There are a total of 1,337 bills of lading on file for VON Roll USA, Inc. between November 14th, 2012 and May 5th, 2026.
Of those 1,337 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,337 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,720 |
| Notify Party Records | 259 |
| First Shipment on File | Nov 14th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 55 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VON ROLL USA, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with VON Roll USA, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with VON Roll USA, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MICA ELECTRICAL MATERIAL (LUHE) CO | May 2026 | 417 | 82 |
| VON ROLL DO BRASIL LTDA. | May 2026 | 232 | 80 |
| VON ROLL DEUTSCHLAND GMBH | Nov 2025 | 358 | 48 |
| VON ROLL SCHWEIZ AG | Jan 2026 | 282 | 47 |
| ISOLA COMPOSITE FRANCE SAS | May 2026 | 102 | 31 |
| PAMICA ELECTRIC MATERIAL(HUBEI) CO LTD | May 2026 | 576 | 30 |
| CHANGZHOU XINGAO INSULATION MATERIA | Aug 2025 | 24 | 15 |
| VON ROLL FRANCE SA | Feb 2025 | 119 | 14 |
| BISHWANATH & COMPANY | Dec 2025 | 40 | 13 |
| CULIMETA BALTICS SIA | May 2026 | 988 | 9 |
| VON ROLL ITALIA SRL | Feb 2025 | 15 | 8 |
| N. BENASEDO | Feb 2026 | 11 | 7 |
| VON ROLL ISOLA FRANCE | May 2026 | 321 | 4 |
| TAIWAN GLASS INDUSTRY CORP. | May 2026 | 559 | 4 |
| PORCHER INDUSTRIES | May 2026 | 863 | 4 |
| ELANTAS | Jan 2026 | 21 | 4 |
| SACHEM EUROPE B.V. | Dec 2025 | 706 | 3 |
| YANTAI METASTAR SPECIAL PAPER CO. | May 2026 | 62 | 2 |
| Dec 2021 | 4 | 2 | |
| TAI CHIA GLASS FIBER CO.,LTD | Apr 2026 | 126 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to VON Roll USA, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VOMAR INDUSTRIES INC. | Feb 2026 | 813 | 0 |
| VON ARDENNE GMBH | May 2026 | 372 | 6 |
| VON BUNDIT CO., LTD. | May 2026 | 2,504 | 28 |
| VON DUPRIN LLC | Oct 2023 | 1,065 | 0 |
| VON DUPRIN, INGERSOLL RAND | Oct 2022 | 438 | 0 |
| VON GAHLEN NEDERLAND B.V. | May 2026 | 203 | 8 |
| VON PARIS INTERNATIONAL MOVERS | May 2026 | 417 | 17 |
| VON ROLL CASTING | May 2026 | 195 | 11 |
| VON ROLL DEUTSCHLAND GMBH | Nov 2025 | 358 | 0 |
| VON ROLL DO BRASIL LTDA. | May 2026 | 232 | 4 |
| VONDOM LLC | May 2026 | 977 | 29 |
| VONDOM SL | May 2026 | 524 | 6 |
| VONIN, TROLVIRKI P F | May 2026 | 173 | 7 |
| VONING INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 106 | 11 |
| VONOVA LOGISTICS LLC | May 2026 | 400 | 38 |
| VONRANG LIFESTYLE, LLC | Mar 2026 | 60 | 3 |
| VONRANG. INTL.CORP. | Mar 2026 | 83 | 3 |
| VONROLL CASTING ( RONDEZ ) AG | Feb 2026 | 338 | 0 |
| VONROLL CASTING (EMMENBRUECKE) AG | May 2026 | 288 | 17 |
| VONTON SUPPLY CHAIN LIMITED | Sep 2023 | 230 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-28 | MEDUK9703076 | MFGTMLNYC5316706 | FD603 | House Bill | MFGT | 9540065 | MSC AUDREY | 2026-02-27 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 18 PKG | 17,460 KG | House to House | N. BENASEDO | VON ROLL USA, INC. | RESIN SOLUTION ??IMO?? | |
| 2026-02-18 | CMDUCHN2966905 | MFGTSHNYC5298561 | 032E | House Bill | MFGT | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-02-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 25 PKG | 14,938 KG | Pier to Pier | PAMICA ELECTRIC MATERIAL(HUBEI) CO | VON ROLL USA, INC. | MICA PAPERAMS# MFGT SHNYC | |
| 2026-02-12 | MAEU265584923 | MAEU265831961 | 603N | House Bill | MAEU | 9979278 | MAERSK FORTALEZA | 2026-02-11 | NEWARK, NEW JERSEY | PECEM BRAZIL | 28 PKG | 32,340 LB | Container Yard | VON ROLL DO BRASIL LTDA | VON ROLL USA INC | X HC CONTAINING BOXES WITH MICA PAPE R ON PALLETS INVOICES NCM .. FOB PECEM PORT WO ODEN PACKING TREATED AND CERTIFIED DUE BR RU... | |
| 2026-02-05 | MAEU265140838 | MAEU265513796 | 602N | House Bill | MAEU | 9623673 | RDO FORTUNE | 2026-02-04 | NEWARK, NEW JERSEY | PECEM BRAZIL | 15 PKG | 21,546 LB | Container Yard | VON ROLL DO BRASIL LTDA | VON ROLL USA INC | X DRY CONTAINING BOXES WITH MICA PAPER ON PALLETS INVOICE NCM .. FOB PECEM PORT WO ODEN PACKING TREATED AND CERTIFIED | |
| Run Date | 2026-03-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-12 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | MAEU266600090 |
|---|---|
| House BOL # | MAEU266804468 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 607N |
| IMO # | 9348053 |
| Vessel Name | MAERSK MONTE AZUL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | PECEM |
