There are a total of 913 bills of lading on file for Casablanca VIetnam Joint Stock Comp between June 23rd, 2015 and May 16th, 2026.
Of those 913 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 913 |
|---|---|
| Shipper Records | 759 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 618 |
| First Shipment on File | Jun 23rd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 52 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Casablanca VIetnam Joint Stock Comp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Casablanca VIetnam Joint Stock Comp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STONE SHOWCASE INC. | May 2026 | 5,365 | 66 |
| DUPONT SPECIALTY PRODUCTS USA, LLC | May 2026 | 25,304 | 38 |
| OHM INTERNATIONAL INC | May 2026 | 13,981 | 36 |
| DIRECT STONE SURFACES LLC | Jan 2025 | 241 | 15 |
| WILSONART LLC | May 2026 | 6,313 | 13 |
| ARIZONA TILE LLC | Apr 2026 | 30,626 | 12 |
| COSMOS GRANITE DALLAS | May 2026 | 1,091 | 11 |
| COSMOS GRANITE EAST | May 2026 | 5,045 | 10 |
| COSMOS GRANITE CHARLOTTE | May 2026 | 1,687 | 10 |
| COSMOS GRANITE NORTH EAST | May 2026 | 2,980 | 9 |
| RAPHAEL STONE COLLECTION INC | Dec 2025 | 527 | 7 |
| CAESARSTONE USA INC. | May 2026 | 12,371 | 7 |
| SURFACE 1 GLOBAL LLC | Apr 2026 | 196 | 6 |
| COSMOS GRANITE & MARBLE | Apr 2026 | 10,621 | 6 |
| AMERICAN GRANITE FLORIDA LLC | May 2026 | 168 | 6 |
| DELUXE SMALL BUSINESS SALES, INC. | May 2026 | 381 | 5 |
| DAL TILE CORPORATION | May 2026 | 51,590 | 4 |
| COSMOS GRANITE | May 2026 | 5,675 | 4 |
| TQS INC. | May 2026 | 322 | 3 |
| STONE WAREHOUSE OF TAMPA | Jun 2025 | 2,652 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Casablanca VIetnam Joint Stock Comp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASA ZETA SRL | Mar 2026 | 353 | 1 |
| CASABATH SRL | Apr 2026 | 126 | 1 |
| CASABAWA IMPORTS | Apr 2026 | 127 | 7 |
| CASABE EL IDEAL C POR A | May 2026 | 241 | 4 |
| CASABELLA PYROTECHNICS LLC | May 2026 | 238 | 15 |
| CASABIANCA FURNITURE | May 2026 | 227 | 4 |
| CASABLANCA FOODS LLC | May 2026 | 321 | 24 |
| CASABLANCA JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 3,925 | 66 |
| CASABLANCA JSC | May 2026 | 483 | 80 |
| CASABLANCA VIET NAM JSC | May 2026 | 5,119 | 221 |
| CASAD COMPANY | May 2026 | 311 | 9 |
| CASADADE INC | May 2026 | 217 | 98 |
| CASADEVALL ASIA CO., LTD | May 2026 | 463 | 5 |
| CASADEVALL NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 90 | 2 |
| CASADEVALL VIETNAM CO., LTD | Feb 2026 | 142 | 1 |
| CASADUANA MEJIA Y SUCESORES S.C. | May 2026 | 1,181 | 12 |
| CASAFINA | Jul 2024 | 490 | 0 |
| CASAGRANDE SPA | May 2026 | 784 | 14 |
| CASAL THAULERO SRL | May 2026 | 182 | 3 |
| CASALA MEUBELEN NEDERLAND B.V. | May 2026 | 176 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | MEDUKE991329 | GBWQ6041254340 | 613W | House Bill | GBWQ | 9450337 | MSC JUBILEE IX | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIPHONG VIETNAM | 150 PKG | 44,800 KG | House to House | CASABLANCA VIETNAM | WILSONART LLC | COMPOSITE SLABS | |
| 2026-05-11 | MAEU266234001 | 612E | Regular Bill | MAEU | 9526904 | MAERSK LUZ | 2026-05-09 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 234 PKG | 172,622 LB | Container Yard | CASABLANCA VIETNAM | DUPONT SPECIALTY PRODUCTS USA LLC | BDP INTERNATIONAL | ENGINEERED QUARTZ SLAB SIZE 130 X 65 THICKNE SS 2CM Z A ETW 34X65X130 PO NO XXXXXXXXXX E NGINEERED QUARTZ SLAB SIZE 130 X 65 THI... | |
| 2026-05-04 | MAEU266233863 | 611E | Regular Bill | MAEU | 9683867 | CCNI ANGOL | 2026-05-02 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 208 PKG | 175,047 LB | Container Yard | CASABLANCA VIETNAM | DUPONT SPECIALTY PRODUCTS USA LLC | BDP INTERNATIONAL | ENGINEERED QUARTZ SLAB SIZE 130 X 65 THICKNE SS 3CM Z A ETW 1 15X65X130 PO NO XXXXXXXXXX | |
| 2026-04-27 | MAEU266017167 | 610E | Regular Bill | MAEU | 9726671 | MAERSK STADELHORN | 2026-04-25 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 130 PKG | 87,524 LB | Container Yard | CASABLANCA VIETNAM | DUPONT SPECIALTY PRODUCTS USA LLC | BDP INTERNATIONAL | ENGINEERED QUARTZ SLAB SIZE X THICKNE SS CM Z A SWH XX PO NO ENGINEERED QUARTZ SLAB SIZE X THICKN ESS CM Z A SWH XX PO NO | |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | MEDUKE991311 |
