There are a total of 1,468 bills of lading on file for Zhejiang MIJU Home Textile Co.,Ltd between May 25th, 2020 and May 22nd, 2026.
Of those 1,468 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 50 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,468 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,530 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 25th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 50 |
| Records in the Past Year | 234 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhejiang MIJU Home Textile Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhejiang MIJU Home Textile Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PARAGON GLOBAL LLC | May 2026 | 669 | 238 |
| REGAL FABRICS INC. | May 2026 | 8,406 | 127 |
| SWAVELLE MILL CREEK FABRICS | May 2026 | 9,282 | 124 |
| CRYPTON SUPER FABRIC | May 2026 | 373 | 115 |
| GUM TREE FABRICS INC | May 2026 | 2,389 | 101 |
| RICHLOOM FABRICS GROUP INC | May 2026 | 6,952 | 88 |
| KING TEXTILES LLC | Mar 2026 | 1,616 | 88 |
| VALLEY FORGE FABRICS INC | Apr 2026 | 3,924 | 59 |
| SHELF COMPANY | May 2026 | 1,289 | 50 |
| SOFAMASTER LLC | Apr 2026 | 240 | 31 |
| HM RICHARDS, INC. | May 2026 | 3,538 | 31 |
| GOLDEN TECHNOLOGIES INC. | May 2026 | 5,805 | 30 |
| SOLUCION INTEGRAL DE MANUFACTURA | May 2026 | 3,435 | 22 |
| P KAUFMANN | May 2026 | 4,618 | 19 |
| POSH HOME LLC | May 2026 | 2,578 | 15 |
| LOOMCRAFT TEXTILE & SUPPLY COMPANY | May 2026 | 1,770 | 11 |
| DECOR-REST FURNITURE LTD | May 2026 | 1,234 | 11 |
| DYNASTY FURNITURE | May 2026 | 1,596 | 8 |
| JAYCAL INC. | Apr 2026 | 38 | 6 |
| P KAUFMANN CONTRACT | May 2026 | 403 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang MIJU Home Textile Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MEIZHIYUAN COSMETICS CO. | May 2026 | 2,217 | 22 |
| ZHEJIANG MENGNA KNITTING CO.,LTD | May 2026 | 1,224 | 28 |
| ZHEJIANG MENT LIGHTING CO.,LTD. | Mar 2026 | 275 | 2 |
| ZHEJIANG MERRY LIFE FOOD CO., LTD. | May 2026 | 2,281 | 18 |
| ZHEJIANG MESA SANITARY CO.,LTD | Sep 2025 | 91 | 0 |
| ZHEJIANG MESSI INTERNATIONAL TRADIN | May 2026 | 170 | 6 |
| ZHEJIANG MEY MEMBRANE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 402 | 2 |
| ZHEJIANG MI TOYS GROUP CO.,LTD | May 2026 | 101 | 11 |
| ZHEJIANG MICROLIFT CO., LTD | May 2026 | 131 | 12 |
| ZHEJIANG MIGAO BATH CO.,LTD | May 2026 | 95 | 9 |
| ZHEJIANG MINDO FURNITURE GROUP CO | May 2026 | 119 | 11 |
| ZHEJIANG MINGDAO ALUMINIUM CO., LTD | Apr 2026 | 193 | 1 |
| ZHEJIANG MINGFENG CAR ACCESSORIES CO.,LTD. | Aug 2025 | 1,026 | 0 |
| ZHEJIANG MINGFENG INDUSTRIAL CO. | May 2026 | 535 | 13 |
| ZHEJIANG MINGHE STEEL PIPE CO.,LTD | May 2026 | 973 | 51 |
| ZHEJIANG MINGHUANG NATURAL PRODUCTS | Apr 2026 | 327 | 5 |
| ZHEJIANG MINGJIANGNAN FURNITURE CO. | May 2026 | 1,045 | 6 |
| ZHEJIANG MINGKAI NEW MATERIAL CO. | May 2026 | 135 | 5 |
| ZHEJIANG MINGQI DISPLAY TECHNOLOGY | Dec 2025 | 103 | 0 |
| ZHEJIANG MINGRONG ELECTRICAL PROTEC | Nov 2020 | 512 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | ONEYNB6BH5503900 | SQPGNS2600352 | 0019E | House Bill | SQPG | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 226 PKG | 5,737 K | Container Yard | ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE | SOFAMASTER, LLC | SOFAMASTER, LLC | XXXXXXXXXXXXXXXXXX . . |
| 2026-05-25 | COSU6449051400 | ACDFSHA260400400 | 1261E | House Bill | ACDF | 9850903 | EVER FULL | 2026-05-22 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 24 ROL | 722 KG | House to House | ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE | SWAVELLE MILL CREEK FABRICS | UPHOLSTERY FABRIC | |
| 2026-05-23 | EGLV142601293642 | CHQFHSH26042090 | 1219E | House Bill | CHQF | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 74 ROL | 1,967 K | House to House | ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE | GUM TREE FABRICS INC | GUM TREE FABRICS INC | 100%POLYESTER UPHOLSTERY FABRICS, 31% POLYEST ER 69% VISCOSE UPHOLSTERY FABRICS |
