There are a total of 124 bills of lading on file for YIWU Jinduo Trade between May 11th, 2025 and May 21st, 2026.
Of those 124 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 124 |
|---|---|
| Shipper Records | 124 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 11th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 122 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JINDUO TRADE.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with YIWU Jinduo Trade, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with YIWU Jinduo Trade in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZION BUILDING SUPPLIES LTD | May 2026 | 710 | 97 |
| TRUSTWORTHY CONSTRUCTION LLC | Mar 2026 | 14 | 13 |
| COMEROOITAK S.C | Jan 2026 | 190 | 3 |
| ALTEC MANUFACTURAS S. A. DE C. V. | Aug 2025 | 140 | 3 |
| SERVICIOS COMERCIALES CALCAO SA | Jan 2026 | 183 | 2 |
| Sep 2025 | 1 | 1 | |
| Jun 2025 | 1 | 1 | |
| BRIBA MATERIALS & CONSTRUCTION S.A. | Aug 2025 | 25 | 1 |
| ALTA MODA DE MEXICO PAHAU SA DE CV | Feb 2026 | 85 | 1 |
| ABMUSS INTERNATIONAL LOGISTICS SA | May 2026 | 2,390 | 1 |
| Mar 2026 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Jinduo Trade.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU JIAOHUA IMPORT & EXPORT CO., LTD | May 2026 | 467 | 46 |
| YIWU JIASHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 129 | 26 |
| YIWU JIAZHOU TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 96 | 7 |
| YIWU JIESHUN TRADING CO.,LTD | Mar 2024 | 181 | 0 |
| YIWU JIHANGDA SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO.,LTD | May 2026 | 4,528 | 877 |
| YIWU JIMEI TRADING CO LTD | May 2026 | 2,156 | 13 |
| YIWU JIMING IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 1,924 | 19 |
| YIWU JIN-JACK IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 367 | 11 |
| YIWU JINCHE E-COMMERCE CO., LIMITED | Jul 2023 | 180 | 0 |
| YIWU JINCHUANG IMPORT AND EXPORT CO | Feb 2026 | 160 | 1 |
| YIWU JINGCHENG SUPPLY CHAIN MANAGEM | Jul 2022 | 138 | 0 |
| YIWU JINGE COMMODITIES | May 2026 | 189 | 46 |
| YIWU JINGFEI IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 321 | 3 |
| YIWU JINGMEI ELECTRONIC COMMERCE CO | May 2026 | 469 | 44 |
| YIWU JINGMIAN TRADING | May 2026 | 934 | 177 |
| YIWU JINGSOURCING ECOMMERCE CO. | Apr 2026 | 117 | 6 |
| YIWU JINGXI TRADING CO., LTD | May 2026 | 2,643 | 100 |
| YIWU JINGYANG IMPORT & EXPORT CO. | Mar 2026 | 767 | 3 |
| YIWU JINGZHE IMPORT AND EXPORT CO | Mar 2026 | 151 | 7 |
| YIWU JINHENG MATERNAL AND INFANT PR | Jan 2024 | 312 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ONEYSZPG71952600 | CGLSCSZ26040700 | 020E | House FROB | CGLS | 9792618 | YM TUTORIAL | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 858 PKG | 22,538 KG | Container Yard | YIWU JINDUO TRADE | ZION BUILDING SUPPLIES LTD | SHOWER ROOM SHOWER BASE THIS SHIPMENT CONTAIN S NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-13 | ONEYXMNG35470800 | HNLTXM264Q0014 | 611E | House FROB | HNLT | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 641 PKG | 74,181 K | Container Yard | YIWU JINDUO TRADE | ZION BUILDING SUPPLIES LTD | ZION BUILDING SUPPLIES LTD | COMPLETELY FINISHED PRE-PRIMED MOULDINGS PAPER BOX HS CODE:442199 481910 |
| 2026-05-06 | YMJAW232664954 | SZILQDZH26040230 | 105E | House FROB | SZIL | 9485007 | YM MASCULINITY | 2026-05-05 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 172 PKG | 35,619 KG | House to House | YIWU JINDUO TRADE | ZION BUILDING SUPPLIES LTD | ZION BUILDING SUPPLIES LTD | MOLDED DOOR ELECTRICAL METAL BOX |
