There are a total of 1,057 bills of lading on file for Cancer Diagnostics, Inc. between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,057 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,057 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,046 |
| Notify Party Records | 583 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 89 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANCER DIAGNOSTICS, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Cancer Diagnostics, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Cancer Diagnostics, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHEMEX INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 454 | 110 |
| MUTO PURE CHEMICALS CO.,LTD. | May 2026 | 621 | 75 |
| WALDEMAR KNITTEL GLASBEARBEITUNGS G | May 2026 | 355 | 67 |
| YANCHENG JINGWEI CHEMICALS CO. LTD. | May 2026 | 251 | 24 |
| EDDING INTERNATIONAL GMBH | May 2026 | 142 | 20 |
| BIOCYTECH CORPORATION SDN BHD | Jul 2025 | 43 | 20 |
| TAIZHOU CASSIDI GLASS PRODUCTS CO LTD | Jul 2025 | 43 | 17 |
| CELLPATH PLC | May 2026 | 111 | 17 |
| RIBBEL INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 210 | 15 |
| FOUR E'S SCIENTIFIC (HONGKONG) LIMI | May 2026 | 118 | 12 |
| STERILANCE MEDICAL (SUZHOU) INC. | May 2026 | 765 | 7 |
| POTH HILLE & CO | Apr 2026 | 114 | 4 |
| Apr 2023 | 4 | 4 | |
| FA-TECH DIAGNOSTICS EUROPE BV | Sep 2025 | 20 | 4 |
| CITOTEST SCIENTIFIC CO.,LTD | May 2026 | 907 | 4 |
| XI'AN LEECORK CO LTD | Mar 2026 | 85 | 3 |
| PAUL MARIENFELD GMBH & CO. KG | May 2026 | 183 | 2 |
| PARAMOUNT SURGIMED LTD | Apr 2026 | 140 | 2 |
| LOGOS PACKAGING HUIZHOU CO.,LTD | Apr 2026 | 432 | 2 |
| May 2022 | 9 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cancer Diagnostics, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANATURE WATERGROUP CANADA INC. | May 2026 | 893 | 51 |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | May 2026 | 3,072 | 122 |
| CANAVERA & AUDI S.P.A. | Mar 2026 | 241 | 1 |
| CANAVION GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 109 | 13 |
| CANAXY ASIA LIMITED | May 2026 | 657 | 11 |
| CANAXY USA, INC. | May 2026 | 604 | 8 |
| CANBEST OPTO ELECTRICAL SCIENCE & T | May 2026 | 226 | 2 |
| CANBEX INTERNATIONAL INC. | Oct 2025 | 280 | 0 |
| CANBO TECHNOLOGY(THAILAND) | Feb 2026 | 108 | 2 |
| CANCARB LIMITED | May 2026 | 3,658 | 41 |
| CANCO LTD | May 2026 | 340 | 9 |
| CANCOIL THERMAL CORPORATION | May 2026 | 90 | 6 |
| CANCORAS NORTE CORP | Mar 2026 | 300 | 2 |
| CANCOS TILE | Mar 2026 | 8,911 | 1 |
| CANCOS TILE & STONE | May 2026 | 4,607 | 281 |
| CANCREATIV CANADA CORPORATION | May 2026 | 108 | 10 |
| CANDA SIX FORTUNE ENTERPRISE CO.LTD. | Jun 2025 | 6,414 | 0 |
| CANDAIN SOLOAR MANUFACTURING (THAILAND) CO.,LTD. | May 2021 | 119 | 0 |
| CANDESA FOODS | May 2026 | 474 | 19 |
| CANDIA | May 2026 | 211 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | HDMUTYOM88206300 | SHPT83568473 | 0080E | House Bill | SHPT | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 28 CTN | 636 KG | Container Station | MUTO PURE CHEMICALS | CANCER DIAGNOSTICS | CANCER DIAGNOSTICS | MICROTOME BLADE HS CODE 820890 441520 |
| 2026-05-13 | EGLV003600429585 | CHQFTPEUB6041046 | 1451E | House Bill | CHQF | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 467 PKG | 2,271 KG | House to House | CHEMEX INDUSTRIAL | CANCER DIAGNOSTICS INC | CRANE WORLDWIDE, LLC | CASSETTE,HS CODE: 3926.90 |
| 2026-05-07 | HDMUTYOM89940800 | SHPT83570564 | 0075E | House Bill | SHPT | 9739666 | SEASPAN BENEFACTOR | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 267 CTN | 4,374 KG | MUTO PURE CHEMICALS | CANCER DIAGNOSTICS | CANCER DIAGNOSTICS | SLIDE GLASS | |