|---|---|
| House BOL # | GBWQ6041254318 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBWQ |
| Voyage # | 85E |
| IMO # | 9398450 |
| Vessel Name | ROTTERDAM |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 45200 KG |
| Weight in KG | 45,200 KG |
| Quantity | 150 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
CXDU1457604 TEMU4877328 |
| Commodity Description |
PO#XXXXXXXXXXXXXXX SLABSHS CODE: 70169000 PO#XXXXXXXXXXXXXXX SLABSHS CODE: 70169000 |
| Shipper Name | CASABLANCA VIETNAM |
|---|---|
| Address Line 1 | CHAU SON INDUSTRIAL PARK, |
| Address Line 3 | CHAU SON WARD, |
| City | NINH BINH PROVINCE, |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | WILSONART LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2501 WILSONART DRIVE |
| City | TEMPLE |
| State Province | TX |
| Zip Code | 76504 |
| Country Code | US |
| Contact Name | DAN DELPINO |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17329806394 |
| Container Number | CXDU1457604 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43468004 |
| Seal Number 1 | FX43468004 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PO#XXXXXXXXXXXXXXX SLABSHS CODE: 70169000 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 701690 | 00000000 | 0000022600 KG |
| Container Number | TEMU4877328 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43468015 |
| Seal Number 1 | FX43468015 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PO#XXXXXXXXXXXXXXX SLABSHS CODE: 70169000 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 701690 | 00000000 | 0000022600 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 226 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 152 | 2025-12-17 |
| Savannah, Georgia | 85 | 2024-04-23 |
| Norfolk, Virginia | 74 | 2022-12-07 |
| Long Beach, California | 56 | 2024-08-22 |
| Charleston, South Carolina | 54 | 2022-09-23 |
| Houston, Texas | 44 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 42 | 2022-09-19 |
| Boston, Massachusetts | 40 | 2024-03-16 |
| Miami, Florida | 36 | 2024-12-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 283 | 2026-05-13 |
| Singapore Singapore | 175 | 2024-04-06 |
| Yantian China (Mainland) | 125 | 2022-07-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 88 | 2024-03-20 |
| Vung Tau Vietnam | 56 | 2022-12-02 |
| All Other Viet Nam Ports | 31 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 30 | 2023-06-20 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 24 | 2026-03-31 |
| Pusan South Korea | 14 | 2026-05-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 14 | 2024-04-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Casablanca VIetnam Joint Stock Comp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMP | CHAU SON INDUSTRIAL ZONE CHAU SON WARD PHU LY CITY HA NAMVN | 2025-10-28 | 8 |
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMP | CHAU SON INDUSTRIAL ZONE, CHAU SON WARD, PHU LY CITY, PHU LY VN | 2022-12-13 | 621 |
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK | 2020-09-04 | 27 | |
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMP | 2024-05-09 | 26 | |
| CASABLANCA VIETNAM | 2026-05-18 | 23 | |
| CASABLANCA VIETNAM | 2026-05-18 | 23 | |
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMP | 2018-01-29 | 22 | |
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMP | 2024-08-22 | 22 | |
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMP | 2020-11-09 | 13 | |
| CASABLANCA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2019-05-15 | 12 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Casablanca VIetnam Joint Stock Comp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-02-23 | 10 | |
| 2015-06-29 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Casablanca VIetnam Joint Stock Comp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 39 |