There are a total of 115 bills of lading on file for YIWU Juliang Daily Necessities Co between October 23rd, 2021 and May 10th, 2026.
Of those 115 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 115 |
|---|---|
| Shipper Records | 128 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 58 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with YIWU Juliang Daily Necessities Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with YIWU Juliang Daily Necessities Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EVERBRIGHT TRADING INC. | Mar 2026 | 995 | 32 |
| MING YANG SOURCING INC | May 2026 | 279 | 20 |
| TJ TRADING USA INC | Nov 2025 | 128 | 13 |
| CLICK PRODUCTS LLC | May 2025 | 1,061 | 12 |
| MF BRANDS | Nov 2025 | 703 | 10 |
| PRIMESALE INC | Feb 2026 | 130 | 6 |
| AE TRADING INC. | May 2026 | 277 | 5 |
| MY TRADING CO LTD | May 2026 | 336 | 3 |
| ZMC GROUP INC | May 2026 | 1,293 | 1 |
| FASHION GROUP LLC | May 2026 | 1,773 | 1 |
| DUO CAI USA INC. | May 2026 | 235 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Juliang Daily Necessities Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU JIUWAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 66 | 14 |
| YIWU JIXU ELECTRINIC COMMERCE CO LTD | Mar 2026 | 1,396 | 3 |
| YIWU JSTAR ACCESSORIES COMPANY LIMITED. | Jun 2024 | 503 | 0 |
| YIWU JUBANG IMPORT & EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 705 | 5 |
| YIWU JUCANGIMPORT & EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 476 | 89 |
| YIWU JUCHUANG HOT COLD TECHNOLOGY C | May 2025 | 187 | 0 |
| YIWU JUFU IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 207 | 1 |
| YIWU JUHUI TRADING CO.,LTD | May 2026 | 907 | 161 |
| YIWU JUJUN IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 501 | 286 |
| YIWU JUKAN CLOTHING CORPORATION | Oct 2024 | 115 | 0 |
| YIWU JUNCONG IMPORT AND EXPORT CO | Jul 2025 | 538 | 0 |
| YIWU JUNHONG IMPORT & EXPORT | May 2026 | 122 | 31 |
| YIWU JUNO IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 509 | 45 |
| YIWU JUNRUI CLOTHING ACCESSORIES CO | Apr 2024 | 94 | 0 |
| YIWU JUNWEI E-COMMERCE | May 2026 | 347 | 106 |
| YIWU JUNYANG IMPORT AND EXPORT CO. | Jul 2025 | 599 | 0 |
| YIWU JUNZHAN IMP & EXP CO.,LTD | May 2026 | 112 | 4 |
| YIWU JUSHI IMPORT & EXPORT CO., LTD | Mar 2026 | 2,075 | 47 |
| YIWU JUXIN IMPORT & EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 1,082 | 66 |
| YIWU JUXIN TRADE CO., LTD | Apr 2025 | 116 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 | EGLV143652851968 | 075E | Regular Bill | EGLV | 9472141 | COSCO FAITH | 2026-03-30 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 918 CTN | 8,798 K | House to House | YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES | EVERBRIGHT TRADING INC | EVERBRIGHT TRADING INC | UMBRELLA ARTIFICIAL FLOWER UMBRELLA ARTIFICIAL FLOWER HS ) @PROVINCE,,CHINA) | |
| 2026-03-21 | EGLV143652851046 | 084E | Regular Bill | EGLV | 9472177 | COSCO HARMONY | 2026-03-20 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 953 CTN | 12,891 K | House to House | YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES | EVERBRIGHT TRADING INC | EVERBRIGHT TRADING INC | UMBELLA ROSE HEART UMBELLA ROSE HEART HS @PROVINCE,,CHINA | |
| 2026-03-17 | COSU9505819820 | 034E | Regular Bill | COSU | 9785756 | COSCO SHIPPING AZALEA | 2026-03-16 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,050 CTN | 7,961 KG | House to House | YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES COMP | EVERBRIGHT TRADING INC. | EVERBRIGHT TRADING INC. | COUNTRY SOUVENIR | |
| 2026-03-05 | EGLV143552998347 | 056E | Regular Bill | EGLV | 9627992 | OOCL KOREA | 2026-03-04 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 779 CTN | 9,038 K | House to House | YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES | EVERBRIGHT TRADING INC | EVERBRIGHT TRADING INC | UMBELLA BEACH CHAIR UMBELLA BEACH CHAIR (HS ) @PROVINCE,,CHINA) | |
| Run Date | 2026-04-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-30 |
| Trade Update Date | 2026-02-15 |
| Master BOL # | EGLV143652851976 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 075E |
| IMO # | 9472141 |
| Vessel Name | COSCO FAITH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13560 K |
| Weight in KG | 13,560 KG |
| Quantity | 1089 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GAOU6955889 |
| Commodity Description |
CUP PARTY SUPPLY CUP PARTY SUPPLY HS ) @PROVINCE,,CHINA ) |
| Shipper Name | YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD |
| Address Line 2 | (ADD:ROOM 8315 BUILDING A2 |
| Address Line 3 | NO.588 CHUNHUA ROAD BEIYUAN STREET |
| Address Line 4 | YIWU CITY,ZHEJIANG@ |
| Consignee Name | EVERBRIGHT TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1177B FLUSHING AVE BROOKLYN |
| Address Line 2 | NEW YORK,NY 11237 U.S.A |
| Address Line 3 | TEL:001-718-366-6683 |
| Address Line 4 | FAX:001-718-366-6633 |
| Notify Party Name | EVERBRIGHT TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1177B FLUSHING AVE BROOKLYN |
| Address Line 2 | NEW YORK,NY 11237 U.S.A |
| Address Line 3 | TEL:001-718-366-6683 |
| Address Line 4 | FAX:001-718-366-6633 |
| Container Number | GAOU6955889 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDTM4845 |
| Seal Number 1 | EMCDTM4845 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CUP PARTY SUPPLY CUP PARTY SUPPLY HS ) @PROVINCE,,CHINA ) |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 82 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 16 | 2026-02-10 |
| Los Angeles, California | 12 | 2026-01-29 |
| New York, New York | 5 | 2025-08-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 104 | 2026-05-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2025-01-15 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2025-08-11 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-07-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Juliang Daily Necessities Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO | ROOM 8315 BUILDING A2 NO.588 CHUNHUA ROAD BEIYUAN STREET YIWU CN | 2025-08-11 | 7 |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO | ROOM 8315 BUILDING A2 NO.588 CHUNHUA ROAD BEIYUAN STREET YIWU CITY,ZHEJIANG PROVINCE,322000,CHINA | 2023-01-30 | 26 |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES COMP | 2026-05-11 | 20 | |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES | 2026-04-21 | 15 | |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO.,LTD | 2025-10-06 | 9 | |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO.,LTD | 2025-08-19 | 6 | |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO. | 2025-01-15 | 5 | |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO. | 2025-01-15 | 5 | |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO | 2024-07-24 | 5 | |
| YIWU JULIANG DAILY NECESSITIES CO | 2024-05-09 | 3 |
Below are the top 3 phone numbers on file for YIWU Juliang Daily Necessities Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 20 | |
| 2025-02-10 | 11 | |
| 2024-08-02 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||