There are a total of 90 bills of lading on file for Cancoil Thermal Corporation between June 26th, 2014 and May 15th, 2026.
Of those 90 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 90 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 83 |
| Notify Party Records | 25 |
| First Shipment on File | Jun 26th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANCOIL THERMAL CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Cancoil Thermal Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Cancoil Thermal Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HONGKONG HENRY INTERNATIONAL CO., LIMITED | May 2026 | 209 | 29 |
| KUNPENG INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 321 | 9 |
| JDM JINGDA MACHINE (NINGBO)CO.,LTD | Feb 2026 | 82 | 9 |
| DINGHENG NEW MATERIALS CO.,LTD | May 2026 | 2,912 | 8 |
| KUNPENG ALUMINIUM CO.,LTD. | Mar 2026 | 15 | 6 |
| SPIROTECH HEAT EXCHANGERS PVT LTD | May 2026 | 458 | 4 |
| JINTIAN COPPER INDUSTRIAL VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 144 | 3 |
| KP RESOURCES INC. | May 2026 | 264 | 2 |
| METTUBE INTERNATIONAL SDN. BHD | Jan 2026 | 809 | 1 |
| MEHTA TUBES LIMITED | May 2026 | 1,834 | 1 |
| FIN - AIRE INC | Aug 2021 | 30 | 1 |
| AJS LOGISTICS PVT LTD | May 2026 | 11,931 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cancoil Thermal Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANAVERA & AUDI S.P.A. | Mar 2026 | 241 | 1 |
| CANAVION GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 109 | 13 |
| CANAXY ASIA LIMITED | May 2026 | 657 | 11 |
| CANAXY USA, INC. | May 2026 | 604 | 8 |
| CANBEST OPTO ELECTRICAL SCIENCE & T | May 2026 | 226 | 2 |
| CANBEX INTERNATIONAL INC. | Oct 2025 | 280 | 0 |
| CANBO TECHNOLOGY(THAILAND) | Feb 2026 | 108 | 2 |
| CANCARB LIMITED | May 2026 | 3,658 | 41 |
| CANCER DIAGNOSTICS, INC. | May 2026 | 1,057 | 27 |
| CANCO LTD | May 2026 | 340 | 9 |
| CANCORAS NORTE CORP | Mar 2026 | 300 | 2 |
| CANCOS TILE | Mar 2026 | 8,911 | 1 |
| CANCOS TILE & STONE | May 2026 | 4,607 | 281 |
| CANCREATIV CANADA CORPORATION | May 2026 | 108 | 10 |
| CANDA SIX FORTUNE ENTERPRISE CO.LTD. | Jun 2025 | 6,414 | 0 |
| CANDAIN SOLOAR MANUFACTURING (THAILAND) CO.,LTD. | May 2021 | 119 | 0 |
| CANDESA FOODS | May 2026 | 474 | 19 |
| CANDIA | May 2026 | 211 | 13 |
| CANDIA AWOINGT | Sep 2025 | 85 | 0 |
| CANDIANI S.P.A. | May 2026 | 1,697 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | ONEYSGNG66863800 | FLCDE26040745 | 033E | House Bill | FLCD | 9741449 | ONE OWL | 2026-05-09 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 22 PKG | 20,453 K | Container Yard | JINTIAN COPPER INDUSTRIAL(VIETNAM) COMPANY LIMITED | CANCOIL THERMAL CORPORATION | CANCOIL THERMAL CORPORATION | COPPER TUBE |
| 2026-05-11 | ONEYBKKG95016400 | KFUNTCS1XQ42912 | 033E | House Bill | KFUN | 9741449 | ONE OWL | 2026-05-09 | TACOMA, WASHINGTON | LAEM CHABANG THAILAND | 131 PKG | 106,781 KG | Container Yard | DINGHENG NEW MATERIALS | CANCOIL THERMAL CORPORATION | KP RESOURCES INC. | ALUMINIUM FIN STOCK HS.CODE 76071190 |
| 2026-03-30 | ONEYSGNG16262300 | FLCDX26010028 | 036E | House Bill | FLCD | 9955260 | ONE IBIS | 2026-03-28 | SAVANNAH, GEORGIA | VUNG TAU VIETNAM | 44 PKG | 31,243 K | Container Yard | JINTIAN COPPER INDUSTRIAL(VIETNAM) COMPANY LIMITED | CANCOIL THERMAL CORPORATION | CANCOIL THERMAL CORPORATION | COPPER TUBE |
| 2026-01-28 | ZIMUNGB1320539 | PEVHPSZF25120188 | UK551 | House FROB | PEVH | 9720457 | MSC SILVIA | 2026-01-27 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 16,140 KG | Container Yard | JDM JINGDA MACHINE | CANCOIL THERMAL CORPORATION | VERTICAL TUBE EXPANDER ADDITIONAL LANCE STATI ON EXPANDER ROD | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | ONEYSGNG12245700 |
