There are a total of 308 bills of lading on file for Xiamen IXU International Trade Co between June 17th, 2014 and May 2nd, 2026.
Of those 308 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 308 |
|---|---|
| Shipper Records | 308 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 17th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 2nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Xiamen IXU International Trade Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Xiamen IXU International Trade Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EMSER TILE LLC | May 2026 | 53,724 | 125 |
| INTER SOURCE TRADING CORP. | May 2026 | 2,104 | 2 |
| DECOR-EX LLC | Nov 2025 | 22 | 2 |
| Aug 2025 | 1 | 1 | |
| QUICK TIRES & SERVICES LTD | May 2026 | 52 | 1 |
| MOONLIGHT SHINE LLC | May 2026 | 396 | 1 |
| GLOBALONE TRADING LTD | May 2026 | 968 | 1 |
| 2030 MERIDIAN PLAZA INC | Apr 2026 | 232 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen IXU International Trade Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN INSPIRATIONAL EXPEDITION IMPORT&EXPORT CO.,LTD | Jun 2023 | 228 | 0 |
| XIAMEN INTERNATIONAL DISPLAY CO.,LTD | Apr 2026 | 199 | 1 |
| XIAMEN INTRETECH INC | May 2026 | 748 | 4 |
| XIAMEN ITG AGRICULTURE AND FORESTRY | May 2026 | 243 | 25 |
| XIAMEN ITG GROUP CORP.,LTD. | Mar 2026 | 3,069 | 4 |
| XIAMEN ITG KEEMING TRADING | May 2026 | 145 | 37 |
| XIAMEN ITG MATERIALS CO., LTD | May 2026 | 154 | 16 |
| XIAMEN ITG PAPER CORP.,LTD. | Dec 2025 | 2,103 | 0 |
| XIAMEN IVY STONE TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 69 | 9 |
| XIAMEN IVY TRADE CO LTD | Jul 2025 | 180 | 0 |
| XIAMEN J-BRACE MEDICAL EQUIPMENT CO.,LTD. | May 2026 | 681 | 16 |
| XIAMEN JANE JONSON CO LTD | May 2026 | 201 | 1 |
| XIAMEN JASDE IMPORT&EXPORT | May 2026 | 79 | 11 |
| XIAMEN JASIHONG IMPORTAND EXPORT CO | May 2026 | 239 | 3 |
| XIAMEN JASON WENG IMP.& EXP. CO LTD | Apr 2025 | 91 | 0 |
| XIAMEN JEAFER INDUSTRY&TRADING CO. | May 2026 | 365 | 7 |
| XIAMEN JEKSUN AUTO PARTS CO., LTD | May 2026 | 288 | 7 |
| XIAMEN JEKSUN PRECISION MACHINING C | May 2026 | 234 | 7 |
| XIAMEN JHOMIER FURNITURE CO., LTD. | May 2026 | 539 | 49 |
| XIAMEN JIABAITAI INDUSTRY&TRADE CO. | May 2026 | 351 | 87 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 | ZIMUXIA8544123 | SXCOXMOE26020056 | 11E | House Bill | SXCO | 9960564 | HAWK I | 2026-03-25 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 29 PKG | 21,500 KG | Pier to Pier | XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE | MOONLIGHT SHINE LLC | MOONLIGHT SHINE LLC | DISPLAY BOARD MARBLE PRODUCTS |
| 2026-03-03 | ONEYSH5ACFU11900 | SXCOXMOE26020001 | 025E | House Bill | SXCO | 9757216 | YM WISDOM | 2026-03-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 24,900 KG | Container Yard | XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE | 2030 MERIDIAN PLAZA INC | 2030 MERIDIAN PLAZA INC | SPC FLOORING PACKAGES |
| 2026-02-07 | COSU6441250350 | JTNGJF2601129LAX | 111E | House Bill | JTNG | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-02-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 4,250 KG | XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE | EMSER TILE LLC | MARBLE MOSAIC | ||
| 2026-01-21 | ONEYXMNFH0299901 | 012E | Regular Bill | ONEY | 9935129 | WAN HAI A06 | 2026-01-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 7,460 KG | Container Yard | XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE | EMSER TILE, LLC | PEGASUS SHIPPING INC | WORKED MONUMENT, BUILDING STONES, MARBLE, TR AVERTINE AND ALABASTER AND MARBLE TILES | |
| Run Date | 2026-04-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-07 |
| Trade Update Date | 2026-03-17 |
| Master BOL # | EGLV146600156775 |
|---|---|
| House BOL # | CHKMXM26007364 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHKM |
| Voyage # | 162E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL ROTTERDAM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3234 K |
| Weight in KG | 3,234 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | 3 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU1646921 |
| Commodity Description |
MARBLE TILES |
| Shipper Name | XIAMEN IXU INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | TRADE CO.,LTD |
| Address Line 2 | RM 1103,NO.83,HUBINNAN |
| Address Line 3 | XIAMEN CN |
| Consignee Name | EMSER TILE, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8431 SANTA MONICA BLVD. |
| Address Line 2 | LOS ANGELES, CA 90069 |
| Address Line 3 | LOS ANGELES CA 90069 US |
| Notify Party Name | EMSER TILE, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8431 SANTA MONICA BLVD. |
| Address Line 2 | LOS ANGELES, CA 90069 |
| Address Line 3 | LOS ANGELES CA 90069 US |
| Container Number | TCNU1646921 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTAW2654 |
| Seal Number 1 | EMCTAW2654 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MARBLE TILES |
| Marks and Numbers 1 | PURCHASE ORDER LINE WB69759662 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 107 | 2026-04-22 |
| Los Angeles, California | 84 | 2026-03-26 |
| Houston, Texas | 73 | 2024-11-07 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2024-07-11 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-06-06 |
| Honolulu, Hawaii | 5 | 2016-07-19 |
| New York, New York | 3 | 2015-01-16 |
| Seattle, Washington | 2 | 2026-05-04 |
| Miami, Florida | 2 | 2025-12-05 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2016-08-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 184 | 2026-04-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 73 | 2026-04-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 16 | 2026-05-04 |
| Pusan South Korea | 14 | 2024-07-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 11 | 2024-04-18 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2025-08-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 4 | 2015-07-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2026-03-26 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2021-09-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen IXU International Trade Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO | L RM 1103,NO.83,HUBINNAN ROAD XIAMEN CN | 2025-11-26 | 44 |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE COMP | ROOM 1103 NO83 HUBINNAN ROAD XIAMEN FJ 361000 CHINA 5677641 | 2024-04-18 | 32 |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO. | 2024-11-07 | 26 | |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD. | 2025-06-06 | 17 | |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | 2017-01-02 | 14 | |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | 2016-07-30 | 13 | |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO | 2023-08-15 | 11 | |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | 2016-10-08 | 10 | |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO. | 2024-03-20 | 9 | |
| XIAMEN IXU INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | 2020-08-15 | 9 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Xiamen IXU International Trade Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-06-11 | 27 | |
| 2015-03-20 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||