There are a total of 116 bills of lading on file for Syarikat Sin Kwang Plastic Industri Industries SDN BHD between September 13th, 2025 and May 13th, 2026.
Of those 116 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 116 |
|---|---|
| Shipper Records | 232 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 13th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 116 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI INDUSTRIES SDN BHD.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Syarikat Sin Kwang Plastic Industri Industries SDN BHD, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Syarikat Sin Kwang Plastic Industri Industries SDN BHD in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DYSON INC. | May 2026 | 12,141 | 112 |
| DYSON B2B INC. | May 2026 | 899 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Syarikat Sin Kwang Plastic Industri Industries SDN BHD.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SY & L INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 112 | 4 |
| SY ELECTRIC(THAILAND) CO.,LTD | May 2026 | 179 | 8 |
| SY EXPRESS | May 2026 | 4,123 | 25 |
| SY KESSLER SALES, INC. | Mar 2026 | 412 | 1 |
| SY LOGISTICS CO LTD | May 2026 | 236 | 19 |
| SY MOTOR VEHICLE FITTINGS CO.,LTD | Mar 2026 | 277 | 2 |
| SY NATURAL STONE LLC | Apr 2026 | 331 | 4 |
| SYAMIK GROUP CORP | Mar 2026 | 152 | 3 |
| SYARIKAT CHUAN LEE RUBBER SDN BHD | Apr 2024 | 164 | 0 |
| SYARIKAT JAYA WASO DUNGUN SDN BHD | Jul 2025 | 121 | 0 |
| SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 1,454 | 109 |
| SYBO INTERNATIONAL LLC | Apr 2026 | 309 | 12 |
| SYC FABRIC INC. | Aug 2024 | 603 | 0 |
| SYCAMORE MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 808 | 3 |
| SYCAMORE SALES | May 2026 | 283 | 7 |
| SYCO ENTERPRISE INC | Jun 2025 | 865 | 0 |
| SYD SUPPLY INTERNATIONAL INC | May 2026 | 90 | 81 |
| SYDCO | May 2026 | 325 | 9 |
| SYDENHAM SKY CORPORATION | Dec 2023 | 382 | 0 |
| SYDNEY INTERNATIONAL,INC. | Apr 2026 | 67 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | MAEU267245171 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 962 CTN | 22,958 LB | Container Yard | SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI INDUSTRIES SDN... | DYSON INC | VACUUM CLEANER UP30 BALL ANIMAL 3 TC USCA MB UIR 62643201 QUANTITY 962 CARTONS COMM2604073 MRSU8035294 MLMY0643539 FORK SEAL NUM... | ||
| 2026-05-14 | MAEU266900194 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 490 CTN | 13,493 LB | Container Yard | SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI INDUSTRIES SDN... | DYSON INC | PURIFIER HUMIDIFIER PH05 358K KCARBON (NICKE LGOLD) US D 60284801 QUANTITY 490 CARTONS COM M2604066 CAAU5392460 MLMY0773915 FORK... | ||
| 2026-05-14 | MAEU266900218 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 962 CTN | 22,820 LB | Container Yard | SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI INDUSTRIES SDN... | DYSON INC | VACUUM CLEANER UP30 BALL ANIMAL PLUS US NKSI L 40586601 QUANTITY 962 CARTONS COMM2604071 M RSU5572860 MLMY0642597 FORK SEAL NUMB... | ||
| 2026-05-05 | MAEU267245125 | 613E | Regular Bill | MAEU | 9501344 | BASLE EXPRESS | 2026-05-04 | NEWARK, NEW JERSEY | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 962 CTN | 22,958 LB | Container Yard | SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI INDUSTRIES SDN... | DYSON INC | VACUUM CLEANER UP30 BALL ANIMAL 3 TC USCA MBU IR 62643201 QUANTITY 962 CARTONS COMM2603015 MRKU5890765 MLMY0775684 FORK SEAL NUM... | ||
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-18 |
| Master BOL # | MAEU266900169 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9359026 |
| Vessel Name | GUNHILDE MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | JOHOR BAHRU |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 22820 LB |
| Weight in KG | 10,351 KG |
| Quantity | 962 CTN |
| Volume | 2616 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
FFAU7401625 |
| Commodity Description |
VACUUM CLEANER UP30 BALL ANIMAL PLUS US NKSI L 40586601 QUANTITY 962 CARTONS COMM2604069 F FAU7401625 MLMY0773146 FORK SEAL NUMBER MLMYF S12172 INTENDED TRANSSHIPMENT TO GUTHORM MA ERSK V.615E H.S. CODE (VACUUM CLEANER) 85081 10000 EORI NO 736734610 006 |
| Shipper Name | SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIES SDN BHD NO. 6 JALAN TEKN |
| City | SENAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 81400 |
| Country Code | MY |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SHPG.JB@SKPRES.COM |
| Shipper Name | SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIES SDN BHD NO. 6 JALAN TEKN |
| City | SENAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 81400 |
| Country Code | MY |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 6075980000 |
| Consignee Name | DYSON INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1330 WEST FULTON STREET 5TH FLOOR |
| City | CHICAGO |
| State Province | IL |
| Zip Code | 606542801 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18446791647 |
| Consignee Name | DYSON INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1330 WEST FULTON STREET 5TH FLOOR |
| City | CHICAGO |
| State Province | IL |
| Zip Code | 606542801 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | US.LOGISTICS@DYSON.COM |
| Container Number | FFAU7401625 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MLMYFS12172 |
| Seal Number 1 | MLMYFS12172 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | VACUUM CLEANER UP30 BALL ANIMAL PLUS US NKSI L 40586601 QUANTITY 962 CARTONS COMM2604069 F FAU7401625 MLMY0773146 FORK SEAL NUMBER MLMYF S12172 INTENDED TRANSSHIPMENT TO GUTHORM MA ERSK V.615E H.S. CODE (VACUUM CLEANER) 85081 10000 EORI NO 736734610 006 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 58 | 2026-05-05 |
| Los Angeles, California | 48 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 10 | 2025-10-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tanjung Pelepas Malaysia | 58 | 2026-05-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 46 | 2026-05-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 10 | 2025-10-13 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-12-03 |
Below are the top 2 company names and addresses for Syarikat Sin Kwang Plastic Industri Industries SDN BHD that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI INDUSTRIES SDN BHD | NO. 6 JALAN TEKN SENAI 81400 MY | 2026-05-14 | 116 |
| SYARIKAT SIN KWANG PLASTIC INDUSTRI INDUSTRIES SDN BHD | NO. 6 JALAN TEKN SENAI 81400 MY 6075980000 | 2026-05-14 | 116 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 2 email addresses on file for Syarikat Sin Kwang Plastic Industri Industries SDN BHD.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 58 | |
| 2025-12-09 | 58 |