There are a total of 71 bills of lading on file for Xiamen All Good International Trade between May 15th, 2025 and May 17th, 2026.
Of those 71 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 71 |
|---|---|
| Shipper Records | 71 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 15th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 69 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Xiamen All Good International Trade, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Xiamen All Good International Trade in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | May 2026 | 63 | 63 |
| KEYSTONE FOREST PRODUCTS LTD | Apr 2026 | 50 | 4 |
| PLANTATION SHUTTERS INC | May 2025 | 268 | 2 |
| Mar 2026 | 8 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen All Good International Trade.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN AERS DAILY CHEMICAL CO.,LTD | May 2026 | 225 | 7 |
| XIAMEN AF INDUSTRIES CO., LTD | Mar 2026 | 257 | 2 |
| XIAMEN AGA IMPORT AND EXPORT CO LTD | Apr 2026 | 216 | 4 |
| XIAMEN AGCOSON MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 298 | 6 |
| XIAMEN AIDI NETWORK TECHNOLOGY | Sep 2022 | 768 | 0 |
| XIAMEN AIFEI METAL MANUFACTURING CO | Jan 2024 | 498 | 0 |
| XIAMEN AIMIY GARMENT CO LTD | Mar 2026 | 479 | 1 |
| XIAMEN AIRPPLE ELECTRONIC INDUSTRY | Jan 2024 | 229 | 0 |
| XIAMEN AISHENG INDUSTRY & TRADE CO. | May 2026 | 554 | 12 |
| XIAMEN ALIBAGS IMPORT&EXPORT CO. | Dec 2025 | 154 | 0 |
| XIAMEN ALLBEAUTY ARTS & CRAFTS CO., LTD. | Mar 2026 | 114 | 3 |
| XIAMEN ALLY GROUP CO.,LTD | Apr 2026 | 242 | 4 |
| XIAMEN ALLY STONE INDUSTRIAL CO.,LT | May 2026 | 825 | 22 |
| XIAMEN AMESON NEW MATERIAL INC. | May 2026 | 198 | 7 |
| XIAMEN AMOYDECOR INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 219 | 1 |
| XIAMEN AMPACE TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 193 | 30 |
| XIAMEN ANGEL SANITARY WARE CO., LTD | May 2026 | 387 | 7 |
| XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 61 | 6 |
| XIAMEN ANSTON IMP. & EXP. | May 2026 | 130 | 40 |
| XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 306 | 44 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | EGLV146600208121 | KFUNA2604380010 | 081E | House Bill | KFUN | 9613587 | OOCL GENOA | 2026-05-09 | TAMPA, FLORIDA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 719 PKG | 10,300 KG | House to House | XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | PVC SHUTTERS |
| 2026-05-11 | EGLV146600208112 | KFUNA2604380009 | 081E | House Bill | KFUN | 9613587 | OOCL GENOA | 2026-05-09 | TAMPA, FLORIDA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 695 PKG | 10,944 KG | House to House | XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | PVC SHUTTERS |
| 2026-04-25 | EGLV146600161582 | KFUNA2603380149 | 107E | House Bill | KFUN | 9448815 | COSCO VIETNAM | 2026-04-24 | TAMPA, FLORIDA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 743 PKG | 11,200 KG | House to House | XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | PVC SHUTTERS |
| 2026-04-25 | EGLV146600161299 | KFUNA2603380148 | 107E | House Bill | KFUN | 9448815 | COSCO VIETNAM | 2026-04-24 | TAMPA, FLORIDA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 690 PKG | 10,500 KG | House to House | XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC | PVC SHUTTERS |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | EGLV142653122058 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2604392317 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 114E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO THAILAND |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CN |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | TAMPA, FLORIDA (1801) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10543 KG |
| Weight in KG | 10,543 KG |
| Quantity | 429 BOX |
| Volume | 69 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
EITU1466492 |
| Commodity Description |
PVC SHUTTERS |
| Shipper Name | XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 1007, NO. 569 HAICANG |
| Address Line 2 | AVENUE, HAICANG DISTRICT, XIAMEN, |
| Address Line 3 | FUJIAN, XIAMEN FJ CHINA 361000 |
| Consignee Name | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 400 N TAMPA ST STE 1550, TAMPA FL |
| Address Line 2 | UNITED STATES 33602 |
| Notify Party Name | ALL GOOD PARTNERS OF FLORIDA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 400 N TAMPA ST STE 1550, TAMPA FL |
| Address Line 2 | UNITED STATES 33602 |
| Container Number | EITU1466492 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCPTQ1964 |
| Seal Number 1 | EMCPTQ1964 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PVC SHUTTERS |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tampa, Florida | 65 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2026-04-14 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-07-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 67 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2026-05-18 |
Below are the top 6 company names and addresses for Xiamen All Good International Trade that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | ROOM 1911, NO.939, XIAHE ROAD XIAMEN GAOQI INTERNATIONAL APT FJ CHINA 361000 | 2026-05-11 | 63 |
| XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | ROOM 1911, NO. 939 XIAHE ROAD SIMING DISTRICT XIAMEN CITY CN | 2026-04-14 | 4 |
| XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | 2025-06-24 | 1 | |
| XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | 2026-05-18 | 1 | |
| XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | 2026-05-18 | 1 | |
| XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | 2026-05-18 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||