There are a total of 156 bills of lading on file for Xiamen Huiruisi Trading between December 24th, 2025 and April 26th, 2026.
Of those 156 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 31 were within the past 90 days.
| Total Records | 156 |
|---|---|
| Shipper Records | 156 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 24th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 26th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 31 |
| Records in the Past Year | 156 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN HUIRUISI TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Xiamen Huiruisi Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Xiamen Huiruisi Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | May 2026 | 161 | 155 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Huiruisi Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | COSU6452556320 | YKSEKM260508159 | 072E | House Bill | YKSE | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,500 CTN | 13,125 KG | House to House | XIAMEN HUIRUISI TRADING | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | CLEANING BRUSH KEYBOARD HAIR CLIP HOOKS XXXXX LLA | |
| 2026-05-28 | COSU6452548660 | CIECCA26050853 | 072E | House Bill | CIEC | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 700 CTN | 12,104 KG | House to House | XIAMEN HUIRUISI TRADING | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | CLEANING BRUSH KEYBOARD HAIR CLIP HOOKS XXXXXXXX |
| 2026-05-28 | ZIMUSNH22265697 | YKSEKM260508128 | 14E | House Bill | YKSE | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 972 CTN | 12,890 KG | Container Yard | XIAMEN HUIRUISI TRADING | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | KEYBOARD PLASTIC TREE HAIR CLIP UMBRELLA KEY RINGS | |
| 2026-05-28 | ZIMUSNH22265696 | YKSEKM260508127 | 14E | House Bill | YKSE | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,131 CTN | 18,168 KG | Container Yard | XIAMEN HUIRUISI TRADING | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC | KEYBOARD BROOM HAIR CLIP HEADSET TENT | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | COSU6452600570 |
|---|---|
| House BOL # | SAEDS61526050614 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SAED |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14363 KG |
| Weight in KG | 14,363 KG |
| Quantity | 1530 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU6517372 |
| Commodity Description |
CLEANING BRUSH KEYBOARD HAIR CLIP HOOKS XXXXX LLA |
| Shipper Name | XIAMEN HUIRUISI TRADING CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 502, NO. 133 WENDA 2ND LANE, J |
| Address Line 2 | IMEI DISTRICT, XIAMEN |
| Consignee Name | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2920 E INLAND EMPIRE BLVD STE 105 O |
| Address Line 2 | NTARIO, CA 91764 |
| Notify Party Name | SCRIPTLINK GLOBAL TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2920 E INLAND EMPIRE BLVD STE 105 O |
| Address Line 2 | NTARIO, CA 91764 |
| Container Number | CSNU6517372 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CW790757 |
| Seal Number 1 | CW790757 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CLEANING BRUSH KEYBOARD HAIR CLIP HOOKS XXXXX LLA |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 68 | 2026-02-26 |
| Long Beach, California | 59 | 2026-04-27 |
| Newark, New Jersey | 28 | 2026-03-30 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 77 | 2026-03-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 68 | 2026-03-30 |
| Qingdao China (Mainland) | 5 | 2026-04-27 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2026-03-17 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2026-03-16 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 1 | 2026-01-21 |
Below are the top 9 company names and addresses for Xiamen Huiruisi Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | ROOM 502, NO. 133 WENDA 2ND LANE,JI MEI DISTRICT, XIAMEN,XIAMEN,CN | 2026-03-30 | 132 |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | ROOM 502, NO. 133 WENDA 2ND LANE, J IMEI DISTRICT,,XIAMEN,CN | 2026-03-26 | 12 |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | 2026-04-27 | 6 | |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | 2026-03-16 | 2 | |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | 2026-01-21 | 1 | |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | 2026-03-26 | 1 | |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | 2026-01-17 | 1 | |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | 2026-02-28 | 1 | |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING CO | 2026-04-27 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||