There are a total of 61 bills of lading on file for Shaoxing Huaying E-Commerce between April 14th, 2025 and May 21st, 2026.
Of those 61 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 61 |
|---|---|
| Shipper Records | 35 |
| Consignee Records | 28 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 14th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 54 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING HUAYING E-COMMERCE.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Shaoxing Huaying E-Commerce, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Shaoxing Huaying E-Commerce in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHAOXING YINGXIANGHUI E-COMMERCE | May 2026 | 157 | 9 |
| SHAOXING HEHUAN TRADING C | May 2026 | 52 | 9 |
| SHAOXING QINGLUO TRADING | May 2026 | 70 | 7 |
| SHAOXING BENZHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 114 | 7 |
| SHAOXING SHANGMENG TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 67 | 6 |
| SHAOXING QIANFANGHUI TRADING | May 2026 | 54 | 6 |
| SHAOXING YU AN TEXTILE | May 2026 | 308 | 4 |
| SHAOXING WANLING TRADING +S | May 2026 | 42 | 3 |
| SHAOXING GUIYUN E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 91 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Huaying E-Commerce.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHAOXING HENGQUN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 251 | 17 |
| SHAOXING HONGJUE TRADING CO. | May 2026 | 95 | 7 |
| SHAOXING HONGMAO TRADING | Apr 2026 | 296 | 17 |
| SHAOXING HONGXIA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 174 | 5 |
| SHAOXING HONGZHI IMP&EXP CO., LTD | Nov 2025 | 377 | 0 |
| SHAOXING HOYI TEXTILE CO., LTD | May 2026 | 389 | 5 |
| SHAOXING HUAHONG NON-FERROUS FOUNDR | May 2026 | 346 | 8 |
| SHAOXING HUANGDAOPO TRADING CO LTD | Jan 2026 | 162 | 0 |
| SHAOXING HUANXIN IMP. & EXP.CO.,LTD | Apr 2026 | 235 | 1 |
| SHAOXING HUAQIN HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 2,171 | 50 |
| SHAOXING HUIXIN HOME FASHION CO. | May 2026 | 648 | 6 |
| SHAOXING HURONG TEXTILE CO.,LTD | Jan 2026 | 711 | 0 |
| SHAOXING ICEY TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 241 | 6 |
| SHAOXING IGERENJOY IMPORT AND EXPOR | May 2026 | 70 | 11 |
| SHAOXING INTAI GARMENT CO., LTD. | May 2026 | 1,507 | 15 |
| SHAOXING INTERNATIONAL CONSOLIDATED TECHNOLOGY CO.,LTD. | Dec 2024 | 1,347 | 0 |
| SHAOXING IPTO TEXTILE CO., LTD | Mar 2026 | 307 | 1 |
| SHAOXING JEHUA INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 954 | 16 |
| SHAOXING JESSTEX TEXTILES CO.,LTD | Apr 2026 | 247 | 1 |
| SHAOXING JIAME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 732 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | CMDUNGP3517918 | AMZDCN265HUWPLMO | 1218E | House Bill | AMZD | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 937 CTN | 13,630 KG | Pier to Pier | SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | SHAOXING WANLING TRADING +S | TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE COVER CURTAIN | |
| 2026-05-18 | CMDUNGP3517384 | AMZDCN26ZBLXOW7B | 1218E | House Bill | AMZD | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 931 CTN | 14,560 KG | Pier to Pier | SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | SHAOXING WANLING TRADING +S | TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE COVER | |
| 2026-05-11 | EGLV143662448414 | AMZDCN26JVFQPIMX | 1216E | House Bill | AMZD | 9604081 | EVER LOGIC | 2026-05-09 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 925 CTN | 14,500 KG | SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | SHAOXING QIANFANGHUI TRADING | TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE COVER | ||
| 2026-04-18 | EGLV143662447388 | AMZDCN26JY6KPDBE | 1213E | House Bill | AMZD | 9595503 | EVER LEADER | 2026-04-16 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 923 CTN | 14,600 KG | House to House | SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | SHAOXING HEHUAN TRADING | TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE COVER | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | CMDUNGP3470761 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN266YVWZYQG |
| Manifest Number | 553480 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 1217E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LEADING |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14150 KG |
| Weight in KG | 14,150 KG |
| Quantity | 903 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CMAU3584469 |
| Commodity Description |
TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE COVER |
| Shipper Name | SHAOXING HUAYING E-COMMERCE CO., LT |
|---|---|
| Address Line 1 | D CHINA TEXTILE CITY CROSS-BORDER E |
| Address Line 2 | -C OMMERCE INDUSTRIAL PARK |
| City | SHAOXING |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 312000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SHAOXING QIANFANGHUI TRADING CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | TD+SCK8 C/O FBA 600 ERNIE DRIVE |
| City | HOLLISTER |
| State Province | CA |
| Zip Code | 95023 |
| Country Code | US |
| Container Number | CMAU3584469 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9523728 |
| Seal Number 1 | M9523728 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE CLOTH TABLE COVER |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 41 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 18 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 2 | 2025-11-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 59 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2025-07-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Huaying E-Commerce that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | , LT DCHINA TEXTILE CITY CROSS-BORDER E- COMMERCE INDUSTRIAL PARK SHAOXING 312000 CN | 2026-05-22 | 31 |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | , LT D C O FBA600 ERNIE DRIVE HOLLISTER CA 95023 US | 2025-12-03 | 10 |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | 2025-12-01 | 3 | |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | 2025-11-29 | 1 | |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | 2026-01-21 | 1 | |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | 2026-02-04 | 1 | |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | 2025-12-05 | 1 | |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | 2026-04-06 | 1 | |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE | 2026-03-07 | 1 | |
| SHAOXING HUAYING E-COMMERCE CO. | 2025-07-16 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||