There are a total of 260 bills of lading on file for Shaoguan Channel Products Ignition between October 17th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 260 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 260 |
|---|---|
| Shipper Records | 260 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 17th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Shaoguan Channel Products Ignition, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Shaoguan Channel Products Ignition in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHANNEL PRODUCTS | May 2026 | 905 | 104 |
| IGNITION TECHNOLOGIES S .DE R.L. DE | May 2026 | 34 | 14 |
| WISDOM DIGITAL LOGISTICS-WUS | May 2026 | 159 | 3 |
| WEBER STEPHEN PRODUCTS LLC | May 2026 | 6,333 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoguan Channel Products Ignition.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHANYIN COUNTY ZHENZEHENGDE TRADING | May 2026 | 495 | 32 |
| SHANYIN JIALIJIE TRADING CO LLC | May 2026 | 615 | 14 |
| SHANYIN SHANCHONG TRADING CO LLC | Dec 2024 | 548 | 0 |
| SHANZ RESOURCES INC | May 2026 | 136 | 12 |
| SHAO FOODS INCORPORATED | May 2026 | 90 | 6 |
| SHAO GUAN EARLY LIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 243 | 3 |
| SHAO XING JI YUN JIN SHU ZHI PIN CO | Sep 2024 | 92 | 0 |
| SHAO XING NEITE TEXTILE CO.LTD C O | Mar 2026 | 187 | 3 |
| SHAO XING ZI SEN JIA JU CO.,LTD C O | Oct 2025 | 63 | 0 |
| SHAODONG ZIQI TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 67 | 7 |
| SHAOGUAN RISEN TRADING CORPORATION LTD | May 2026 | 177 | 3 |
| SHAOGUAN RUISHENG TRADING CORPORATION LTD | Jun 2023 | 563 | 0 |
| SHAOKAO USA INC | Dec 2025 | 443 | 0 |
| SHAONENG GROUP GUANGDONG LUZH OU ECO TECHNOLOGY CO., LTD. | Mar 2026 | 1,767 | 1 |
| SHAONENG GROUP LUZHOU ECO | May 2026 | 345 | 15 |
| SHAONENG GROUP SHAOGUAN HONGDA GEAR | May 2026 | 537 | 17 |
| SHAOXIG IPO TEXTILE CO..LTD | Feb 2026 | 150 | 0 |
| SHAOXING AI LV TRADING CO.,LTD | May 2026 | 162 | 29 |
| SHAOXING AISHI SHANWU TRADING CO | May 2026 | 843 | 45 |
| SHAOXING AIYU HOMETEXTILE CO. LTD | May 2026 | 1,464 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | OOLU8811357681 | CHSL547683026CAN | 076E | House Bill | CHSL | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 34 PKG | 353 KG | House to House | SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS | WISDOM DIGITAL LOGISTICS | SAFETY CONTROLLER 1 PLTS CONTAINS 34 CTNS | |
| 2026-04-27 | OOLU2167612880 | CHSL547380049CAN | 003E | House Bill | CHSL | 9945916 | COSCO SHIPPING PANAMA | 2026-04-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 572 PKG | 3,645 KG | Container Yard | SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | CHANNEL PRODUCTS.INC | ELCTD ASSY MBT UL . RND ELECTRODE ASSEMBLY MB E A INS ROD NO BRKT . E A ODS W FORMED TIP DSI E A S-PROBE X NUT PAL M X .MM BLK T... | |
| 2026-04-11 | OOLU8811335442 | CHSL545945136CAN | 008E | House Bill | CHSL | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-04-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 200 PKG | 898 KG | House to House | SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS | CHANNEL PRODUCTS.INC | ELECTRODE PLTS CONTAINS CTNS | |
| 2026-04-11 | OOLU8811344950 | CHSL545672732CAN | 008E | House Bill | CHSL | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-04-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 19 PKG | 213 KG | House to House | SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS | WISDOM DIGITAL LOGISTICS | SAFETY CONTROLLER PLTS CONTAINS CTNS | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | OOLU8811362960 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL549493733CAN |
| Manifest Number | 555612 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 011E |
| IMO # | 9949716 |
| Vessel Name | OOCL BAUHINIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHENZHEN CN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1447 KG |
| Weight in KG | 1,447 KG |
| Quantity | 192 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU5745419 |
| Commodity Description |
SAFETY CONTROLLER AND ELECTRODE 4 PLTS CONTAINS 192 CTNS HS CODE 851690 961390 |
| Shipper Name | SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION |
|---|---|
| Address Line 1 | 16 CHUANGYE ROAD, ZHENJIANG DISTRIC |
| City | SHAOGUAN |
| State Province | 44 |
| Zip Code | 512023 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | CHANNEL PRODUCTS.INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 30700 SOLON INDUSTRIAL PKWY, |
| City | SOLON |
| State Province | OH |
| Zip Code | 44139 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU5745419 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYK5683 |
| Seal Number 1 | OOLKYK5683 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SAFETY CONTROLLER AND ELECTRODE 4 PLTS CONTAINS 192 CTNS HS CODE 851690 961390 |
| Marks and Numbers 1 | CHANNEL |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 136 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 70 | 2026-01-26 |
| Seattle, Washington | 28 | 2021-07-29 |
| Tacoma, Washington | 22 | 2021-06-16 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2022-05-11 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-05-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 245 | 2026-05-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 11 | 2019-07-18 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2021-09-21 |
| Pusan South Korea | 1 | 2020-12-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2016-10-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoguan Channel Products Ignition that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | 16CHANGYE ROAD,ZHENJIANG INDUSTRIAL DISTRICT,SHAOGUAN,GUANGDONG,512023, SHAOGUAN 512022 CN | 2025-11-19 | 22 |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | 16 CHUANGYE ROAD, ZHENJIANG DISTRIC SHAOGUAN 512022 CN | 2026-01-12 | 16 |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | 2026-05-23 | 5 | |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | 2026-05-23 | 2 | |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | 2025-09-16 | 1 | |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION SYSTEMS CO.,LTD | 2018-05-05 | 35 | |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | 2020-12-19 | 30 | |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | 2020-07-03 | 17 | |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION SYSTEMS CO., LTD | 2025-09-15 | 15 | |
| SHAOGUAN CHANNEL PRODUCTS IGNITION | 2024-03-20 | 13 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||