There are a total of 303 bills of lading on file for Straumann Manufacturing, Inc. between October 25th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 303 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 303 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 300 |
| Notify Party Records | 10 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRAUMANN MANUFACTURING, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Straumann Manufacturing, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Straumann Manufacturing, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FLEX PRECISION PLASTICS SOLUTIONS | Mar 2026 | 108 | 66 |
| FRUEH VERPACKUNGS-TECHNIK AG | May 2026 | 117 | 44 |
| AUGUST FALLER GMBH & CO. KG | Sep 2025 | 61 | 22 |
| BAUMANN PLASMA FLAME TECHNIK AG | May 2026 | 20 | 16 |
| CHIRON GROUP SE | May 2026 | 99 | 4 |
| Apr 2026 | 4 | 4 | |
| MECPLAST SRL | May 2026 | 306 | 2 |
| Jan 2025 | 5 | 2 | |
| E. WILHELM LTD. | Dec 2025 | 86 | 2 |
| Feb 2022 | 2 | 2 | |
| SCHNEIDER & CIE AG | May 2026 | 4,860 | 1 |
| Mar 2026 | 2 | 1 | |
| May 2024 | 1 | 1 | |
| Mar 2025 | 2 | 1 | |
| Jul 2025 | 1 | 1 | |
| BANDALL B.V. | Apr 2026 | 40 | 1 |
| AMSONIC AG | Mar 2026 | 46 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Straumann Manufacturing, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRATTON HOME DECOR | Feb 2024 | 601 | 0 |
| STRATTON METAL RESOURCES LTD | Mar 2026 | 204 | 1 |
| STRATTON PICTURE AND MIRRORS | Jun 2023 | 467 | 0 |
| STRATUS COMMERCE GROUP INC | Apr 2026 | 70 | 10 |
| STRATUS METALS INC. | Mar 2025 | 206 | 0 |
| STRATUS SOLUTIONS INC | May 2026 | 197 | 146 |
| STRATUS SURFACES | Mar 2024 | 295 | 0 |
| STRATUSLEE INC | Mar 2026 | 108 | 14 |
| STRATUSSYN INC | May 2026 | 220 | 44 |
| STRAUB METAL INTERNATIONAL | May 2026 | 115 | 7 |
| STRAUNS CUSTOMHOUSE BROKERS LLC | May 2026 | 101 | 3 |
| STRAUSS FEEDS | Apr 2026 | 356 | 2 |
| STRAW STUDIOS GROUP LLC | May 2026 | 144 | 27 |
| STRAW STUDIOS LLC | Jan 2025 | 724 | 0 |
| STRAYTEST IMPORT EXPORT SERVICES BV | Apr 2026 | 230 | 2 |
| STREAKWAVE WIRELESS, INC. | May 2026 | 521 | 2 |
| STREAM FISHING INTERNATIONAL CO.,LT | May 2026 | 204 | 2 |
| STREAM INTERNATIONAL INC | May 2026 | 271 | 164 |
| STREAM-FLO INDUSTRIES LTD. | May 2026 | 1,026 | 51 |
| STREAM-FLO USA LLC | May 2026 | 1,013 | 34 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 | ACLUSA01253088 | CLYMB2601351 | ATE64 | House Bill | CLYM | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-03-11 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 2 PKG | 2,160 KG | Pier to Pier | BAUMANN PLASMA FLAME TECHNIK AG | STRAUMANN MANUFACTURING INC. | SABLE WHITE HS: . SLAC B | |
| 2026-03-04 | MEDUFB075853 | 606E | Regular Bill | MEDU | 9503732 | MSC PERLE | 2026-03-02 | BOSTON, MASSACHUSETTS | ANVERS BELGIUM | 4 CAS | 3,481 K | House to House | SABLUX TECHNIK AG | STRAUMANN MANUFACTURING, INC. | OIA GLOBAL | SANDBLASTING MACHINES H.S. CODE . | |
| 2026-02-10 | MEDUFB068411 | 604A | Regular Bill | MEDU | 9336048 | MSC SINDY | 2026-02-09 | BOSTON, MASSACHUSETTS | ANVERS BELGIUM | 11 PKG | 1,304 K | House to House | FLEX PRECISION PLASTICS SOLUTIONS ( | STRAUMANN MANUFACTURING, INC. | OIA GLOBAL | PLASTIC PARTS HS-CODE: ., . | |
| 2026-02-03 | ACLUSA01238598 | CLYMB2600088 | ATK63 | House Bill | CLYM | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-02-02 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 4 PKG | 522 KG | Pier to Pier | FLEX PRECISION PLASTICS SOLUTIONS | STRAUMANN MANUFACTURING INC. | PLASTIC CAPS HS: . SLAC B | |
