There are a total of 1,073 bills of lading on file for Xiamen Barklays Logistics Co.,Ltd between June 6th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 1,073 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 44 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,073 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,073 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 6th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 44 |
| Records in the Past Year | 208 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen Barklays Logistics Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen Barklays Logistics Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BARKLAYS LOGISTICS CO., LTD. | May 2026 | 65,964 | 583 |
| BOOKING UNION USA INC | May 2026 | 14,556 | 67 |
| CANADA BRIGHTWAY SHIPPING LTD | May 2026 | 19,189 | 64 |
| DUNAVANT LOGISTICS GROUP, LLC | May 2026 | 20,209 | 41 |
| OK CONTAINER SALES INC. | May 2026 | 25,718 | 40 |
| UNION LOGISTICS INC | May 2026 | 175,936 | 36 |
| EAST WEST CONTAINER LINE INC | Jan 2026 | 10,861 | 22 |
| AM GLOBAL SHIPPING CO., LTD. | May 2026 | 64,697 | 21 |
| C & L CONTAINER LOGISTICS LTD. | May 2026 | 8,301 | 18 |
| GRANDO LOGISTICS CANADA INC | May 2026 | 25,221 | 14 |
| DYNASTY SHIPPING LLC | May 2026 | 71,104 | 10 |
| BESTLINE SUPPLY CHAIN (CANADA) LTD. | May 2026 | 769 | 10 |
| THE LOGISTICS FACTORY LIMITED | May 2026 | 2,593 | 7 |
| BALANCESEA LOGISTICS INC | May 2026 | 1,580 | 7 |
| LO GLOBAL LOGISTICS INC. | May 2026 | 701 | 6 |
| CAPITAL EXPRESS INT'L INC. | May 2026 | 14,426 | 6 |
| RXO GLOBAL FORWARDING INC. | May 2026 | 435 | 5 |
| RICH PACIFIC USA, INC. | May 2026 | 13,790 | 5 |
| FIN WHALE LOGISTICS INC. | May 2026 | 18,465 | 5 |
| STRAIGHT FORWARDING INC. | May 2026 | 114,399 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Barklays Logistics Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN BAIHUIDE MANUFACTURING CO. | Jul 2025 | 197 | 0 |
| XIAMEN BAILIYUAN ARTS & CRAFTS COMP | May 2026 | 175 | 7 |
| XIAMEN BAISISAILEMAOYI CO., LTD | May 2026 | 77 | 10 |
| XIAMEN BAITAIXIONG INDUSTRIAL CO. | May 2026 | 277 | 23 |
| XIAMEN BAMBAMS IMP & EXP CO LTD | Mar 2026 | 393 | 1 |
| XIAMEN BANGCARBONJU TRADING CO. | Mar 2026 | 236 | 13 |
| XIAMEN BANGXIN IMP & EXP CO.,LTD | May 2026 | 348 | 4 |
| XIAMEN BAOFENG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 309 | 7 |
| XIAMEN BAOGUANRUIHE TRADING | May 2026 | 231 | 30 |
| XIAMEN BAOSEN INTERACT TECHNOLOGY C | Apr 2024 | 323 | 0 |
| XIAMEN BDX INT TRADING CO.,LTD | May 2026 | 82 | 9 |
| XIAMEN BE-BEST TRADING CO.,LTD | Jan 2023 | 196 | 0 |
| XIAMEN BEAUTY LAND HOUSEHOLD PRODUC | May 2026 | 237 | 2 |
| XIAMEN BEETLE ARTS & CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 340 | 3 |
| XIAMEN BELLA FITNESS CO., LTD. | May 2026 | 106 | 6 |
| XIAMEN BELOVED TRADING CO.,LTD | May 2026 | 568 | 35 |
| XIAMEN BEROUS PUMICE CO., LTD | May 2026 | 264 | 18 |
| XIAMEN BEST CHEER INDUSTRY CO.,LTD | Jul 2021 | 1,069 | 0 |
| XIAMEN BEST CHEER TRADING CO.,LTD. | Apr 2026 | 163 | 4 |
| XIAMEN BEST-CARE INTERNATIONAL | May 2026 | 281 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | OOLU2324616320 | 1353E | Master Bill | OOLU | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 168 CTN | 14,270 KG | House to House | XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS | BARKLAYS LOGISTICS INC. | BARKLAYS LOGISTICS INC. | GLASS DOOR MERCHANDISER ELECTRIC GRIDDLE PIZZA OVEN CONVECTION OVEN SPARE PART FOR ELECTRIC GRIDDLE/PIZZA OVEN/ CONVECTION OVEN ... | |
| 2026-05-18 | OOLU2324224480 | 002E | Master Bill | OOLU | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2,160 CTN | 18,400 KG | XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS | UNION LOGISTICS (NY) INC. | UNION LOGISTICS (NY) INC. | FROZEN BOILED SHELLED SOYBEANS SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT HAS BEEN FUMIGATED PROPERLY TEMPERATURE SET AT -18.0 C (-0.4 F)... | ||
| 2026-05-08 | OOLU2324508200 | 065E | Master Bill | OOLU | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,158 CTN | 18,759 KG | House to House | XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS | BARKLAYS LOGISTICS CORPORATION | BARKLAYS LOGISTICS CORPORATION | DRY NOODLES RAMEN SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL. | |
