There are a total of 1,001 bills of lading on file for Zhejiang Longquan Foreign Trade Co. between October 19th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 1,001 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,001 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,001 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Zhejiang Longquan Foreign Trade Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Zhejiang Longquan Foreign Trade Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUIDECRAFT INC | May 2026 | 4,363 | 8 |
| CARE LINE INC. | May 2026 | 505 | 5 |
| MASTER CUTLERY INC | Apr 2026 | 2,136 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Longquan Foreign Trade Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | CMDUCHN3142456 | PLKQSH26033228 | 0DBNX | House Bill | PLKQ | 9938341 | PRESIDENT REAGAN | 2026-04-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 975 CTN | 10,484 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE | CARE LINE INC. | CARE LINE INC. | PLASTIC MUG PLASTIC MUG HANDLE SBPP/PE TICK P VC GLASSES BAG BABY-T-SHIRTS COTTON HEART PIL LOW PLASTIC PATIENT BELONGING BAG/PA... |
| 2026-03-16 | CMDUCHN3051792 | PLKQSH26023227 | 0DBNP | House Bill | PLKQ | 9938339 | PRESIDENT GRANT | 2026-03-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 830 CTN | 7,885 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE | CARE LINE INC. | CARE LINE INC. | PLASTIC MUG |
| 2026-03-11 | HLCUNG12508VRZB4 | TXSL2601AJ019A | 604E | House Bill | TXSL | 9683843 | CCNI ARAUCO | 2026-03-10 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 824 CTN | 10,269 KG | ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE | GUIDECRAFT INC. | GUIDECRAFT INC. | WOODEN ORNAMENT HS: INTELLIGENCE TOYS H S: WOODEN TOYS HS: | |
| 2026-02-24 | HLCUNG12508VQIS4 | TXSL2601AJ018A | 602E | House Bill | TXSL | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-02-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 567 CTN | 7,170 KG | ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE | GUIDECRAFT INC. | GUIDECRAFT INC. | WOODEN TOYS HS: INTELLIGENCE TOYS HS: | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | CMDUCHN3245185 |
|---|---|
| House BOL # | SPNPPRCH26044074 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SPNP |
| Voyage # | 0DBO7 |
| IMO # | 9938389 |
| Vessel Name | PRESIDENT CARTER |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8122 K |
| Weight in KG | 8,122 KG |
| Quantity | 616 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU7416649 |
| Commodity Description |
PLASTIC MUG LID PLASTIC MUG STRAW COTTON HEAR T PILLOW 100POLYESTER NON-WOVEN PILLOW SHELL SBPP/PE TICK HEADPHONES |
| Shipper Name | ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.2 PART ROAD,LONGQUAN CITY ZHEJIA |
| Address Line 2 | NG,PROVINCE P.R |
| City | ZHEJIANG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | CARE LINE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2210,LAKE ROAD GREENBRIER TN.37073 |
| Address Line 2 | U.S.A |
| City | GREENBRIER |
| State Province | TN |
| Zip Code | 37073 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGBU7416649 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M3768012 |
| Seal Number 1 | M3768012 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC MUG LID PLASTIC MUG STRAW COTTON HEAR T PILLOW 100POLYESTER NON-WOVEN PILLOW SHELL SBPP/PE TICK HEADPHONES |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 471 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 232 | 2021-05-14 |
| Charleston, South Carolina | 90 | 2026-05-19 |
| Seattle, Washington | 69 | 2021-04-15 |
| Tacoma, Washington | 37 | 2021-04-13 |
| Savannah, Georgia | 24 | 2021-02-27 |
| Oakland, California | 20 | 2018-12-05 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2021-03-31 |
| New York, New York | 14 | 2016-05-03 |
| Baltimore, Maryland | 10 | 2015-02-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 507 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 444 | 2026-05-15 |
| Pusan South Korea | 25 | 2021-02-27 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2017-10-05 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2015-01-24 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2021-04-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2021-02-16 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2015-11-27 |
| Inchon South Korea | 1 | 2020-12-02 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2015-02-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Longquan Foreign Trade Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO | NO 2 PARK ROAD LONGQUAN CN | 2019-10-02 | 100 |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO., LTD. | NO.2 PARK ROAD, LONGQUAN CITY, ZHEJIANG 310003, CHINA LONGQUAN CN | 2016-05-18 | 80 |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO. | 2019-12-09 | 43 | |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO.,LTD | 2021-05-14 | 43 | |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO | 2019-08-14 | 38 | |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO. | 2019-04-11 | 35 | |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO. | 2018-01-31 | 35 | |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO.,LTD. | 2021-03-01 | 28 | |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE | 2021-04-15 | 28 | |
| ZHEJIANG LONGQUAN FOREIGN TRADE CO | 2019-11-06 | 25 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Zhejiang Longquan Foreign Trade Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-06-24 | 26 | |
| 2019-08-14 | 38 | |
| 2018-05-09 | 7 | |
| 2016-04-29 | 13 | |
| 2016-03-29 | 1 | |
| 2015-11-27 | 3 | |
| 2015-04-04 | 2 | |
| 2015-02-14 | 5 | |
| 2015-02-11 | 1 | |
| 2014-03-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||