There are a total of 913 bills of lading on file for XIA-KAO Metal Industrial(Xiamen)Co. between October 31st, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 913 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 913 |
|---|---|
| Shipper Records | 928 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 31st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 92 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN)CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with XIA-KAO Metal Industrial(Xiamen)Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with XIA-KAO Metal Industrial(Xiamen)Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SJH INC | May 2026 | 2,695 | 397 |
| OUELLET ELECTRIC HEATING | Apr 2026 | 139 | 56 |
| OPTI-SOURCE S.DE R.L.DE C.V. | May 2026 | 76 | 19 |
| OUELLET CANADA INC. | May 2026 | 206 | 16 |
| MOYER DIEBEL LIMITED | May 2026 | 81 | 14 |
| JAMESWAY CHICK MASTER INCUBATOR INC. | May 2026 | 124 | 5 |
| MIDDLEBY COFFEE SOLUTIONS GROUP LLC | May 2026 | 212 | 4 |
| ITW FOOD EQUIPMENT GROUP | May 2026 | 3,091 | 4 |
| Nov 2024 | 3 | 2 | |
| NEPTRONIC | May 2026 | 199 | 2 |
| JD GROUP US CUSTOMS BROKER | May 2026 | 971 | 2 |
| INSINGER MACHINE COMPANY | May 2026 | 58 | 1 |
| Feb 2024 | 6 | 1 | |
| Mar 2026 | 8 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to XIA-KAO Metal Industrial(Xiamen)Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XI AN YUE DA FENG COMMERCIAL AND TR | Aug 2024 | 108 | 0 |
| XI CHEN | May 2025 | 163 | 0 |
| XI'AN XIANGSEN CARPET MATERIAL CO | Mar 2026 | 174 | 1 |
| XI'AN YI NUO YOU JIA TRADING CO,LTD | May 2026 | 75 | 6 |
| XI'AN YIBO TRADING COMPANY LTD | May 2026 | 260 | 1 |
| XI'AN YONGSHENG IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 281 | 5 |
| XI'AN YUEDAFENG TRADING CO., LTD | May 2026 | 648 | 80 |
| XI'AN YUENSUN BIOLOGICAL TECHNOLOPY | Sep 2022 | 240 | 0 |
| XIA FANG HANGER (CAMBODIA) CO., LTD | Jan 2020 | 1,209 | 0 |
| XIA GE | Jan 2025 | 1,188 | 0 |
| XIA LONG INTERNATIONAL LTD | Sep 2024 | 179 | 0 |
| XIA MEN EASY TIME ELECTRONIC TECHNOLOGY CO.,LTD | Apr 2025 | 318 | 0 |
| XIA MEN HENG MEI CHUANG GONG MAO CO.,LTD | Oct 2025 | 124 | 0 |
| XIA MEN HONG WA WANG LUO KE JI CO., LTD | May 2026 | 62 | 2 |
| XIA MEN LV XING XIA DIAN ZI SHANG W | Jun 2023 | 114 | 0 |
| XIA MEN MAI DE CHENG JIN CHU KOU CO | May 2026 | 77 | 5 |
| XIA MEN OU LIN KAI YI SHU CO.,LTD | Apr 2026 | 125 | 2 |
| XIA MEN SHENG MEI TAI ZHI LENG SHE | May 2026 | 124 | 2 |
| XIA MEN YI FANG YUN SCIENCE AND TECHNOLOGY LTD. | Jan 2026 | 62 | 0 |
| XIA MEN YI MEI OU KE JI CO.,LTD | Apr 2026 | 563 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | EGLV146600412411 | AFXDL26004454 | 163E | House Bill | AFXD | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 33 CTN | 420 KG | House to House | XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO | SJH, INC. | ELECTRIC IMMERSION HEATERS PRIMARY TARIFF: 85 16.10.0080 SECONDARY TARIFF: 9903.88.15 33CTN S=3PLTS THIS SHIPMENT DOES NOT CONTA... | |
| 2026-05-18 | ONEYXMNG27134600 | COHEXMSE26400350 | 112E | House FROB | COHE | 9455870 | YM MUTUALITY | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 35 PKG | 4,063 KG | Container Yard | XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO | OUELLET CANADA INC | OUELLET CANADA INC | TUBULAR ELECTRIC HEATING RESISTOR |
| 2026-05-15 | ONEYXMNG28152700 | AFXDL26004453 | 043E | House Bill | AFXD | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 16 CTN | 176 KG | House to House | XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO | SJH, INC. | ELECTRIC IMMERSION HEATERS PRIMARY TARIFF: 85 16.10.0080 SECONDARY TARIFF: 9903.88.15 16CTN S=2PLTS THIS SHIPMENT DOES NOT CONTA... | |
