There are a total of 204 bills of lading on file for Xi'An SINO-Dragon Import And Export between November 12th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 204 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 204 |
|---|---|
| Shipper Records | 204 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XI'AN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Xi'An SINO-Dragon Import And Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Xi'An SINO-Dragon Import And Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| METAL RESOURCES INTERNATIONAL | May 2026 | 421 | 49 |
| TERREPOWER LLC | May 2026 | 2,600 | 19 |
| UNITED AUTOMOTIVE INDUSTRIES INC | Mar 2026 | 100 | 11 |
| MIRTEX TRADING CORP. | Apr 2026 | 740 | 2 |
| BBB INDUSTRIES LLC | Mar 2026 | 15,708 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xi'An SINO-Dragon Import And Export.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-24 | COSU6448425550 | CHSL547678184PVG | 081E | House Bill | CHSL | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 4,979 KG | House to House | XIAN SINO-DRAGON IMPORT EXPORT CO | TERREPOWER LLC | PISTON-SHELL-STEEL | |
| 2026-03-11 | COSU6445160140 | CHSL542650606PVG | 095E | House Bill | CHSL | 9417256 | OOCL WASHINGTON | 2026-03-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 1,181 KG | House to House | XIAN SINO-DRAGON IMPORT EXPORT CO | TERREPOWER LLC | PB ACTUATOR-NUT PB ACTUATOR-NUT PISTON-SHELL-STEEL WASHERS-THRUST WASHERS-THRUST ACTUATOR COVER PB ACTUATOR-NUT | |
| 2026-03-04 | ZIMUNGB20890953 | UCMISH2601036 | GE602 | House Bill | UCMI | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-03-02 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 2,629 KG | Pier to Pier | XIAN SINO-DRAGON IMPORT & EXPORT CO | UNITED AUTOMOTIVE INDUSTRIES INC | UNITED AUTOMOTIVE INDUSTRIES INC | AUTOMOTIVE BRAKE PARTS |
| 2026-02-21 | COSU6442430540 | CHSL541527542PVG | 080E | House Bill | CHSL | 9516466 | COSCO PORTUGAL | 2026-02-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3 PKG | 1,830 KG | House to House | XIAN SINO-DRAGON IMPORT EXPORT CO | TERREPOWER LLC | AUTOMOTIVE CALIPER PISTON | |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | MAEU268821091 |
|---|---|
| House BOL # | PPILTJ183539 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PPIL |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9359026 |
| Vessel Name | GUNHILDE MAERSK |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | TIAN JIN |
| Foreign Port of Lading | XINGANG CHINA (MAINLAND) (57017) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17060 K |
| Weight in KG | 17,060 KG |
| Quantity | 16 PKG |
| Volume | 10 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WNGU2640734 |
| Commodity Description |
SOCKET PINION |
| Shipper Name | XI AN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | 12TH FL SOFTWARE MANSION |
| Address Line 2 | BLOCK C,WEST ELECTRONIC |
| Address Line 3 | COMMUNITY DIANZI 1 ROAD XIAN |
| Consignee Name | METAL RESOURCES INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 1965 PRATT BLVD ELK |
| Address Line 2 | GROVE VILLAGE, IL 60007 |
| Container Number | WNGU2640734 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6900195 |
| Seal Number 1 | CN6900195 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SOCKET PINION |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 133 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 47 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2026-03-04 |
| San Juan, Puerto Rico | 4 | 2016-08-06 |
| Seattle, Washington | 2 | 2017-06-20 |
| Miami, Florida | 2 | 2014-03-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 103 | 2025-06-20 |
| Xingang China (Mainland) | 52 | 2026-05-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 26 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 11 | 2026-03-04 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 6 | 2024-12-17 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2016-08-06 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2015-09-11 |
| Manzanillo Mexico | 1 | 2015-09-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xi'An SINO-Dragon Import And Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XI'AN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT | 12TH FL SOFTWARE MANSION BLOCK ELECTRONIC COMMUNITY DIANZI XIAN CN | 2025-07-07 | 3 |
| XI'AN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT | 12TH FL SOFTWARE MANSION BLOCK ELECTRONIC COMMUNITY DIANZI XIAN CN 1524586532 | 2025-12-06 | 1 |
| XI'AN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT | 2020-05-30 | 52 | |
| XIAN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 2021-07-03 | 21 | |
| XIAN SINO-DRAGON IMPORT EXPORT CO | 2026-05-23 | 21 | |
| XI'AN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT | 2023-09-25 | 9 | |
| XI AN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT | 2026-01-24 | 8 | |
| XI'AN SINO-DRAGON IMPORT | 2022-03-25 | 7 | |
| XI'AN SINO-DRAGON IMPORT AND EXPORT | 2020-01-11 | 4 | |
| XIAN SINO-DRAGON IMPORT & EXPORT CO | 2025-02-03 | 4 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Xi'An SINO-Dragon Import And Export.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-07 | 1 | |
| 2025-06-20 | 1 | |
| 2025-05-23 | 1 | |
| 2024-10-21 | 1 | |
| 2024-06-06 | 1 | |
| 2024-05-18 | 1 | |
| 2024-05-04 | 1 | |
| 2023-10-14 | 1 | |
| 2023-09-25 | 4 | |
| 2023-05-29 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||