| Run Date | 2026-03-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-13 |
| Trade Update Date | 2026-02-27 |
| Master BOL # | MEDUFB075069 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 609W |
| IMO # | 9251705 |
| Vessel Name | MSC FLORENTINA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | ANTWERP |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | BOSTON, MASSACHUSETTS (0401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7676 K |
| Weight in KG | 7,676 KG |
| Quantity | 71 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MSDU7542852 TCLU5557790 FFAU2173841 |
| Commodity Description |
PACKING MATERIAL HS CODE ., ., . PACKING MATERIAL HS CODE . PACKING MATERIAL HS CODE . |
| Shipper Name | FRUEH VERPACKUNGS-TECHNIK AG |
|---|---|
| Address Line 1 | ALLMENDSTRASSE 47 |
| Address Line 2 | FEHRALTORF ZH 8320 SWITZERLAND |
| Consignee Name | STRAUMANN MANUFACTURING, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 60 MINUTEMAN ROAD |
| Address Line 2 | ANDOVER MA 01810 UNITED STATES |
| Notify Party Name | OIA GLOBAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 200 BROADWAY STE 101 |
| Address Line 2 | LYNNFIELD MA 01940 UNITED STATES |
| Container Number | MSDU7542852 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1505040 |
| Seal Number 1 | 1505040 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACKING MATERIAL HS CODE ., ., . |
| Marks and Numbers 1 | PO 4515330066 SAME |
| Container Number | TCLU5557790 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 506946 |
| Seal Number 1 | 506946 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACKING MATERIAL HS CODE . |
| Marks and Numbers 1 | PO 4515330066 |
| Container Number | FFAU2173841 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1510791 |
| Seal Number 1 | 1510791 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACKING MATERIAL HS CODE . |
| Marks and Numbers 1 | PO 4515330066 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Boston, Massachusetts | 193 | 2026-04-02 |
| Newark, New Jersey | 82 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 21 | 2025-11-03 |
| New York, New York | 6 | 2025-03-07 |
| Los Angeles, California | 1 | 2025-07-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 207 | 2026-04-02 |
| Rotterdam Netherlands | 67 | 2026-05-23 |
| Bremerhaven Germany | 11 | 2025-09-10 |
| Stade Germany | 10 | 2025-03-17 |
| Le Havre France | 2 | 2025-11-24 |
| Genoa Italy | 2 | 2025-01-20 |
| Tokyo Japan | 1 | 2025-07-31 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2024-01-29 |
| Barcelona Spain | 1 | 2019-07-23 |
| Sines Portugal | 1 | 2013-03-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Straumann Manufacturing, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRAUMANN MANUFACTURING, INC. | 60 MINUTEMAN ROAD ANDOVER MA 01810 UNITED STATES | 2026-04-02 | 156 |
| STRAUMANN MANUFACTURING INC. | 60 MINUTEMAN ROAD ANDOVER MA 01810 US | 2026-05-23 | 67 |
| STRAUMANN MANUFACTURING INC | 2025-01-20 | 27 | |
| STRAUMANN MANUFACTURING INC. | 2015-04-02 | 7 | |
| STRAUMANN MANUFACTURING INC. | 2025-07-31 | 3 | |
| STRAUMAN MANUFACTURING INC | 2015-07-22 | 2 | |
| STRAUMANN MANUFACTURING INC | 2023-02-17 | 2 | |
| STRAUMANN MANUFACTURING INC. | 2024-11-02 | 2 | |
| STRAUMANN MANUFACTURING INC. | 2026-02-03 | 2 | |
| STRAUMANN MANUFACTURING INC | 2016-10-31 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||