| 2026-05-02 | HDMUTYOM68825400 | SHPT83526080 | 0097E | House Bill | SHPT | 9339662 | ONE COMPETENCE | 2026-05-01 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 25 CTN | 569 KG | Container Station | MUTO PURE CHEMICALS | CANCER DIAGNOSTICS | CANCER DIAGNOSTICS | MICROTOME BLADE HS CODE |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | HLCUHAM260402046 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074335831 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 619W |
| IMO # | |
| Vessel Name | SUAPE EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BRAUNSCHWEIG |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 714 K |
| Weight in KG | 714 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | 3 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UACU5707251 |
| Commodity Description |
LABORATORY GLASS (MICROSCOPE SLIDES AND COVER SLIPS) 41CARTONS ON 2 PALLETS ++NOT STACKABLE++ PO NO. XXXXX PO NO. XXXXX PO NO. XXXXX RECHNUNG # 417728 |
| Shipper Name | WALDEMAR KNITTEL GLASBEARBEITUNGS G |
|---|---|
| Address Line 1 | MBH |
| Address Line 2 | VARRENTRAPPSTR. 3-5 |
| Address Line 3 | BRAUNSCHWEIG 38114 DE |
| Consignee Name | CANCER DIAGNOSTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 116 PAGE POINT CIRCLE |
| Address Line 2 | DURHAM NC 27703 US |
| Notify Party Name | CANCER DIAGNOSTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 116 PAGE POINT CIRCLE |
| Address Line 2 | DURHAM NC 27703 US |
| Container Number | UACU5707251 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KN358581 |
| Seal Number 1 | KN358581 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LABORATORY GLASS (MICROSCOPE SLIDES AND COVER SLIPS) 41CARTONS ON 2 PALLETS ++NOT STACKABLE++ PO NO. XXXXX PO NO. XXXXX PO NO. XXXXX RECHNUNG # 417728 |
| Additional Cargo 1 | . . |
| Marks and Numbers 1 | CANCER DIAGNOSTICS, INC. 116 PAGE POINT CIRCLE US - DURHAM, NC 27703 US PO NO. 79085 PO NO. 79296 |
| Marks and Numbers 2 | PO NO. 79986 RECHNUNG # 417728 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 574 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 251 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 94 | 2026-05-02 |
| Long Beach, California | 91 | 2026-03-16 |
| New York, New York | 31 | 2026-02-04 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2025-10-27 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 2 | 2026-02-04 |
| Houston, Texas | 1 | 2022-08-03 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2019-02-06 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2019-01-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tokyo Japan | 236 | 2026-05-15 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 209 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 137 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 128 | 2026-03-17 |
| Bremerhaven Germany | 88 | 2025-09-30 |
| Taibei China (Taiwan) | 45 | 2025-02-11 |
| Yantian China (Mainland) | 37 | 2025-04-22 |
| Kajang Malaysia | 29 | 2025-07-29 |
| Mundra India | 25 | 2026-04-20 |
| Yokohama Japan | 21 | 2018-05-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cancer Diagnostics, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANCER DIAGNOSTICS, INC. | 116 PAGE POINT CIRCLE DURHAM,NC 27703,USA | 2026-03-05 | 17 |
| CANCER DIAGNOSTICS, INC. | 116 PAGE POINT CIRCLE DURHAM NC 27703 USA US | 2026-02-20 | 1 |
| CANCER DIAGNOSTICS, INC. | 2023-05-22 | 127 | |
| CANCER DIAGNOSTICS INC | 2026-05-21 | 88 | |
| CANCER DIAGNOSTICS, INC. | 2021-08-05 | 81 | |
| CANCER DIAGNOSTICS INC | 2023-10-05 | 66 | |
| CANCER DIAGNOSTICS,INC. | 2021-03-16 | 61 | |
| CANCER DIAGNOSTICS INC | 2026-05-23 | 44 | |
| CANCER DIAGNOSTICS INC. | 2020-10-19 | 43 | |
| CANCER DIAGNOSTICS | 2023-03-03 | 43 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Cancer Diagnostics, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-17 | 2 | |
| 2025-04-24 | 16 | |
| 2023-08-08 | 1 | |
| 2023-04-13 | 14 |
Below are the top 1 email addresses on file for Cancer Diagnostics, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-12-09 | 1 |