| 2026-05-06 | OOLU2324975900 | 122E | Master BOL w/in-bond | OOLU | 9417268 | OOCL LONDON | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,782 CTN | 9,830 KG | House to House | XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS | BARKLAYS LOGISTICS CORPORATION | BARKLAYS LOGISTICS CORPORATION | DG AIRBRUSH PRIMER SPRAY RETAIL COSMETIC DISPLAY AIRBRUSH FINISH SPRAY AIRBRUSH SINGLE DG CLASS:2.1 UN NO.:1950 NON-DG MY COLOR ... | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | OOLU2326337080 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392433 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 1452 |
| IMO # | 9935387 |
| Vessel Name | EVER MATCH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8430 KG |
| Weight in KG | 8,430 KG |
| Quantity | 973 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU8090451 |
| Commodity Description |
LED LIGHT TENT TENT CFM KITS BUD BOWL TRIMMER AIR FILTER PLASTIC TRAY GEAR BOARD |
| Shipper Name | XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 15, 4TH FLOOR, BUILDING 2, FRE |
| Address Line 2 | XIAMEN FJ |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 5888129 |
| Consignee Name | BARKLAYS LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 616 129TH ST. |
| Address Line 2 | COLLEGE POINT NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8862183 |
| Notify Party Name | BARKLAYS LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 616 129TH ST. |
| Address Line 2 | COLLEGE POINT NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | FFAU8090451 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYD1986 |
| Seal Number 1 | OOLKYD1986 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LED LIGHT TENT TENT CFM KITS BUD BOWL TRIMMER AIR FILTER PLASTIC TRAY GEAR BOARD |
| Additional Cargo 1 | AIR FILTER PRUNING SHEAR PLANT STAKE DUCT PARTS OF RACK SHELF DUCT PARTS OF PVC DUCT TUBE FABRIC POT SHUTTER FAN |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 365 | 2026-05-08 |
| Los Angeles, California | 252 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 121 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 103 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 77 | 2026-03-17 |
| Oakland, California | 58 | 2026-04-29 |
| Houston, Texas | 42 | 2026-04-20 |
| Savannah, Georgia | 23 | 2026-04-24 |
| Tampa, Florida | 9 | 2026-04-20 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2023-08-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 546 | 2026-05-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 159 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 151 | 2026-04-09 |
| Qingdao China (Mainland) | 37 | 2024-12-24 |
| Pusan South Korea | 30 | 2026-05-08 |
| Nansha China (Mainland) | 30 | 2026-01-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 29 | 2026-05-04 |
| Kajang Malaysia | 26 | 2025-04-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2024-02-27 |
| Xingang China (Mainland) | 14 | 2024-01-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Barklays Logistics Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD | UNIT 15, 4TH FLOOR, BUILDING 2, FRE XIAMEN FJ CHINA 5888129 | 2025-10-04 | 288 |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD | UNIT 15, 4TH FLOOR, BUILDING 2, FR EE TRADE TIMES SQUARE, NO. 39 XIANG YU ROAD, XIAMEN AREA (BON 99999 | 2025-06-10 | 2 |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD | 2024-05-22 | 401 | |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS | 2026-05-23 | 136 | |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD | 2023-06-14 | 46 | |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD | 2023-10-18 | 32 | |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD | 2023-04-28 | 30 | |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO., LTD. | 2023-05-11 | 22 | |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD | 2024-03-18 | 22 | |
| XIAMEN BARKLAYS LOGISTICS CO.,LTD | 2023-12-12 | 20 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 2 email addresses on file for Xiamen Barklays Logistics Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-10-12 | 1 | |
| 2022-08-04 | 1 |