There are a total of 27,564 bills of lading on file for Tenneco Automotive between June 13th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 27,564 bills of lading, 184 were within the past 30 days and 480 were within the past 90 days.
| Total Records | 27,564 |
|---|---|
| Shipper Records | 5,618 |
| Consignee Records | 24,431 |
| Notify Party Records | 4,149 |
| First Shipment on File | Jun 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 184 |
| Records in Last 90 Days | 480 |
| Records in the Past Year | 1,738 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENNECO AUTOMOTIVE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Tenneco Automotive, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Tenneco Automotive in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TENNECO (SUZHOU) CO., LTD | May 2026 | 7,700 | 1,101 |
| DONGSUH FEDERAL-MOGUL CO., LTD. | May 2026 | 775 | 586 |
| GENERAL MOTORS SOUTH AFRICA | May 2026 | 2,818 | 394 |
| FITWEL GASKET COMPANY | May 2026 | 519 | 302 |
| ZF CHASSIS MODULES | May 2026 | 7,013 | 236 |
| DRIV PARAGOULD MFG | Dec 2025 | 1,417 | 233 |
| SANKAR SEALING SYSTEMS PVT LTD | May 2026 | 432 | 221 |
| ASLAM LAMEC SRL | May 2026 | 578 | 208 |
| CHONGQING ZHENJIAN IMPORT AND EXPOR | May 2026 | 742 | 164 |
| DRIV AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 1,082 | 144 |
| NINGBO TANGYANG MACHINERY CO., LTD. | Apr 2026 | 364 | 137 |
| CIKAUTXO, S. COOP | May 2026 | 516 | 132 |
| BORGWARNER EMISSIONS SYSTEMS | May 2026 | 4,784 | 127 |
| MECHSFIELD AUTO (DALIAN) CO LTD | Feb 2026 | 219 | 122 |
| AUTOPARTES WALKER S.A. | May 2026 | 1,459 | 116 |
| CMW (TIANJIN) INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 2,784 | 115 |
| ACS INTERNACIONAL S. DE R.L DE C.V. | May 2026 | 9,165 | 109 |
| ALMIGHTY AUTO ANCILLARY PVT LTD | May 2026 | 1,784 | 105 |
| HMG CARGO SERVICES CO.,LTD | May 2023 | 206 | 103 |
| SHANGHAI LIBO AUTOMOBILE TECHNOLOGY | Jul 2025 | 188 | 100 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tenneco Automotive.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENJOULAND FOREST PRODUCTS INC. | May 2026 | 506 | 28 |
| TENKA FLEXIBLE PACKAGING INC | Feb 2022 | 479 | 0 |
| TENKAICHI CORPORATION | May 2026 | 304 | 11 |
| TENMAT LTD | May 2026 | 843 | 10 |
| TENNANT COMPANY | May 2026 | 2,314 | 106 |
| TENNANT GAOMEI (HEFEI) ENVIRONMENTAL TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 111 | 19 |
| TENNANT NORTH AMERICA | May 2026 | 229 | 14 |
| TENNANTS DISTRIBUTION LTD | May 2026 | 568 | 22 |
| TENNANTS FINE CHEMICALS LTD | May 2023 | 861 | 0 |
| TENNAT SOCIEDAD ANONIMA | May 2026 | 190 | 10 |
| TENNECO AUTOMOTIVE BRASIL LTDA | May 2026 | 1,048 | 7 |
| TENNECO AUTOMOTIVE EASTERN EUROPE SP. Z O.O. | May 2026 | 462 | 42 |
| TENNECO AUTOMOTIVE EUROPE BVBA | May 2026 | 364 | 9 |
| TENNECO AUTOMOTIVE IBERICA S.A. | May 2026 | 1,314 | 32 |
| TENNECO AUTOMOTIVE INDIA PVT LTD | Jan 2026 | 300 | 0 |
| TENNECO AUTOMOTIVE OPERATING CO. | Apr 2026 | 8,501 | 4 |
| TENNECO CANADA INC | May 2026 | 1,961 | 11 |
| TENNECO INTERNATIONAL MFG S.A. | Apr 2026 | 139 | 5 |
| TENNECO MONROE-PARAGOULD | May 2026 | 640 | 20 |
| TENNECO PORT ELIZABETH PTY LTD. | May 2026 | 186 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HLCUSHA2604BLRE2 | DFDSDSV1423282 | 620E | House Bill | DFDS | GEORG MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 3,266 KG | House to House | TENNECO | DANIEL B HASTINGS INC | DANIEL B HASTINGS INC | AUTOMOTIVE SHOCK BUSHING | |
| 2026-05-28 | HLCUSHA2604BLRE2 | DFDSDSV1423281 | 620E | House Bill | DFDS | GEORG MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 51 PKG | 11,671 KG | House to House | TENNECO | DANIEL B HASTINGS INC | DANIEL B HASTINGS INC | AUTOMOTIVE SHOCK BUSHING | |
| 2026-05-28 | HLCUSHA2604ARTE7 | DFDSDSV1390037 | 618E | House Bill | DFDS | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 11 PKG | 3,274 KG | House to House | TENNECO | DANIEL B HASTINGS INC | DANIEL B HASTINGS INC | AUTOMOTIVE SHOCK BUSHING | |