| 2026-05-06 | CMDUXIA1820865 | SZILQDZH26030203 | 0TNI6 | House FROB | SZIL | 9722651 | CMA CGM ARKANSAS | 2026-05-05 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 260 PKG | 42,690 KG | YIWU JINDUO TRADE | ZION BUILDING SUPPLIES LTD | ZION BUILDING SUPPLIES LTD | ARTIFICIAL STONE ARTIFICIAL STONE SINK | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | OOLU2324775350 |
|---|---|
| House BOL # | SZILQDZH26040261 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZIL |
| Voyage # | 0TNID |
| IMO # | |
| Vessel Name | APL CHONGQING |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 52868 KG |
| Weight in KG | 52,868 KG |
| Quantity | 1681 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
OOCU8645645 FCIU9686550 |
| Commodity Description |
ARTIFICIAL STONE ARTIFICIAL STONE SINK ARTIFI CIAL STONE MESA EDGE BANDING VENT COVER PLAST IC FILM ARTIFICIAL STONE ARTIFICIAL STONE SINK ARTIFI CIAL STONE MESA EDGE BANDING VENT COVER PLAST IC FILM |
| Shipper Name | YIWU JINDUO TRADE CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1622, 1623, BUILDING 2,YIWU WA |
| Address Line 2 | NDA PLAZA,CHOUJIANG SUBDISTRICT,YIW |
| Address Line 3 | U CITY JINHUA CITY,ZHEJIANG PROVINC |
| Consignee Name | ZION BUILDING SUPPLIES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2989 KENNEDY ROAD TORONTO,ONTARIO M |
| Address Line 2 | 1V1S9 |
| Notify Party Name | ZION BUILDING SUPPLIES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2989 KENNEDY ROAD TORONTO,ONTARIO M |
| Address Line 2 | 1V1S9 |
| Container Number | OOCU8645645 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKXT8236 |
| Seal Number 1 | OOLKXT8236 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | ARTIFICIAL STONE ARTIFICIAL STONE SINK ARTIFI CIAL STONE MESA EDGE BANDING VENT COVER PLAST IC FILM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000026428 KG |
| Container Number | FCIU9686550 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKXZ3704 |
| Seal Number 1 | OOLKXZ3704 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | ARTIFICIAL STONE ARTIFICIAL STONE SINK ARTIFI CIAL STONE MESA EDGE BANDING VENT COVER PLAST IC FILM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000026440 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 53 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 46 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 13 | 2026-03-26 |
| Long Beach, California | 12 | 2025-12-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 53 | 2026-05-06 |
| Xiamen China (Mainland) | 39 | 2026-05-19 |
| Yantian China (Mainland) | 21 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 7 | 2026-01-14 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2026-03-05 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2026-01-21 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 1 | 2025-09-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Jinduo Trade that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JINDUO TRADE | ROOM 1622, 1623, BUILDING 2,YIWU WANDA PLAZA,CHOUJIANG SUB-DISTRICT, YIWU CITY JINHUA ,ZHEJIANG 322000 | 2026-05-13 | 16 |
| YIWU JINDUO TRADE | ROOM 1622, 1623, BUILDING 2,YIWU WA NDA PLAZA,CHOUJIANG SUBDISTRICT,YIW U CITY JINHUA CITY,ZHEJIANG PROVINC | 2026-05-19 | 15 |
| YIWU JINDUO TRADE | 2025-12-09 | 8 | |
| YIWU JINDUO TRADE | 2026-04-01 | 7 | |
| YIWU JINDUO TRADE | 2026-05-23 | 4 | |
| YIWU JINDUO TRADE | 2025-12-29 | 3 | |
| YIWU JINDUO TRADE | 2026-03-26 | 3 | |
| YIWU JINDUO TRADE | 2026-01-21 | 3 | |
| YIWU JINDUO TRADE | 2026-01-09 | 2 | |
| YIWU JINDUO TRADE | 2026-05-06 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for YIWU Jinduo Trade.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-01 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||