There are a total of 311 bills of lading on file for Casad Company between December 30th, 2012 and May 5th, 2026.
Of those 311 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 311 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 308 |
| Notify Party Records | 301 |
| First Shipment on File | Dec 30th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASAD COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Casad Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Casad Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| XIAMEN ASON PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 3,516 | 32 |
| KALIN GLASSES (TAIZHOU) CO., LTD. | Apr 2026 | 29 | 10 |
| HONGLIANG PROMOTION CO.,LTD | May 2026 | 1,558 | 5 |
| Mar 2026 | 7 | 4 | |
| HONG KONG DB INDUSTRY CO.,LIMITED | May 2026 | 566 | 4 |
| LONG PHU INTERNATIONAL CO.,LTD | May 2026 | 204 | 3 |
| ZIBO TOPFINE TRADE CO.,LTD | May 2026 | 275 | 2 |
| TOTALLY PROMOTIONAL | May 2026 | 262 | 2 |
| Y-CHONG CO., LIMITED | May 2026 | 13 | 1 |
| TUNG MUNG TEXTILE CO | Dec 2025 | 407 | 1 |
| SHUNRONG IMPORT&EXPORT CO., LTD | Apr 2026 | 25 | 1 |
| NINGBO LUCKY CRAFT CO.,LTD | May 2026 | 1,006 | 1 |
| HUNAN PADEEN INDUSTRIAL LTD | Aug 2025 | 73 | 1 |
| DONGGUAN BRILLIANT INTERNATIONAL CO | Feb 2025 | 43 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Casad Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASABATH SRL | Apr 2026 | 126 | 1 |
| CASABAWA IMPORTS | Apr 2026 | 127 | 7 |
| CASABE EL IDEAL C POR A | May 2026 | 241 | 4 |
| CASABELLA PYROTECHNICS LLC | May 2026 | 238 | 15 |
| CASABIANCA FURNITURE | May 2026 | 227 | 4 |
| CASABLANCA FOODS LLC | May 2026 | 321 | 24 |
| CASABLANCA JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 3,925 | 66 |
| CASABLANCA JSC | May 2026 | 483 | 80 |
| CASABLANCA VIET NAM JSC | May 2026 | 5,119 | 221 |
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMP | May 2026 | 913 | 19 |
| CASADADE INC | May 2026 | 217 | 98 |
| CASADEVALL ASIA CO., LTD | May 2026 | 463 | 5 |
| CASADEVALL NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 90 | 2 |
| CASADEVALL VIETNAM CO., LTD | Feb 2026 | 142 | 1 |
| CASADUANA MEJIA Y SUCESORES S.C. | May 2026 | 1,181 | 12 |
| CASAFINA | Jul 2024 | 490 | 0 |
| CASAGRANDE SPA | May 2026 | 784 | 14 |
| CASAL THAULERO SRL | May 2026 | 182 | 3 |
| CASALA MEUBELEN NEDERLAND B.V. | May 2026 | 176 | 1 |
| CASALASCO SOCIETA AGRICOLA SPA | May 2026 | 460 | 36 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-24 | OOLU2167551900 | TECBNBSE26030056 | 081E | House Bill | TECB | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 554 CTN | 3,412 K | House to House | SHUNRONG IMPORTEXPORT | CASAD COMPANY | CASAD COMPANY | ALUMINUM BOTTLE PLASTIC BOTTLE STAINLESS STEEL BOTTLE THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS AMS PREPAID |
| 2026-04-24 | OOLU2167551900 | TECBNBSE26030055 | 081E | House Bill | TECB | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 169 CTN | 1,843 K | House to House | HONGLIANG PROMOTION | CASAD COMPANY | CASAD COMPANY | MAGNETIC MEGA CLIP BOTTLE OPENER KEYRING X PU NOTEBOOK THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS AMS PREPAID . . |
| 2026-04-24 | OOLU2167551900 | TECBNBSE26030054 | 081E | House Bill | TECB | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 51 CTN | 717 K | House to House | KALIN GLASSES TAIZHOU | CASAD COMPANY | CASAD COMPANY | SUNGLASSES |
| 2026-04-01 | COSU6447087190 | TECBTCSE26030019 | 108E | House Bill | TECB | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-03-31 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 490 CTN | 3,377 K | JIN SHEU GLOBAL LIMITED | CASAD COMPANY | CASAD COMPANY | PVC CARD HOLDER HS .. CTNS LANYARD, POLYESTER HS .. BAGS METAL LANYARD CLASP HS.. CTNS METAL ATTACHMENTS HS.. | |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | OOLU2167551900 |
|---|---|
| House BOL # | TECBNBSE26030057 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TECB |
| Voyage # | 081E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO ITALY |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | CNNBG |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2800 K |
| Weight in KG | 2,800 KG |
| Quantity | 196 CTN |
| Volume | 10 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU8865393 |
| Commodity Description |
CERAMIC MUGS PO#CM PLTSCTNS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS AMS PREPAID |
| Shipper Name | ZIBO TOPFINE TRADE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM2-210,#122 COMMUNIST YOUTH LEAGUE |
| Address Line 2 | WEST ROAD,ZHANGDIAN,ZIBO,SHANDONG, |
| Address Line 3 | ZIBO,CN,255000 |
| Consignee Name | CASAD COMPANY DBA TOTALLY PROMOTION |
|---|---|
| Address Line 1 | 450 2ND STREET,COLDWATER,OHIO |
| Address Line 2 | US,45828 |
| Notify Party Name | CASAD COMPANY DBA TOTALLY PROMOTION |
|---|---|
| Address Line 1 | 450 2ND STREET,COLDWATER,OHIO |
| Address Line 2 | US,45828 |
| Container Number | TGBU8865393 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLHXG8107 |
| Seal Number 1 | OOLHXG8107 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CERAMIC MUGS PO#CM PLTSCTNS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS AMS PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | NM NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 126 | 2026-05-06 |
| Los Angeles, California | 115 | 2026-02-06 |
| Seattle, Washington | 26 | 2022-04-19 |
| Tacoma, Washington | 23 | 2026-03-19 |
| Norfolk, Virginia | 15 | 2024-02-21 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2026-03-31 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2021-12-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 166 | 2026-05-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 65 | 2026-04-24 |
| Xiamen China (Mainland) | 38 | 2025-12-27 |
| Hong Kong Hong Kong | 15 | 2026-04-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 10 | 2026-02-06 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 5 | 2018-03-01 |
| Pusan South Korea | 4 | 2020-06-04 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 3 | 2026-03-19 |
| Vung Tau Vietnam | 2 | 2026-03-31 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2025-11-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Casad Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASAD COMPANY | 450 S. 2ND ST.COLDWATER, OH 45828 COLDWATER OH 45828 US | 2025-12-27 | 23 |
| CASAD COMPANY | AL 450 2ND STREET COLDWATER US 4582 8 | 2026-01-21 | 11 |
| CASAD COMPANY | 2025-06-18 | 9 | |
| CASAD COMPANY | 2026-05-06 | 9 | |
| CASAD COMPANY | 2016-01-05 | 53 | |
| CASAD COMPANY | 2019-07-25 | 50 | |
| CASAD COMPANY | 2021-08-03 | 37 | |
| CASAD COMPANY | 2021-09-14 | 31 | |
| CASAD COMPANY | 2017-02-08 | 22 | |
| CASAD COMPANY | 2016-05-07 | 12 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Casad Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-01-25 | 4 | |
| 2023-06-10 | 1 | |
| 2021-08-03 | 39 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||