| 2026-05-09 | EGLV146600183462 | AFXDL26003383 | 003E | House Bill | AFXD | 9949792 | OOCL KAPOK | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 12 CTN | 118 KG | House to House | XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO | SJH, INC. | ELECTRIC IMMERSION HEATERS PRIMARY TARIFF: 85 16.10.0080 SECONDARY TARIFF: 9903.88.15 12CTN S=1PLT THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAI... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | EGLV146600312238 |
|---|---|
| House BOL # | AFXDL26004756 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AFXD |
| Voyage # | 109E |
| IMO # | 9355575 |
| Vessel Name | COSCO TAICANG |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1155 KG |
| Weight in KG | 1,155 KG |
| Quantity | 67 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU8032973 |
| Commodity Description |
ELECTRIC IMMERSION HEATERS PRIMARY TARIFF: 85 16.10.0080 SECONDARY TARIFF: 9903.88.15 67CTN S=9PLTS THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.13 KUANG MING ROAD XING LIN,XIAM |
| Address Line 2 | EN,CN |
| Consignee Name | SJH, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2530 CATAMARAN WAY,CHULA VISTA,CALI |
| Address Line 2 | FORNIA 91914,US |
| Container Number | EGSU8032973 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTBM1264 |
| Seal Number 1 | EMCTBM1264 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ELECTRIC IMMERSION HEATERS PRIMARY TARIFF: 85 16.10.0080 SECONDARY TARIFF: 9903.88.15 67CTN S=9PLTS THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | BALBOA WATER GROUP TIJUANA,MX CUST PO#:450267 3602 CUST PART#:J-132093 QTY:15/10PCS C/NO:1- 67 SJH GROUP X.K.METAL CO.,LTD. MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 431 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 243 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 124 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 81 | 2026-03-17 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2026-05-09 |
| New York, New York | 6 | 2024-09-21 |
| Chicago, Illinois | 3 | 2024-12-05 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2025-11-07 |
| Oakland, California | 1 | 2013-12-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 884 | 2026-05-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 15 | 2026-01-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 12 | 2025-04-01 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-01-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2024-06-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for XIA-KAO Metal Industrial(Xiamen)Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN)CO. | NO.13 KUANG MING ROAD XINGLIN XIAME N CHINATEL:86-592-6218171 ,XIAMEN,CN | 2023-06-10 | 194 |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN)CO. | NO.13 KUANG MING ROAD XINGLIN XIAME XIAMEN,,CN | 2020-08-12 | 115 |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) | 2026-02-23 | 108 | |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO., LTD. | 2025-04-17 | 91 | |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO | 2026-05-20 | 65 | |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO | 2022-12-09 | 64 | |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO.,LTD. | 2025-04-22 | 48 | |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN)CO. | 2023-06-16 | 37 | |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL(XIAMEN) CO., LTD | 2025-08-19 | 23 | |
| XIA-KAO METAL INDUSTRIAL CO., LTD | 2025-04-15 | 17 |
Below are the top 7 phone numbers on file for XIA-KAO Metal Industrial(Xiamen)Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-20 | 15 | |
| 2025-08-20 | 15 | |
| 2025-08-19 | 24 | |
| 2024-11-28 | 1 | |
| 2023-09-30 | 1 | |
| 2023-03-20 | 2 | |
| 2020-08-12 | 115 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||