|---|---|
| House BOL # | FLCDE26040824 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLCD |
| Voyage # | 033E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE OWL |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | HOCHIMINH |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 32072 K |
| Weight in KG | 32,072 KG |
| Quantity | 44 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TGHU9653683 TCLU8130586 |
| Commodity Description |
COPPER TUBE COPPER TUBE |
| Shipper Name | JINTIAN COPPER INDUSTRIAL(VIETNAM) |
|---|---|
| Address Line 1 | COMPANY LIMITED LOT 110A1, 110B, |
| Address Line 2 | 110C, 110D, LONG GIANG INDUSTRIAL |
| Address Line 3 | PARK, TAN PHUOC 3 COMMUNE,DONG THAP |
| Consignee Name | CANCOIL THERMAL CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 1000 INNOVATION DR, |
| Address Line 2 | KINGSTON ON K7K 7E6, CANADA |
| Notify Party Name | CANCOIL THERMAL CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 1000 INNOVATION DR, |
| Address Line 2 | KINGSTON ON K7K 7E6, CANADA |
| Container Number | TGHU9653683 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN05149AS |
| Seal Number 1 | VN05149AS |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | COPPER TUBE |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Container Number | TCLU8130586 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN05849AS |
| Seal Number 1 | VN05849AS |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | COPPER TUBE |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 37 | 2026-01-28 |
| Tacoma, Washington | 34 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2023-06-17 |
| Jacksonville, Florida | 3 | 2025-05-03 |
| New York, New York | 3 | 2021-03-31 |
| Long Beach, California | 2 | 2025-10-07 |
| Portland, Oregon | 2 | 2023-03-21 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-03-30 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2022-07-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2025-10-07 |
| Pusan South Korea | 19 | 2025-07-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 15 | 2025-04-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2026-01-28 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2026-05-11 |
| Laem Chabang Thailand | 4 | 2026-05-16 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 3 | 2025-05-03 |
| Yokohama Japan | 3 | 2024-06-06 |
| Vung Tau Vietnam | 2 | 2026-05-11 |
| Jawaharlal Nehru India | 2 | 2023-06-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cancoil Thermal Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 991 JOHN F. SCOTT ROAD,KINGSTON, O N K7L 4V3 | 2025-10-07 | 15 |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 991 JOHN F. SCOTT ROAD, KINGSTON, O N K7L 4V3,KINGSTON,ON, K7L 4V3,CA | 2026-05-16 | 5 |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 2026-05-11 | 3 | |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 2025-07-07 | 2 | |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 2026-05-11 | 1 | |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 2025-05-27 | 1 | |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 2026-05-16 | 1 | |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 2026-01-28 | 1 | |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 2024-05-22 | 9 | |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | 2025-04-28 | 8 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Cancoil Thermal Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-07 | 7 | |
| 2015-08-22 | 1 | |
| 2015-08-22 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||