| 2026-05-20 | HLCUNG12602RJSR5 | EXDO62R0552964 | 618E | House Bill | EXDO | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 25 ROL | 459 KG | House to House | ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE | SOLUCION INTEGRAL DE MANUFACTURA-OT | UPHOLSTERY FABRIC HTS: 580131 | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | OOLU2323436600 |
|---|---|
| House BOL # | SDMRSHSE26040143 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SDMR |
| Voyage # | 019E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER FULL |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | BOSTON, MASSACHUSETTS (0401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1275 K |
| Weight in KG | 1,275 KG |
| Quantity | 84 ROL |
| Volume | 9 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FSCU8047003 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Shipper Name | ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | YANSHAN VILLAGE,CHONGXIAN TOWN, |
| Address Line 2 | LINPING DISTRICT,HANGZHOU,ZHEJIANG |
| Address Line 3 | PROVIENCE,CHINA |
| Address Line 4 | SHANGHAI CN |
| Consignee Name | REGAL FABRICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 177 NORTH MAIN STREET, BUILDING 400 |
| Address Line 2 | , MIDDLETON, MA 01949 |
| Address Line 3 | BOSTON MA 01949 US |
| Container Number | FSCU8047003 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKES7138 |
| Seal Number 1 | OOLKES7138 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | REGAL FABRICS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 455 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 273 | 2026-05-18 |
| Norfolk, Virginia | 223 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 188 | 2026-05-23 |
| Boston, Massachusetts | 130 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 54 | 2026-05-09 |
| Wilmington, North Carolina | 52 | 2025-05-16 |
| Savannah, Georgia | 45 | 2024-08-26 |
| Tacoma, Washington | 23 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 18 | 2026-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,229 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 104 | 2026-05-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 77 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 47 | 2026-03-18 |
| Colon Panama | 5 | 2024-07-01 |
| Piraeus Greece | 2 | 2021-12-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2021-03-17 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-01-15 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2022-11-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang MIJU Home Textile Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | NANSHAN INDUSTRIAL ZONE, YUHANG DISTRICT,HANGZHOU CITY, CHINA | 2025-09-30 | 159 |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | NANSHAN INDUSTRIAL ZONE,YUHANG DISTRICT,311108 HANGZHOU CITY, ZHEJIANG, CHINA | 2025-09-27 | 63 |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | 2025-09-23 | 41 | |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | 2025-09-16 | 39 | |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | 2025-09-27 | 38 | |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | 2025-09-19 | 36 | |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | 2025-09-25 | 28 | |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | 2025-09-25 | 26 | |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | 2025-10-07 | 16 | |
| ZHEJIANG MIJU HOME TEXTILE CO.,LTD | 2025-07-03 | 16 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Zhejiang MIJU Home Textile Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-05 | 63 | |
| 2026-05-05 | 50 | |
| 2026-04-27 | 22 | |
| 2025-11-21 | 5 | |
| 2025-10-16 | 141 |
Below are the top 2 email addresses on file for Zhejiang MIJU Home Textile Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-16 | 12 | |
| 2024-08-15 | 8 |