| 2026-05-28 | HLCUSHA2604ARTE7 | DFDSDSV1390036 | 618E | House Bill | DFDS | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 31 PKG | 7,177 KG | House to House | TENNECO | DANIEL B HASTINGS INC | DANIEL B HASTINGS INC | AUTOMOTIVE SHOCK BUSHING | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | CMDUCHN3293184 |
|---|---|
| House BOL # | PUSJS2601735337 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PUSJ |
| Voyage # | DBOBE |
| IMO # | 9938353 |
| Vessel Name | PRESIDENT BUSH |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 342 KG |
| Weight in KG | 342 KG |
| Quantity | 48 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CGMU5604053 |
| Commodity Description |
XM02B950880,EXHAUST ISOLATOR ASSY |
| Shipper Name | TENNECO (SUZHOU) CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 22 SHIYANG ROAD NEW DISTRICT |
| City | SUZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | PUREM NOVI INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 30220 OAK CREEK |
| City | WIXOM |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48393 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | PUREM NOVI INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 30220 OAK CREEK |
| City | WIXOM |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48393 |
| Country Code | US |
| Container Number | CGMU5604053 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8303596 |
| Seal Number 1 | M8303596 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R4 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | XM02B950880,EXHAUST ISOLATOR ASSY |
| Marks and Numbers 1 | 1154028670002A(XM02B950880)?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870892 | 00000000 | 0000000342 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 6,055 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 4,906 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 3,278 | 2026-05-19 |
| Norfolk, Virginia | 2,985 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 2,658 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 2,053 | 2026-05-21 |
| New York, New York | 1,820 | 2026-04-11 |
| Tacoma, Washington | 1,230 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 997 | 2026-01-28 |
| Houston, Texas | 565 | 2026-04-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 5,788 | 2026-05-18 |
| Sines Portugal | 2,693 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 2,285 | 2026-05-22 |
| Port Elizabeth South Africa | 1,652 | 2026-05-22 |
| Jawaharlal Nehru India | 1,616 | 2026-05-19 |
| Mundra India | 1,517 | 2026-04-28 |
| Bremerhaven Germany | 1,444 | 2026-05-19 |
| Stade Germany | 1,346 | 2026-05-01 |
| Anvers Belgium | 1,243 | 2026-05-06 |
| All Other India West Coast Ports | 1,154 | 2026-04-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tenneco Automotive that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENNECO AUTOMOTIVE | 1111 IZAAK WALTON RD SEWARD NE 68434 US | 2026-04-13 | 438 |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 11800 SR 424 NAPOLEON OH 43545 US | 2026-04-02 | 131 |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 2025-09-27 | 13 | |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 2025-10-16 | 12 | |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 2025-06-26 | 6 | |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 2025-11-11 | 3 | |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 2025-09-29 | 1 | |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 2026-05-19 | 1 | |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 2025-12-05 | 1 | |
| TENNECO AUTOMOTIVE | 2022-06-11 | 1,181 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Tenneco Automotive.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 129 | |
| 2026-05-22 | 124 | |
| 2026-05-21 | 95 | |
| 2026-05-20 | 198 | |
| 2026-05-19 | 313 | |
| 2026-05-19 | 79 | |
| 2026-05-19 | 31 | |
| 2026-05-18 | 158 | |
| 2026-05-18 | 14 | |
| 2026-05-18 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Tenneco Automotive.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,160 | |
| 2026-05-22 | 134 | |
| 2026-05-20 | 52 | |
| 2026-05-19 | 79 | |
| 2026-05-18 | 95 | |
| 2026-05-16 | 157 | |
| 2026-05-16 | 19 | |
| 2026-04-23 | 24 | |
| 2026-04-17 | 1 | |
| 2026-04-06 | 9 |