| Foreign Port of Lading | PECEM BRAZIL (35120) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 37105 LB |
| Weight in KG | 16,831 KG |
| Quantity | 30 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
CAAU6270912 UETU6702808 |
| Commodity Description |
X HC CONTAINING BOXES WITH MICA PAPE R ON PALLETS INVOICES NCM .. FOB P ECEM PORT WOODEN PACKING TREATED AND CERTIFIE D DUE BR RUC BR X HC CONTAINING BOXES WITH MICA PAPE R ON PALLETS INVOICES NCM .. FOB P ECEM PORT WOODEN PACKING TREATED AND CERTIFIE D DUE BR RUC BR |
| Shipper Name | VON ROLL DO BRASIL LTDA |
|---|---|
| Address Line 1 | MICA AREA 200 VON ROLL DRIVE |
| City | MARACANAU |
| State Province | NY |
| Zip Code | 61939140 |
| Country Code | BR |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 15183447100 |
| Shipper Name | VON ROLL DO BRASIL LTDA |
|---|---|
| Address Line 1 | MICA AREA 200 VON ROLL DRIVE |
| City | MARACANAU |
| State Province | NY |
| Zip Code | 61939140 |
| Country Code | BR |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | BERNIE.WILKIE@VONROLL.COM |
| Consignee Name | VON ROLL USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | MICA AREA 200 VON ROLL DRIVE |
| City | SCHENECTADY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12306 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | BERNIE.WILKIE@VONROLL.COM |
| Consignee Name | VON ROLL USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | MICA AREA 200 VON ROLL DRIVE |
| City | SCHENECTADY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12306 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 15183447100 |
| Container Number | CAAU6270912 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BR1128141 |
| Seal Number 1 | BR1128141 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | X HC CONTAINING BOXES WITH MICA PAPE R ON PALLETS INVOICES NCM .. FOB P ECEM PORT WOODEN PACKING TREATED AND CERTIFIE D DUE BR RUC BR |
| Marks and Numbers 1 | BRAZIL VON ROLL |
| Container Number | UETU6702808 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BR1361790 |
| Seal Number 1 | BR1361790 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | X HC CONTAINING BOXES WITH MICA PAPE R ON PALLETS INVOICES NCM .. FOB P ECEM PORT WOODEN PACKING TREATED AND CERTIFIE D DUE BR RUC BR |
| Marks and Numbers 1 | BRAZIL VON ROLL |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,009 | 2026-05-06 |
| New York, New York | 216 | 2026-01-13 |
| Long Beach, California | 40 | 2021-04-30 |
| Norfolk, Virginia | 38 | 2025-06-18 |
| Los Angeles, California | 19 | 2020-12-29 |
| Seattle, Washington | 11 | 2014-11-03 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2016-01-05 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2020-08-29 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 1 | 2012-12-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 263 | 2026-01-13 |
| Bremerhaven Germany | 263 | 2024-01-01 |
| Pecem Brazil | 234 | 2026-05-06 |
| Yantian China (Mainland) | 164 | 2025-11-01 |
| Stade Germany | 98 | 2023-07-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 74 | 2026-02-18 |
| Anvers Belgium | 59 | 2025-11-21 |
| Le Havre France | 48 | 2025-04-10 |
| Hong Kong Hong Kong | 33 | 2022-12-31 |
| Genoa Italy | 31 | 2026-02-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for VON Roll USA, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VON ROLL USA, INC. | 200 VON ROLL DR SCHENECTADY NY 12306 US | 2026-02-28 | 310 |
| VON ROLL USA, INC. | 4853 W 130TH ST CLEVELAND OH 44135 US | 2025-12-11 | 71 |
| VON ROLL USA, INC. | 2025-06-11 | 3 | |
| VON ROLL USA INC | 2020-01-29 | 119 | |
| VON ROLL USA, INC. | 2014-05-19 | 67 | |
| VON ROLL USA INC. | 2015-10-13 | 49 | |
| VON ROLL USA INC | 2019-12-05 | 47 | |
| VON ROLL USA INC | 2019-09-28 | 41 | |
| VON ROLL USA INC. | 2025-06-18 | 36 | |
| VON ROLL USA INC | 2019-09-26 | 35 |
Below are the top 10 phone numbers on file for VON Roll USA, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-06 | 23 | |
| 2026-02-28 | 307 | |
| 2026-02-28 | 201 | |
| 2025-12-11 | 101 | |
| 2025-12-11 | 63 | |
| 2025-08-19 | 119 | |
| 2025-03-26 | 7 | |
| 2024-01-01 | 1 | |
| 2019-09-28 | 41 | |
| 2015-07-25 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for VON Roll USA, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-06 | 14 |