73U665 | UK617 | House Bill | AMZD | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,070 CTN | 12,840 KG | House to House | SHANGHAI TAILAN INFO TECH | TINY LAND INC. | WOODEN TOY WOODEN TOY | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-26 |
| Master BOL # | MEDUWU011468 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26VTY76NJB |
| Manifest Number | 556620 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | UK617 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC ANTIGUA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14485 KG |
| Weight in KG | 14,485 KG |
| Quantity | 930 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GAOU7463862 |
| Commodity Description |
WOODEN PLAY KITCHEN WOODEN TOY WOODEN PLAY KITCHEN WOODEN PLAY KITCHEN |
| Shipper Name | SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | BULIDING 1, NO.3387,SHENGDU ROAD SH |
| Address Line 2 | ANGHAI |
| City | MINGHANGQU |
| State Province | SH |
| Zip Code | 201114 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | TINY LAND INC. C/O FBA |
|---|---|
| Address Line 1 | 3300 HOGUM BAY RD NE |
| City | OLYMPIA |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98516 |
| Country Code | US |
| Container Number | GAOU7463862 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47342398 |
| Seal Number 1 | FX47342398 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOODEN PLAY KITCHEN WOODEN TOY WOODEN PLAY KITCHEN WOODEN PLAY KITCHEN |
| Marks and Numbers 1 | TINY LAND INC. TINY LAND INC. TINY LAND INC. TINY LAND INC. |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 207 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 148 | 2026-03-13 |
| Tacoma, Washington | 94 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 57 | 2026-03-10 |
| Savannah, Georgia | 50 | 2026-02-16 |
| Newark, New Jersey | 39 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 30 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 2 | 2023-11-01 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2026-03-11 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-02-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 577 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 47 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 5 | 2026-03-13 |
| Nacala Mozambique | 1 | 2024-02-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Tailan Info Tech Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 3387 SHENDU ROAD SHANGHAI 201112 CN | 2025-10-07 | 88 |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | BULIDING 1, NO.3387,SHENGDU ROAD SHANGHAI 201114 CN | 2025-10-07 | 71 |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 2025-09-27 | 69 | |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 2025-05-31 | 47 | |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 2025-09-27 | 28 | |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 2025-10-04 | 9 | |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 2025-06-02 | 4 | |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 2025-10-06 | 4 | |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 2025-09-12 | 2 | |
| SHANGHAI TAILAN INFO TECH CO.,LTD | 2025-10-04 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shanghai Tailan Info Tech Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-04 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||